אלוני חץ הגדילה את ההשקעה בשוק הנדל"ן בלונדון ל-800 מיליון שקל

החברה הבת ברוקטון אברלאסט השלימה רכישת בניין משרדים, שמושכר למארקס אנד ספנסר, תמורת מיליארד שקל ■ הנכס מניב רווח תפעולי שנתי של 52 מיליון שקל

יורם גביזון

הכאוס הפוליטי בבריטניה, על רקע הפיאסקו סביב הברקזיט, לא מונע מחברת אלוני חץ להעמיק את נוכחותה בשוק הנדל"ן בלונדון. חברת Brockton Everlast, שבשליטת אלוני חץ (94%), רכשה את בניין המשרדים Waterside House שליד תחנת הרכבת פדינגטון במרכז לונדון תמורת 220 מיליון ליש"ט (1.0 מיליארד שקל).

בניין המשרדים Waterside House
בניין המשרדים Waterside House

הנכס ממוקם על מגרש בשטח של 7 דונמים, והשטח המושכר הוא 22 אלף מ"ר. בנייתו הסתיימה ב-2003, והוא מושכר בשלמותו לחברת מארקס אנד ספנסר ומשמש מטה העולמי של הנהלתה. בניין המשרדים מניב רווח תפעולי תזרימי שנתי (NOI) של 11 מיליון ליש"ט (52 מיליון שקל).

על פי הסכם השכירות, מחיר השכירות יעודכן בתקופה הקרובה רטרואקטיבית למחיר השוק ביוני 2018. זאת, בהתאם למנגנון המקובל בבריטניה שבו עדכון שכר יכול להיות רק כלפי מעלה - כך שגם אם שכר הדירה הנוכחי גבוה ממחיר השוק, הוא ישמור לפחות על יציבות בעדכון הבא. מנהליה של ברוקטון אברלאסט מעריכים כי מחיר השוק הנוכחי גבוה ממחיר השכירות.

תקופת השכירות היא עד ליוני 2023, עם אופציה הדדית לבעלים ולשוכר להאריך את התקופה ב-5 שנים נוספות עד ליוני 2028. זאת, בכפוף לעדכון מחיר השכירות במועד מימוש האופציה. אם האופציה תמומש תהיה למארקס אנד ספנסר אופציה נוספת להארכת החוזה ב-20 שנים נוספות עד ליוני 2048, בכפוף לעדכון דמי השכירות ביוני 2028 ומדי 5 שנים לאחר מכן.

ברוקטון אברלאסט תממן את רכישת הנכס בהלוואה ללא זכות חזרה ללווה בסכום של 132 מיליון ליש"ט, כלומר 60% מעלות הרכישה שנושאת ריבית לייבור ל-3 חודשים (0.84% נכון להיום), בתוספת מרווח שנתי של 1.45%. קרן ההלוואה תיפרע בתום 5 שנים. ברוקטון שיעבדה לטובת המלווה את הנכס בשעבוד ראשון.

בעקבות העסקה, מחזיקה ברוקטון אברלאסט ב-3 נכסים מניבים בלונדון, בהשקעה כוללת של 415 מיליון ליש"ט (2 מיליארד שקל). שטח ההשכרה הכולל שלהם הוא 44 אלף מ"ר, שמניבים רווח תפעולי תזרימי (NOI) של 21 מיליון ליש"ט (100 מיליון שקל). אלוני חץ השקיעה בברוקטון הון עצמי בסכום כולל של 172 מיליון ליש"ט (810 מיליון שקל), כשבמקביל להשלמת העסקה לרכישת בניין המשרדים Waterside House נפרעה הלוואת גישור שהעמידה אלוני חץ לטובת ברוקטון אברלאסט. נתן חץ בעלהשליטה באלוני חץ אמר שהחברה אינה מוטרדת מסיכון הברקזיט משום שהיא משקיעה לטווח של עשור לפחות בשוק הנדל"ן הבריטי. הוא הסכים שמרקס אנד ספנסר כמו קמעונאים אחרים מתמודדת עם קשיים אולם בניגוד אליהם 50% ממחזור המכירות שלה נובע ממזון.לדבריו גם אם מרקס אנד ספנסר תצא מהבניין ניתן יהיה להשכירו בדמי שכירות גבוהים יותר שמגלמים כבר כיום תשואה כמעט דו ספרתית על ההון העצמי שתשקיע קבוצת אלוני חץ ברכישה. לדבריו יש פוטנציאל השבחה לבניין שנרכש משום שהוא נבנה על 50% מהשטח בעוד שכללי הבנייה באנגליה מתירים לבנות על 80%-90% מהשטח 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker