קרן אפולו מועמדת מובילה לרכוש את החטיבה הגנרית מפריגו ב-2.5 מיליארד דולר

עובדי פריגו בירוחם נערכים להשבתת המפעל ולהוצאת צו מניעה נגד מכירת החטיבה הגנרית, לאחר שהנהלת החברה דחתה את תביעתם לקבלת מענק מכירה של 3,500 שקל לכל שנת עבודה ולהתחייב שהמפעל לא ייסגר בתקופה של 5 שנים לפחות לאחר רכישתו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל פריגו בירוחם
מפעל פריגו בירוחםצילום: Amir Cohen / REUTERS

תהליך המכירה של החטיבה הגנרית של פריגו נמצא בישורת האחרונה - כך עולה מחילופי מיילים בין חיים בן אבו, יו"ר ועד עובדי החברה בירוחם, לבין יוסי גל, סמנכ"ל משאבי האנוש, ושרון כוחן, שעומד בראש החטיבה הגנרית.

בן אבו, שמנהל מו"מ עם הנהלת החברה מאז הכריז אובה ררהוף, המנכ"ל הקודם שלה, על כוונתו לפצל את החטיבה הגנרית או למכור אותה, איים להכריז על סכסוך עבודה ולהוציא צו מניעה נגד מכירת החטיבה. ההכרזה של ררהוף נעשתה על רקע הלחץ של קרן סטארבורד, שהפכה לבעלת עניין בחברה בסוף 2016, ומינתה 3 חברי דירקטוריון בתחילת 2017.

באחרונה ביקרו במפעלה של פריגו בירוחם שתי קרנות השקעה פרטיות - Altaris, שמנהלת נכסים ב-2.5 מיליארד דולר, ואפולו, שמנהלת נכסים ב-250 מיליארד דולר ונסחרת בבורסה בניו יורק בשווי של 12 מיליארד דולר. אפולו נחשבת כמועמדת המובילה לרכישת החטיבה הגנרית של פריגו תמורת 2.5 מיליארד דולר .

מורי קסלר, מנכ"ל פריגו
מורי קסלר, מנכ"ל פריגוצילום: פריגו

ועד העובדים שחושש שהנהלת החברה מתכוונת להכריז על העסקה בתחילת מאי 2019, מבקש לספק ביטחון תעסוקתי לעובדיה. בן אבו פנה שלשום במייל לגל ולכוחן, ופירט את הדרישות הסופיות של הוועד: התחייבות של הרוכש שלא להעתיק את המפעל מירוחם במשך 5 שנים לפחות, הארכת הסכם העבודה הקיבוצי בשנתיים עד לאפריל 2022, מענק מכירה של 3,500 שקל לכל שנת עבודה לכל עובדי החברה, העלאת דמי הרווחה לעובדים מ-3,400 ל-4,200 שקל, מענק חד-פעמי של מיליון שקל לקופת ועד העובדים, הכנסת סעיף של מענק שנתי לכלל עובדי החברה להסכם העבודה הקיבוצי, ואירוע קיץ לכלל העובדים.

בן אבו הבהיר במכתבו שלא יוחלט על מכירת החטיבה הגנרית בטרם ייחתם הסכם עם ועד העובדים ונציגת ההסתדרות, קלריס ויניג, מזכירת ההסתדרות במרחב הנגב. בנוסף, הוא מאיים בצעדים ארגוניים, ואמר ל-TheMarker שמכיוון שעובדי החברה הבת כימאגיס, שנמכרה תמורת 110 מיליון דולר באוגוסט 2017, קיבלו מענק מכירה של 1,375 שקל לשנת עבודה לעובד, אין שום סיבה שעובדי החטיבה הגנרית, שתימכר תמורת 2.5 מיליארד דולר, לא יקבלו מענק מכירה גם הם - של 3,500 שקל לכל שנת עבודה.  

גל וכוחן דחו את דרישותיו של בן אבו והודיעו לו שהם מושכים בחזרה את הצעתם האחרונה לוועד העובדים: תשלום מענק מכירה של 1,900 שקל לכל שנת עבודה והארכת הסכם העבודה הקיבוצי, כולל הסעיף שמקנה לעובדי החברה המאוגדים תוספת שכר שנתית של 4.25%.

יוסי גל כתב לבן אבו שלאור דחיית הצעתם, הם נצמדים למחויבותם החוקית להיוועץ בוועד לפני המכירה. שלא לציטוט אומרים בהנהלת פריגו שהצעתה של החברה נדיבה בעיקר משום שעובדי החטיבה הגנרית מחוץ לישראל לא יקבלו מענק מכירה. לדבריהם לא ניתן להתחייב על אי העתקת המפעל לתקופה של 5 שנים, אולם ממילא אין סיכוי שהדבר יקרה משום שהמועמד לרכישת החטיבה הגנרית היא קרן השקעות פרטית שמכיוון שאין לה מפעלי תרופות אחרים, אין חשש שתסגור את המפעל.

בהנהלת פריגו התייחסו לדרישותיו של בן אבו ואמרו שלא ניתן לגזור את המענק שמגיע לעובדי פריגו ירוחם שמספקים רק 15% מהכנסות החטיבה הגנרית, מהתמורה שתשולם עבור החטיבה כולה, שכוללת גם מפעל באלגן שבמינסוטה. החטיבה הגנרית של פריגו הציגה רווח תפעולי מתואם של 87 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2018 - ירידה של 12.45 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017, ומחזור הכנסות של 222 מיליון דולר - ירידה של 14.9% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2017.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker