דו"ח ועדת הטייקונים

"רשות התחרות אינה פועלת בנחישות הנדרשת לקידום התחרות במערכת הבנקאות"

ועדת החקירה להסדרי אשראי ללווים גדולים קובעת כי הרשות נמנעת מהפעלת מלוא הכלים העומדים לרשותה ■ בוועדה מזהירים כי מדיניות של תיקון ליקויים ללא אכיפה מעודדת את הבנקים לעבוד ב"שיטת מצליח"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
יו"ר רשות התחרות, מיכל הלפרין
יו"ר רשות התחרות, מיכל הלפריןצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

"רשות התחרות אינה פועלת בנחישות הנדרשת לקידום התחרות במערכת הבנקאות", ונמנעת מהפעלת מלוא הכלים העומדים לרשותה - כך קובעת ועדת החקירה הפרלמנטרית להסדרי אשראי ללווים גדולים בדו"ח המסכם שלה שפורסם הבוקר (ג'). הוועדה מותחת ביקורת על מדיניותה של הרשות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים) בעבודה מול הבנקים, במסגרתה היא פועלת בשיתוף פעולה עם הרגולטור הענפי - הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

חברי הוועדה חוששים כי הבנקים פועלים לפגיעה בתחרות - בין השאר באמצעות פגיעה ברפורמות לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות. "חשש זה מתחדד בין היתר בשל התנהלות בעבר של התאגידים הבנקאיים וכן בשל התמריצים הכלכליים שעומדים בפניהם", קובעת הוועדה בדו"ח המסכם שלה.  

הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, הודתה בפני הוועדה בדיון שערכה כי "רשות ההגבלים סבורה שאין די תחרות במערכת הבנקאות ובמערכת הפיננסית", ואף כי "לבנקים יש סממנים של קבוצת ריכוז". קבוצת ריכוז מוגדרת בחוק כקבוצת בני אדם השולטת במצטבר ביותר ממחצית משוק מסוים, שבו "קיימת תחרות מועטה בעסקים או שמתקיימים תנאים לתחרות מועטה בעסקים". הממונה על התחרות רשאית להכריז על קיומה של קבוצה כזאת בענף כלשהו, ולתת בעקבות זאת הוראות למניעת פגיעה בתחרות - בדומה להוראות שהממונה יכולה לתת למונופול. הלפרין והממונים הקודמים לא עשו זאת.

כשהלפרין ביקשה לנמק זאת, היא אמרה לוועדה כי הכרזה על קבוצת ריכוז היא "צעד חד-צדדי", וכי "כל עוד אנחנו יכולים להתקדם יד ביד עם הרגולטור האחראי (הפיקוח על הבנקים; א"ו) ועם הגורמים הרלוונטיים כדי לקדם רפורמות תחרותיות, זה עדיף בעינינו". עבודה משותפת, לדבריה, מבטיחה כי יובאו בחשבון כל השיקולים הרלוונטיים - ולא רק שיקולי תחרות. "כל עוד ניתן לקדם רפורמות שמקדמות את מערכת הבנקאות בכיוון הנכון קדימה - גם אם זה קצת יותר לאט ודורש קצת יותר סבלנות - בעינינו זה יותר מדוד ועדיף", אמרה.

בדו"ח המסכם קובעת הוועדה כי היא אינה מקבלת את הגישה הזאת. "התנהלות נחושה ועצמאית של הרשות מול מערכת הבנקאות היא מחויבת המציאות", נכתב בדו"ח. "הוועדה התרשמה כי יש מקום להכריז על חלק מהבנקים כקבוצת ריכוז או כמונופול, בין היתר בשל האפשרות לקיומו של כוח שוק משמעותי, חד-צדדי או משותף, במערכת הבנקאית על שווקיה השונים, ובכלל זה בשוק האשראי לעסקים קטנים ובינוניים. בראיית הוועדה, פעילות זו תרתיע תאגידים בנקאים מניצול כוחם למתן אשראי 'יקר יותר או נחות יותר', כדבריה של הממונה".

דיוני ועדת החקירה למתן האשראי ללווים עסקיים גדולים
דיוני ועדת החקירה למתן האשראי ללווים עסקיים גדוליםצילום: אוליבייה פיטוסי

מעודדים את שיטת מצליח

שוק הבנקאות מתאפיין בבעיות תחרות כגון חסמי כניסה גבוהים, הנובעים מהרגולציה הנוקשה המוטלת על הבנקים, לרבות דרישות הון גבוהות; חסמי מעבר העומדים בפני הלקוחות; ותחרות מוגבלת מאוד בתחום האשראי למשקי בית ולעסקים קטנים. האחרון נובע בין השאר מכך שהמידע הרלוונטי ליכולת החזר ההלוואות של כל לווה חשוף (לפחות עד תחילת פעילותו של מאגר נתוני האשראי החדש בבנק ישראל בסוף השבוע האחרון) בפני הבנק שבו מתנהל החשבון שלו, אבל לא לנותני אשראי פוטנציאליים אחרים.

ועדת החקירה מותחת ביקורת על כך שכשמתגלית פגיעה בתחרות בין הבנקים, רשות התחרות עשויה להסתפק בתיקון שלהם, בלא צעדי אכיפה משלימים. כך קרה, למשל, לאחר שנשמעו תלונות על כך שהבנקים מקשים על לקוחות המבקשים ליטול משכנתא להיעזר בשירותיהם של יועצי משכנתאות עצמאיים, ולמעשה דוחקים את היועצים אל מחוץ לסניפיהם.

סניף של בנק לאומי
סניף של בנק לאומיצילום: מוטי קמחי

מדיניות של תיקון ליקויים ללא אכיפה, מזהירה הוועדה, מעודדת את הבנקים לעבוד ב"שיטת מצליח" - כך שבכל התחומים שבהם הם אינם נתפסים בקלקלתם, הם יכולים להמשיך בהתנהלות בעייתית מבלי לשלם על כך. "הוועדה סבורה כי על הרשות להגביר במידה ניכרת את נכונותה לפעול לגילוי מקרים של ניצול לרעה של כוח שוק ופעילות אנטי-תחרותית במערכת הבנקאות, ולחזק במידה ניכרת את צעדיה בתגובה לפעילות אסורה שנחשפת", נכתב בדו"ח המסכם.

לרשות אין מחקרי שוק

עוד מותחת ועדת החקירה ביקורת על כך שהרשות אינה מממשת את הסמכות שהעניק לה החוק לערוך בדיקות על התחרות בענפים שונים. במשך דיוני הוועדה התברר כי אין בידי הרשות דו"חות או מחקרים על השפעתם של הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, על התחרות בענף הבנקאות, או על תנאי האשראי הניתנים לעסקים קטנים או בינוניים.

הלפרין אמרה בהקשר זה בפני הוועדה: "אני לא בטוחה שהדרך הנכונה היא להשקיע את משאבי הרשות בלהושיב את הצוות היקר שיש לנו למחקר של שנתיים ומעלה ואיסוף נתונים דרמטי, רק כדי שאני אוכל לבסס בדו"ח את מה שכולנו מבינים כבר היום - שאין מספיק תחרות בשוק הזה... אנחנו במקרה הזה מדלגים על שלב המחקר - אנחנו מתחילים מהעבודה בשטח" .

כנגד זאת סבורה הוועדה כי מחקרי עומק "עשויים להוביל לתובנות מהותיות בדבר התנהלות אנטי-תחרותית בשוק הנחקר, ולגיבוש אומדנים כמותיים של היקף הפגיעה בתחרות ובצרכנים בשוק הנחקר. להבנת מידע זה, ולפרסומו לציבור ונציגיו, חשיבות של ממש בקידום התחרות במשק". המחקרים עשויים לחשוף התנהלות בלתי-תקינה שהרשות אינה מודעת לה, ופרסומם מיידע את הציבור על התנהלות כזאת.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ