לאחר תהליך גישור: המדינה נכנסה כשותפה בתמר SW

המדינה מחזיקה אפקטיבית בכ-16.7% מהזכויות במאגר ■ לאחר שהושג ההסדר, צוות בינמשרדי, בראשות החשב הכללי באוצר, יחל במו"מ עם בעלי תמר SW על מנת לאפשר את פיתוח השדה

ערן אזרן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר הגז תמר
ערן אזרן
אורה קורן

הסדר גישור שהושג בימים האחרונים הפך את המדינה לשותפה (16.7%) בתמר SW (דרום־מערב), שהוא מאגר לוויין של מאגר תמר . צוות בין־משרדי, בראשות החשב הכללי במשרד האוצר, יחל בימים הקרובים במו"מ עם בעלי תמר SW לפיתוח השדה, באופן שיבטיח את זכויותיה של המדינה במאגר — כך נמסר ממקורות ממשלתיים.

תמר SW מכיל 31 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, כמות הנאמדת בשווי של כמיליארד דולר. המאגר נמצא בשטחי רישיון תמר (שמוגדר כיום חזקה), והוא גולש לשטח רישיון ערן השכן (3 BCM).

רישיון ערן הוחזק בעבר בידי דלק קידוחים , נובל אנרג'י ו רציו . ביוני 2013 החליט הממונה על הנפט להפקיע את הרישיון, מאחר שהשותפות התמהמהו בפיתוחו. מאז, הרישיון הוחזק בידי המדינה, שהחליטה לעצור את פיתוח תמר SW עד להבטחת זכויותיה. בנובמבר 2014 עתרו דלק קידוחים, נובל ורציו לבג"ץ נגד החלטת ההפקעה. באפריל 2016 התקיים דיון, ובעקבותיו הסכימו הצדדים לפנות להליך גישור, שהתנהל אצל נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), אשר גרוניס.

בהסדר הגישור הוחלט שתמר SW יחולק כך ש–78% מהמאגר ייוחסו לשטח חזקת תמר, בעוד 22% ייוחסו לשטח רישיון ערן. במקביל נקבע כי הזכויות ברישיון ערן יחולקו כך שדלק, נובל ורציו יחזיקו ב–24% מהרישיון, בעוד המדינה תחזיק ב–76% מהרישיון. כלומר, המדינה תחזיק אפקטיבית ב–16.7% ממאגר תמר SW. מדובר בנכס בשווי מוערך של 170 מיליון דולר.

בעקבות ההסכמות, הממונה על הנפט יאשר לבעלי תמר SW את תוכנית הפיתוח שהוצגה לשדה, ויעניק אישורים נוספים כדי לאפשר הפקת גז. בענף מעריכים כי במסגרת המגעים המדינה תסתפק בתמלוגים מהמכירות של תמר SW בשיעור של 5%–7.5%, המגלם את שווי חלקה במאגר. ההסדר עם המדינה תקף עד למכירות בסכום של 575 מיליון דולר מתמר SW (המכירות יחושבו לפי כמות הגז הנמכרת, שתוכפל במחיר הממוצע בשנה).

ממשרד האוצר נמסר: "לאור העובדה שרישיון ערן חולק מבנה גיאולוגי עם חזקת תמר, בוחנת כעת המדינה את האופן המיטבי למיצוי זכויותיה במאגר, לרבות בחינה מול שותפויות תמר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker