הירידה בעמלות הבנקים נבלמה בשנים האחרונות

משק בית משלם בממוצע כ-25 שקל בחודש ■ עמלת ניהול חשבון עו"ש הופחתה - אבל עלות החזקת כרטיס אשראי עלתה ■ בנק ישראל הפחית את העמלה הנגבית על הפקדת צ'קים למשמרת ל-2 שקלים

מיכאל רוכוורגר
שטרות
שטרותצילום: אוליבייה פיטוסי

דו"ח העמלות החצי־שנתי, שפירסם אתמול בנק ישראל, מצביע על כך שבשבע השנים האחרונות וחצי חלה ירידה של 29% בשיעור העמלות שגובים הבנקים. במחצית הראשונה של 2018 נמשכה יציבות ביחס שבין ההכנסות של הבנקים מעמלות ביחס להיקפי הפעילות, בדומה ל–2017 ו–2016.

הדו"ח מציין כי העלות החודשית הממוצעת לחשבון משק בית ובנקאות פרטית במחצית הראשונה של 2018 הסתכמה ב–24.8 שקל, בדומה ל–2017 (24.6 שקל). ב-2018-2011 חלה ירידה של 15.6% בסך העלות החודשית הממוצעת לחשבון משק בית ובנקאות פרטית. עלות זו מורכבת מעלות פעילות העו"ש שירדה ב-36%, ומעלות החזקת כרטיסי אשראי שעלתה ב-31%.

עמלות הבנקים
צילום:

בעוד עלות ניהול חשבון עו"ש קטנה בשנים האחרונות, ובמחצית הראשונה של 2018 הסתכמה ב–13.1 שקל לחודש, עלות החזקת כרטיסי אשראי המשיכה לגדול והסתכמה ב–11.8 שקל לחודש. בבנק ישראל טוענים כי העלייה נובעת ממגמת גידול במספר הכרטיסים שמחזיקים לקוחות בחשבון בודד, וכן מעלויות בגין פעילות במט"ח - כמו משיכות מט"ח בחו"ל וביצוע עסקות בחו"ל.

כבר חמש שנים שהבנקים מחויבים להציע ללקוחותיהם שירות מסלולים (בסיסי ומורחב) בחשבון העו"ש. מדובר בתשלום סכום חודשי קבוע עבור ביצוע מספר פעולות מוגדר מראש (פעולות על ידי פקיד ופעולות בערוץ ישיר).

לפי נתוני בנק ישראל, ביולי 2018 שיעור הלקוחות שהעברה למסלול כזה עשויה להפחית עבורם את העלויות היה 27% (לעומת 30% ב–2016). 64% מסך החשבונות משלמים פחות מעשרה שקלים בממוצע בחודש ו–9% נוספים כבר הצטרפו לשירות המסלולים.

הפחתת העמלה על הפקדת צ'קים למשמרת

בנק ישראל פירסם אתמול הוראה שנועדה להקל על יישום חוק הגבלת השימוש במזומן, והודיע על הפחתת העמלה הנגבית בגין צ'קים למשמרת (צ'קים המופקדים לפני מועד פירעונם), שתהיה כעת 2 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker