הבורסה מפצלת את ענף הנדל"ן לשני מדדים: "נדל"ן מניב" ו"נדל"ן לבנייה"

בבורסה ציינו כי הפיצול יאפשר להשיק בעתיד מדדים עוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד ■ ענף הנדל"ן בבורסה כולל כ-91 חברות שהנפיקו מניות, עם שווי שוק כולל של כ-133 מיליארד שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס פתיחת מסחר של חברת שפיר הנדסה בבורסה, דצמבר 2014
ערן אזרן

הבורסה תפצל את ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענף נפרדים – "נדל"ן מניב" ו-"נדל"ן לבנייה". בבורסה הסבירו כי ההחלטה על פיצול המדד התקבלה לאור העובדה שאופי פעילותן של החברות העוסקות בנדל"ן מניב והסיכון הנובע מפעילותן - שונה מאופי הפעילות של החברות העוסקות בבנייה ומהסיכונים הנובעים מפעילות זו.

ענף נדל"ן ובינוי כולל היום 91 חברות, עם שווי שוק כולל של כ-133 מיליארד שקל, כאשר 72 החברות הגדולות כלולות במדד ת"א-נדל"ן עם שווי שוק כולל של כ-128 מיליארד שקל. פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענפים יאפשר להשיק בעתיד גם מדדים העוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד, וזאת במקביל להמשך פרסום מדד ת"א-נדל"ן הנוכחי, הדגישו בבורסה.

תת-ענף "נדל"ן מניב" יכלול את החברות שעיקר פעילותן הוא בתחום הנדל"ן המניב בישראל ו/ או בחו"ל. נדל"ן מניב הינו השקעה בנדל"ן המניב הכנסה שוטפת. בהגדרת נדל"ן מניב ייכללו חברות הפועלות, בין בעצמן ובין באמצעות חברות בנות וכלולות, בתחומי נדל"ן מניב למסחר, לתעשייה, למשרדים, ללוגיסטיקה, למגורים, למלונאות, לדיור מוגן וכן קרנות השקעה במקרקעין (ריט).

רף הכניסה לתת-ענף נדל"ן מניב יהיה לחברות שיעמדו בשני הקריטריונים הבאים במצטבר: 60% ומעלה מהכנסות החברה על פי דו"חות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב, וגם 60% ומעלה מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נדל"ן מניב.

רף היציאה מתת-הענף נדל"ן מניב יהיה לחברות שירדו מתחת לשני הקריטריונים הבאים במצטבר: מתחת ל-50% מהכנסות החברה על פי דו"חות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב, וגם מתחת ל-50% מהנכסים על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נדל"ן מניב. נכון להיום ועל פי הקריטריונים הללו, תת-ענף זה יכלול 51 חברות מניות, מתוכן 42 חברות הכלולות במדדי הבורסה, ששוויין הכולל עומד על כ-110 מיליארד שקל.

תת-ענף בנייה יכלול את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה שעוסקות בייזום בנייה, קבלנות בניין, התחדשות עירונית ועבודות תשתית - וגם את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה, אשר אינן כלולות בתת-ענף נדל"ן מניב. נכון להיום יכלול תת-ענף זה 40 חברות מניות, מתוכן 30 חברות הכלולות במדדי הבורסה ששוויין הכולל הוא כ-18 מיליארד שקל.

בדיקת עמידת החברות בקריטריונים תתבצע על סמך דו"חות כספיים שנתיים בלבד בשל הביאורים המקיפים המופיעים בדו"חות השנתיים, ולפיכך עדכון הסיווג הענפי של ענף הנדל"ן יבוצע רק אחת לשנה - בסוף חודש יוני, ציינו בבורסה. מועד פיצול הענף מתוכנן לסוף יוני 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker