מסע הייסורים של סומוטו בבורסה מסתיים; "הפרסום באינטרנט בתנופה אדירה"

שש שנים לאחר ההנפקה, סומוטו מוכרת את פעילותה תמורת 37–50 מיליון דולר ■ החברה עוסקת בשיווק באינטרנט, בווידאו ובמובייל - ובהפצת אפליקציות ■ מקור בענף: "הפרסום במובייל, ב–PC ובטלוויזיה החכמה ממשיך לגדול - והדבר יוצר הזדמנויות חדשות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צביקה בארינבוים
צביקה בארינבויםצילום: עופר וקנין

שש שנים לאחר שהונפקה לפי שווי של כ–135 מיליון שקל, חברת השיווק באינטרנט סומוטו בדרך לצאת מהבורסה. סומוטו הגיעה אל שוק ההון ב–2013 עם תוכניות צמיחה שאפתניות; היא גייסה את שוקי אברמוביץ', לשעבר יו"ר כלל פיננסים, וחשפה שורה של משקיעים עם שמות נוצצים כמו דוד פורר (ניאופרם), אריק שטיינברג (לשעבר יו"ר פסגות) וגיגי לוי (לשעבר מנכ"ל 888.com).

הנפקתה של סומוטו שברה את בצורת ההנפקות שאיפיינה את הבורסה ב–2013. ההנפקה השתלבה בתוכניות למשוך אל שוק ההון חברות טכנולוגיה צעירות, שיגדלו בהדרגה, ויהפכו לסיפור הצלחה נוסף של ההיי־טק. ההנפקה בלטה מאחר שזו חברה קטנה וצעירה יחסית — כך שכבר במועד ההנפקה עלו תהיות אם זוהי חברה שמתאימה להפוך לציבורית.

סומוטו דיווחה אתמול כי דירקטוריון החברה אישר הצעה למכירת פעילותה לצביקה בארינבוים ושותפו מרק זלצמן, בתמורה ל–37–50 מיליון דולר. בתגובה, עלתה מניית סומוטו ב–7% לשווי שוק של 163 מיליון שקל. בשקלול הדיווידנדים שחולקו מאז ההנפקה, השווי של סומוטו מסתכם ב–220 מיליון שקל — כלומר, החברה ייצרה ערך של כ–85 מיליון שקל בתקופה של שש שנים. סיפור הצלחה או לא? תחליטו אתם.

בארינבוים ישלם לסומוטו 36.7 מיליון דולר (133 מיליון שקל), בתוספת תשלום של 48% מסך הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA), בגין אפריל ומאי 2019, אך לא יותר מ–1.5 מיליון דולר. בנוסף, בארינבוים התחייב לתשלום עתידי, על בסיס עמידה ביעדים, של עד 11 מיליון דולר, שישולם לסומוטו בתום שלוש שנים ממועד סגירת העסקה. עם השלמת העסקה, תהפוך סומוטו לחברת מעטפת (שלד בורסאי), עם כ–45 מיליון דולר נטו בקופה.

שוקי אברמוביץ'צילום: אייל טואג

כחלק מהסכם המכירה, נקבע כי סומוטו תעמיד לבארינבוים הלוואת מוכר לשנתיים, הנושאת ריבית של 5.4%, בסך 7.4 מיליון דולר. השלמת העסקה צפויה עד תחילת יוני, והיא כפופה לאישור האסיפה הכללית של בעלי המניות של סומוטו, שצפויה להתקיים בחודש הבא. כלל עובדי סומוטו, כ–75 איש המועסקים בישראל, עתידים להמשיך בעבודתם גם לאחר המכירה.

דשדוש ארוך בבורסה

סומוטו, שמנוהלת בידי אסי יצחיאק (מנכ"ל וסמנכ"ל הכספים), היא חברת תוכנה גלובלית המתמחה בשיווק באינטרנט. בדומה לאלגומייזר, החברה עוסקת בשיווק בווידאו, שיווק במובייל, והפצת אפליקציות במערכות ההפעלה PC ,Android ו–iOS. החברה מציגה את תוצאותיה הכספיות לפי שני מגזרי פעילות — תחום הפצת האפליקציות ותחום הפרסום בווידיאו.

לבארינבוים היכרות ארוכה עם סומוטו. החברה רכשה ב–2014 את ג'ניו בתמורה ל–34 מיליון דולר — ואחד מבעלי המניות שלה היה בארינבוים. לאחר העסקה, קיבל בארינבוים נתח קטן מסומוטו. מקורב לרוכש ציין כי "סומוטו היא חברה מעניינת עם הון אנושי יוצא מן הכלל. פעילות הליבה של החברה רווחית, ובכוונת בארינבוים להשביח אותה. החברה תמיד הרוויחה כסף, ותמיד חילקה דיווידנדים".

מקור בענף התייחס לעסקה בין בארינבוים לסומוטו, והסביר את ההיגיון שעומד בבסיסה: "תעשיית הפרסום באינטרנט נמצאת בתנופה אדירה ובצמיחה — יש ביקושים לשירותים שמציעות חברות כמו סומוטו ואחרות. אלה חברות שמייצרות טכנולוגיות ומוצרי תוכנה שעושים מוניטיזציה (יכולת להפיק הכנסה מנכס דיגיטל, ע"א).

לדברי המקור, "באופן סטטיסטי, עולם הפרסום המסורתי הולך וקטן — ועולם הפרסום הדיגיטלי הולך וגדל על חשבונו. הפרסום באינטרנט מחליף את הפרסום ברדיו ובטלוויזיה. התעבורה באינטרנט ממשיכה לגדול במובייל, במחשב ובטלוויזיה החכמה. הדבר יוצר הזדמנויות חדשות לחברות בענף בהיקפים ענקיים — ונכנסים גם שחקנים חדשים".

בן גירון

מי ייהנה מהעסקה?

בעלי המניות בסומוטו — שהיא חברה ללא גרעין שליטה — צפויים לקבל חברה עם קופת מזומנים עשירה, שחלקה יחולק כדיווידנד. בעל המניות העיקרי הוא בן גירון, ממייסדי סומוטו והמנכ"ל לשעבר, שמחזיק ב–10.2% מהון מניותיה. גירון התפטר מתפקיד המנכ"ל בסוף 2017, לאחר שסומוטו פירסמה אזהרת רווח, ובעקבות צניחה במניה. בעלי מניות נוספים כוללים את יעקב טננבוים (6.9%) צבי סול (6.6%), ובתי ההשקעות מיטב דש (7.5%) וילין לפידות (5.4%).

ערב העסקה נסחרה סומוטו לפי שווי של כ–150 מיליון שקל (44 מיליון דולר). כלומר, בניכוי המזומנים שבקופה, השוק גילם לה שווי של כ–100 מיליון שקל בלבד. ב–2017 דיווחה סומוטו כי קיבלה הצעות לא פורמליות לרכישת החברה לפי שווי של 275–298 מיליון שקל, פרמיה של 20%–30% על מחיר השוק באותה העת; כלומר, העסקה הנוכחית עם בארינבוים נעשית מתחת למחיר בהצעות הקודמות (בשקלול המזומן בקופה וחלוקות דיווידנדים שבוצעו בינתיים).

החיים הקצרים של סומוטו בבורסה היו רוויי תהפוכות — והם כללו בין היתר שינויים במיקוד העסקי, אזהרות רווח, ונפילות ועליות חוזרות במניה. בין ההנפקה הראשונית באוגוסט 2013 למארס 2015 נפלה מניית סומוטו בכ–70%, אך לאחר מכן היא תיקנה את הנפילות. באוגוסט 2017 התחדשו הנפילות במניה, ועד לדצמבר 2017 המניה איבדה שוב כ–30%. ב–12 החודשים האחרונים המניה תיקנה את הנפילות, ועלתה בכ–60%.

למרות הקשיים בדרך, בשש השנים שלה כחברה ציבורית הצליחה סומוטו להציג שיפור הדרגתי בתוצאותיה — ובמיוחד בשנתיים האחרונות. מחזור המכירות של החברה גדל בהדרגה מ–3.5 מיליון דולר ב–2013 — ל–54 מיליון דולר ב–2018. במקביל הרווח טיפס עד ל–7.5 מיליון דולר ב–2018. השיפור בשנים האחרונות מיוחס לגידול בהיקפי הפרסום דרך האינטרנט, שמטיב עם סומוטו; וכן לשורה של מיזוגים ורכישות שביצעה החברה.

אסטרטגיית הצמיחה של סומוטו מבוססת על פעילות אורגנית באמצעות טכנולוגיות חדשניות, וכן באמצעות מיזוגים ורכישות. במשך השנים ביצעה החברה כמה רכישות, שכללו את טאבאטו וג'ניו ב–2014, ואת טרסר טיוד ו–Meme Video ב–2016. העסקות נעשו באמצעות תשלומי מזומן, מניות ותשלומים על בסיס עמידה ביעדים.

שוקי אברמוביץ', יו"ר סומוטו, אמר כי "החברה הצליחה לייצר תזרימי מזומנים עודפים ולחלק דיווידנד בהיקפים משמעותיים לבעלי מניותיה לאורך השנים האחרונות. הנהלת החברה תמשיך לנהל את הפעילות גם לאחר מכירת הנכסים, כחברה פרטית. דירקטוריון החברה יעדכן בשבועות הקרובים לגבי תחומי הפעילות שבהם תשקול החברה לפעול, וכן לגבי היקף הדיווידנד שיחולק ככל שתושלם העסקה", הדגיש אברמוביץ'.

חולשה בווידאו, צמיחה באפליקציות

ב-2018 הסתכמו הכנסותיה של סומוטו ב–54 מיליון דולר, ירידה של 16% לעומת 2017. החולשה נבעה בעיקר מקיטון בהיקפי הפעילות במגזר הפרסום בווידיאו, מגמה שהחלה כבר ברבעון האחרון של 2017 והמשיכה לתוך 2018. החולשה קוזזה בחלקה בעלייה חדה של 53% בהכנסות ממגזר הפצת האפליקציות ל–33 מיליון דולר, לעומת 2017.

הרווח התזרימי התפעולי הסתכם ב–13.4 מיליון דולר ב–2018, לעומת 12.2 מיליון דולר ב–2017 — גידול של כ–10%. בשורה התחתונה, סומוטו הרוויחה 5.3 מיליון דולר, לעומת 3.5 מיליון דולר ב–2017 ולעומת 7.7 מיליון דולר ב–2016. נכון לסוף דצמבר 2018, הונה העצמי של החברה הסתכם בכ–110 מיליון שקל (31 מיליון דולר).

ב–2018 חילקה סומוטו דיווידנד בסך 33 מיליון שקל, המייצג תשואת דיווידנד של כ–23%, ובנוסף, הוכרז חולק דיווידנד ראשון בסך 12 מיליון שקל ב–2019. כל אלה, בנוסף לדיווידנדים בסכום של 15 מיליון שקל ב–2017–2016. כלומר, החברה חילקה דיווידנדים בסכום מצטבר של 60 מיליון שקל מאז 2016. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker