מדד הבנקים עלה ב–1.3%; משקיעים בשוק ההון שבעי רצון מתוצאות הבחירות

המדד השלים קפיצה של כ-80% בארבע השנים האחרונות ■ אם שיעור האבטלה יישאר נמוך והביקושים לצריכה יהיו ברמה הנוכחית, מצבם של הבנקים - שהוא ברומטר למצב המשק באופן כללי - צפוי להמשיך להיות איתן ויציב

מיכאל רוכוורגר
נתניהו בגני התערוכה בתל אביב. אמש הוכיח שוב שהוא הגדול מכולם, יחיד בדורו
נאום הניצחון של נתניהו. גם המשקיעים שמחוצילום: תומר אפלבאום

מדד מניות הבנקים עלה היום (רביעי) בכ–1.3%, הוביל את העליות בקרב המדדים המרכזיים בבורסה והשלים קפיצה של כ–80% בארבע השנים האחרונות. המשקיעים בשוק ההון היו שבעי רצון לגבי הביצועים העתידיים של הבנקים תחת ממשלת ימין חדשה בראשות בנימין נתניהו. זאת, בין אם משה כחלון — שמפלגתו נחלשה במערכת הבחירות השבוע (ארבעה מנדטים בלבד) — ימשיך לכהן כשר אוצר ובין אם לא.

אם לא ישתנה לרעה המצב הכלכלי הנוכחי, ובמיוחד אם שיעור האבטלה הנמוך, ששומר על שוקי הדיור והמשכנתאות יציבים וחזקים, יישאר נמוך והביקושים לצריכה יהיו ברמה הנוכחית — מצבם של הבנקים, שהוא ברומטר למצב המשק, ימשיך להיות איתן ויציב. וזאת עוד לפני שחלה העלאת ריבית שאמורה להביא לגידול בהכנסות מימון.

הבנקים נהנים מכך שמאחוריהם עומד בנק ישראל ושומר על היציבות הזאת. גם אם המפקחת על הבנקים, חדוה בר, מנסה לקדם מהלכים שונים להגברת התחרות, חשוב לה שהקדנציה שלה תסתיים כשמערכת הבנקאות יציבה, גם במחיר של אי־הגברת התחרות.

דואופול הבנקים
דואופול הבנקים

ניסיון העבר מראה שמכל רפורמה שהוטלה עליהם, הבנקים הצליחו לצאת כשידם על העליונה. כך, אחרי שוועדת בכר אילצה את הבנקים למכור את קופות הגמל וקרנות הנאמנות שהיו בבעלותם הם עשו זאת במחירים נאים, והצליחו להמשיך ולייצר רווחים גבוהים מפעילות בשוק ההון. בשנים האחרונות היו גם ניסיונות של רגולטורים וחברי כנסת לבצע צעדים שונים כדי להוריד את העמלות הבנקאיות. ואולם לפי הדו"חות השנתיים של הבנקים ל–2018, הם הצליחו לשמור על הכנסות יציבות מגביית עמלות, לעתים על ידי הגדלה של עמלות מסוימות על חשבון הפחתה בעמלות אחרות.

גם הניסיונות של כחלון להחליש את הבנקים הגדולים — הפועלים ו לאומי — במסגרת רפורמת שטרום, לא רק שלא החלישה אותם אלא בטווח הארוך אף עשויה לחזק אותם. לאומי הצליח למכור את לאומי קארד לקרן ההשקעות ורבורג פינקוס במחיר שהוא פרמיה של 35% יותר מהונה העצמי, בעוד הפועלים השלים השבוע הנפקה מוצלחת של ישראכרט בבורסה בת"א, כשמכר כ-65% ממנה בפרמיה של 20% לעומת הונה העצמי. כלומר, שני הבנקים קיבלו סכומים נאים מאוד בגין חברות כרטיסי האשראי שלהם.

זאת ועוד, באמצעות לחץ כבד שהפעילו, ולאחר שקבלו רוח גבית מבנק ישראל, הצליחו הפועלים ולאומי לשכנע את חברי ועדת שטרום להשאיר אותם פעילים בתחום הנפקה של כרטיסי אשראי בנקאיים. זאת, בניגוד לתוכניות המקוריות של כחלון ושטרום. הדבר יאפשר לבנקים ליהנות מהכנסות נאות בגין תפעול והנפקה של כרטיסים בנקאיים. בנוסף, הם יוכלו להפנות את נכסי סיכון שישתחררו בעקבות מכירת חברות כרטיסי אשראי — להגדלת מתן אשראי למשקי בית ולעסקים קטנים.

אמנם המפקחת על הבנקים הטילה על הבנקים מגבלות בתחום הסליקה, אך היא צפויה לאשר להן לייעד את אפליקציות התשלומים שפיתחו — ביט (הפועלים), פפר פיי (לאומי) ופייבוקס ( דיסקונט ) — לביצוע עסקות עם עסקים קטנים וזעירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker