התוכנית הדרמטית של ברקת: המוסדיים יוכלו להגדיל אחזקות בחברות בורסאיות

יו"ר רשות שוק ההון אמר הערב כי הרפורמה "תאפשר לגופים המנהלים כספי חוסכים להחזיק עד 7.5% במניות גופים מוסדיים ללא שולט" ■ לדבריו, המשמעות היא כי השפעת המוסדיים על השוק תתעצם, וכי המהלך ישרת את החוסכים לפנסיה וישפר את הממשל התאגידי בחברות

אסא ששון
שתפו בפייסבוק
ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת
משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

משה ברקת, יו"ר רשות שוק ההון, חשף הערב (ד') את כוונתיו לשורת הסדרות בתחומי ההשקעות, שתכליתה להגביר את המעורבות של הגופים המוסדיים בחברות בהן הם משקיעים, לטובת העמיתים והחוסכים.

"במסגרת הרפורמה, הרשות תאפשר לגופים המנהלים כספי חוסכים (בהבחנה מהשקעות ה'נוסטרו' של התאגידים) להחזיק עד 7.5% במניות גופים מוסדיים ללא שולט, תוך דרישה כי יפעלו באופן מיודע ועצמאי בעת השתתפותם באסיפות מחזיקי ניירות ערך", אמר ברקת בכנס הביטוח השנתי של מכון קסירר למחקר בחשבונאות, הפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב.

בנושא ענף הביטוח וההשקעות, וסיכום דו"חות כספיים ל-2018, ברקת הוסיף כי "לגופים המוסדיים השפעה משמעותית על החברות הנסחרות בבורסה, היות שבאופן מצרפי הם המחזיקים בבלוק המניות הגדול ביותר ברוב החברות, למעט בעל השליטה, ככל שישנו. השפעת המוסדיים על השוק עשויה להתעצם, לאור העלייה במספר החברות בהן אין בעל שליטה.

"במסגרת ההסדרה המתוכננת, תפרסם הרשות טיוטת מדיניות היתר החזקה, שלפיה יתאפשר לגופים המנהלים כספי לקוחות (קרנות פנסיה, קופות גמל, חברות ביטוח, קרנות נאמנות וקרנות סל) להחזיק עד 7.5% (חלף 5%) במניות גופים מוסדיים ללא בעל שליטה, בכפוף לקבלת היתר מהממונה על רשות שוק ההון, כשההגבלות החלות כיום על בעלי השליטה ועל חשבונות הנוסטרו ימשיכו להתקיים. על מנת לקבל מראש היתר להחזקה, יידרשו הגופים הרוכשים להצהיר כי הרכישה נעשית במסגרת מהלך עסקיהם הרגיל, למטרות השקעה עבור לקוחות, ולא מתוך כוונה לכוון את עסקי הגוף המוסדי".

עוד ציין ברקת כי "הרשות מבקשת לקבוע לגופים המנהלים כספי לקוחות בפיקוחה סדרי התנהלות חדשים בהצבעות באספות בעלי מניות. גופים אלה יידרשו לקבל החלטות הצבעה באופן עצמאי מהחלטות ההצבעה של גופי הנוסטרו. כמו כן, גופים אלה יידרשו להתבסס על אנליזה עצמאית בשונה מהנהוג היום.

"חובת ההצבעה של גופים אלה תתבסס על מבחן האינטרס הכלכלי של העמיתים. בהתאם, יידרשו הגופים המנהלים ביחס לחברות ללא בעל שליטה, להצביע על כל הנושאים המובאים לסדר היום, אלא אם סברו כי הימנעות מהצבעה אינה פוגעת בעמיתים. החלטתם כיצד להצביע תתקבל באופן מיודע ועצמאי, על ידי ועדת ההשקעות של כספי העמיתים, שתבחן ותנתח את הנושאים המובאים לסדר היום של האסיפה הכללית, תפרסם את החלטתה כיצד להצביע ואת נימוקיה".

ברקת עוד הוסיף כי "האפשרות של ציבור החוסכים להגדיל את החזקתם בגופים מוסדיים שבהם אין שולט, תשרת בראש ובראשונה את החוסכים לפנסיה, שיוכלו ליהנות מהשקעות אלה וגם תסייע בשימור יציבותם ואיתנותם של גופים מוסדיים ללא שולט. 

"לעניין השתתפות הגופים המוסדיים באסיפות כלליות, אני סבור כי אחריות חברי ועדת ההשקעות והפועלים מטעמה כלפי העמיתים, מחייבת אותם לשקול באופן עצמאי, מיודע, נטול אינטרסים זרים או ניגודי עניינים את אופן הצבעתם באסיפות הכלליות. החשיבות של ניהול ההשקעה ומיצוי הזכויות הגלומות בה עבור העמית, לרבות על דרך של השתתפות באסיפה, חשוב לא פחות מביצוע ההשקעה עצמה. העלאת סטנדרט המעורבות של הגופים המוסדיים בחברות הנסחרות בבורסה, צפויה להוביל לשיפור הממשל התאגידי בחברות הנסחרות, ושכלול השוק, ובכך מוגשם אינטרס ציבורי חשוב נוסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker