המחלה המסתורית של נהגי הקטר פגעה גם בעובדי הבורסה

חברי הבורסה קיבלו היום מההנהלה מכתב שלפיו חדר מפעילי המחשב לא יהיה מאויש בין השעות 21:00-15:00 ■ מקורב לנושא הסביר: "אי איוש חדר המחשב נבע ממחלה דומה לזו שתקפה את נהגי הרכבת" ■ בין הנהלת הבורסה לוועד יש עימותים על רקע הנפקת הבורסה שצפויה השנה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדר מסחר
חדר מסחר. למצולם אין קשר לנאמרצילום: מוטי מילרוד

חברי הבורסה קיבלו היום (ד') מהנהלת הבורסה מכתב שבו נכתב להם כי "חדר מפעילי המחשב לא יהיה מאויש בין השעות 21:00-15:00". המשמעות היא שחברי הבורסה יקבלו את שיערוכי ביצועי המסחר שלהם באיחור.

זאת לכאורה עוד פרוצדורה לא מהותית שמעניינת בעיקר מנהלי תפעול. ואולם אם מנהלי הגופים המוסדיים לא יידעו את היתרות שלהם ביום פתיחת המסחר - הם יתקשו לדעת מה מצב הנכסים שעליהם הם אמונים. זאת בדיוק המשמעות של אי-איוש חדר המחשב – חישוב הנכסים והיתרות של המנהלים המוסדיים יתעכב, לא ניתן יהיה לפרסם את מחירי קרנות הנאמנות בזמן והמסחר ביום חמישי עלול להשתבש.

זו הפעם השנייה שעובדי יחידת המחשב בבורסה נוקטים מהלך שכזה (הפעם הראשונה היתה ביום שני), ואולם מאחר שביום למחרת (שלישי) לא היה מסחר בגלל הבחירות לכנסת - לא היתה לעיכוב זה כל השפעה.

בשיחה עם מקורב לנושא הוא הסביר: "אי איוש חדר המחשב לכמה שעות נבע ממחלה, כנראה בעלת סימפטומים דומים למחלה המסתורית שתקפה את נהגי הרכבת". בין הנהלת הבורסה לוועד יש לא מעט עימותים על רקע הנפקת הבורסה שצפויה השנה.

באחרונה הורה ועד עובדי הבורסה לעובדים שלא לעבוד שעות נוספות ועבודות ערב. נציין כי על פי הדו"חות הכספיים של הבורסה שהתפרסמו לפני כשבוע, עלות השכר החודשית הממוצעת של עובדי הבורסה היתה כ-42 אלף שקל בחודש. סך הוצאותיה של הבורסה, לפני פחת ובנטרול הוצאות חד פעמיות, נאמדו ב-194 מיליון שקל, ירידה של כ-1% לעומת 2017. את החיסכון בהוצאות מסבירים בבורסה גם בהקמת החברה לרישומים, שחסכה את התשלומים שנדרשה הבורסה לשלם לחברות לרישומים של הבנקים, כמו גם בצעדי התייעלות.

הרווח מהפעילות השוטפת, לפני פחת והפחתות (EBITDA) הסתכם ב-61 מיליון שקל, גידול של 34% לעומת כ-46 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. הרווח הנקי, בנטרול ביטול הפרשה לירידת ערך בגין בניין הבורסה, הסתכם בכ-21 מיליון שקל, עלייה של כ-59% לעומת 2017. סך הרווח הנקי ב-2018 היה כ-86 מיליון שקל.

תגובת ועד עובדי הבורסה: "מדובר בפייק ניוז ועלילות זדוניות שמפיצה ההנהלה על העובדים, כדי להסוות את מחדליה החמורים. ההנהלה, בהחלטה חד צדדית, היא זו שהורידה את מספר המפעילים במשמרות צהריים ולילה לעובד אחד בלבד ללא שום גיבוי, והורתה לכל שאר המפעילים להגיע למשמרת בוקר. זאת רק כדי לחסוך.

"ועד העובדים, נציגי ההסתדרות ועורכי הדין של העובדים, התריעו בפני ההנהלה אך היא השיבה כי היא מודעת לסיכונים בעקבות השינוי. צר לנו שההנהלה פוגעת בשירות לחברים ובשוק ההון הישראלי תוך האשמת העובדים במחדליה וחסכון על גבו של הציבור בעוד שהמנכ"ל נטל לעצמו כ-780 אלף שקל בונוס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker