צירוף מקרים פלאי: תמר ולווייתן הגישו את אותה הצעת מחיר במכרז של חברת החשמל - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

צירוף מקרים פלאי: תמר ולווייתן הגישו את אותה הצעת מחיר במכרז של חברת החשמל

השותפות במאגרים, שבשניהם מחזיקות דלק ונובל אנרג'י, נקבו במחיר דומה - 4.78 דולרים ליחידת גז ■ ישראמקו ותמר פטרוליום נערכות לצאת למאבק על ההפסד ללווייתן - ועשויות לפעול לביטול הקפאת המחיר בחוזה בין חברת החשמל לתמר

37תגובות
יצחק תשובה
משה בנימין

מה קורה כאשר מונופול הגז של יצחק תשובה ונובל אנרג'י מתחרה בעצמו? האבסורד חוגג. השותפות בלווייתן ובתמר - בהובלתן של דלק קידוחים ו נובל - הגישו הצעה מחיר דומה בהליך ההתמחרות שפירסמה חברת החשמל לאספקת 3.5-4 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לשנים 2021-2019, כך נודע ל-TheMarker.

שתי החברות, המחזיקות בשני המאגרים, נקבו במחיר זהה של 4.78 דולרים ליחידת גז. המחיר הזהה מלמד שלא נערך הליך תחרותי אמיתי בין שני המאגרים, חרף הירידה שנרשמה במחיר ביחס למחיר הנוכחי של 6.1 דולרים ליחידת חום. זאת, מכיוון ששתי המאגרים בחרו "להתיישר" לפי רף התמחור העליון שנקבע במתווה הגז (4.8 דולרים ליחידת חום) - ולא ירדו ממנו, למשל, לרמת המחיר שקבע בשוק המאגר המתחרה כריש (4 דולרים). 

אמש פורסם כי מאגר לווייתן זכה בהתמחרות שיזמה חברת החשמל לאספקת גז טבעי בין אוקטובר 2019 ליוני 2021. ההתמחרות התקיימה בין לווייתן לתמר, וכללה הליך סמי-מכרזי על המחיר לחלק מהגז שחברת החשמל צורכת. המחיר שנקבע, 4.78 דולרים, משקף חוזה בשווי של 700-600 מיליון דולר ובכמות של 2-1.5 BCM בשנה.

מאגר הגז תמר
תומר אפלבאום

החוזה החדש הוא בבחינת מכה לשותפות בתמר, שכן המכרז נפתח לגבי חלק מהכמות שחברת החשמל כבר רוכשת היום מתמר - ולא על כמות נוספת. המשמעות הוא שתמר תאבד כ-4-3.5 BCM של גז בשנתיים – במחיר מעולה של 6 דולרים. מדובר באובדן הכנסות של כ-850-750 מיליון דולר שאותן הציגו השותפות בתמר בדו"חות התזרים המהוונים לבורסה.

בתחילת 2019 ירדה הכמות המינימלית שחברת החשמל מחויבת לרכוש מתמר (מנגנון Take Or Pay) ל-3 BCM, ביחס ל-5 BCM בתחילת החוזה – מה שאיפשר לצאת להתמחרות. הירידה נבעה מכך שבחוזה של חברת החשמל עם תמר נקבע מראש מנגנון ההפחתה, שמושפע מחדירת שחקנים פרטיים - תחנות הכוח כמו דוראד, דליה וכו' - למשק החשמל. חברת החשמל צורכת כ-4.7 BCM בשנה, ולווייתן יספק את הכמות העודפת שמעבר ל-3 BCM בשנה.

תמר מתכננת נקמה?

הזכייה של לווייתן בהתמחרות הציתה מאבק בין ישראמקו ו תמר פטרוליום, שמחזיקות במאגר תמר לבדו, לבין חברת החשמל. הבוקר דיווחה ישראמקו, שמחזיקה בכ-28.75% מתמר, כי כמה מהשותפות בקידוח פנו לחברת החשמל בבקשה לקבל את כלל המסמכים הנוגעים למכרז כדי לבחון את המשך צעדיהן, וכן בדרישה להקפיא את תוצאות המכרז לתקופה של 14 ימים לאחר העברת המסמכים.

לפי הערכות, בישראמקו סבורים שמאחר שהתמחור שהגישו תמר ולווייתן היה זהה, נכון היה לחלק בין שני המאגרים את אספקת הגז לשנתיים הבאות - ולא להעדיף את הצעת לווייתן. בחברת החשמל העדיפו לבחור בלווייתן כדי לגוון מקורות וספקים ולא להישען על מקור אספקה אחד. יודגש כי העברת חלק מהרכש ללווייתן פירושה דחייה נוספת בתשלום היטל ששינסקי, וזאת כתוצאה מהירידה הצפויה במכירות.

לצד הקפאת המכרז, גורמים בתמר העריכו כי השותפות ינקטו בצעדים נוספים; המרכזי שבהם הוא ביטול ההסכמות שהושגו בין תמר לחברת החשמל להקפאת מחיר של 6.1 דולרים בחוזה של תמר. על פי סיכום שהושג לפני מספר שבועות, השותפות בתמר יוותרו על העלייה העתידית במחיר הגז עד ל-2021 (מועד עדכון החוזה) – ובתמורה, חברת החשמל תוותר על חלק ממקום הולכה השמור לה בצינור של נתג"ז. הקפאת המחיר הוערכה בחיסכון של כ-80 מיליון דולר (כ-300 מיליון שקל).

בחברת החשמל הבהירו בתגובה לאיום המרומז כי "חברת החשמל פועלת בכל המישורים להוזלת מחיר הגז אותו היא משלמת, ורשמה הישגים שמשמעותם מאות מיליוני שקלים חיסכון. לאחר למעלה משנה של משא ומתן אינטנסיבי עם תמר, החברה הצליחה להביא לחיסכון של כ-300 מיליון שקל לטובת הציבור על ידי הקפאת מחיר הגז כשלב ראשון.

"במכרז הנוכחי, חברת החשמל עודדה את התחרות והביאה לחיסכון של עוד מאות מיליונים אשר יבואו לידי ביטוי בהוזלת מחיר החשמל ללקוחות ובשלב הבא החברה תצא בהליך תחרותי נוסף מול כריש ותנין. החברה נחושה למצות עד תום את כל האפשרויות העומדות בפניה תוך הובלת התחרות בענף - ואין בכוונתנו לוותר על שום הישג", הדגישו בחברת החשמל.

"התחרות על חוזי העוגן עולה כיתה"

בלאומי שוקי הון התייחסו לזכייה של לווייתן – וציינו כי "התחרות על חוזי העוגן בישראל עולה כיתה". "נראה כי מתווה הגז בהחלט רשם הצלחה השבוע, כאשר עוד בטרם השקת כריש ותנין, אנו רואים לראשונה סממני תחרות בסקטור", אמרה האנליסטית אלה פריד. "להערכתנו, מדובר כעת רק בניצנים וכפי שאנו חוזרים ואומרים, היקף היצוא הוא זה שיקבע בסופו של דבר את עוצמת התחרות ורמת מחירי הגז במשק האנרגיה הישראלי.

"זכיית לווייתן בחוזה הביניים של חברת החשמל עד ליוני 2021  אינה מהווה דרמה, לא בהיבט ההכנסות ולא בשיעורי ההיוון, אלא סוג של הצצה לתהליכים התחרותיים הצפויים להתפתח במשק, אם היצוא ייתקל בקשיים או יתעכב מסיבה כלשהי. אנו הנחנו שחוזה הביניים- 3.5 BCM לכל היותר, יחולק בין מאגרי לוויתן ותמר ולא יכלול את תחנת אלון תבור שצפויה לעבור הפרטה. כך שהאובדן החזוי של תמר נאמד בכ-1.75 BCM לכל היותר אל מול התחזיות המעודכנות שלנו.

"במישור הטכני, מדובר בידיעה שלילית לשותפי תמר הפוגעת בישראמקו, תמר פטרוליום ואלון גז וחיובית לרציו ודלק קידוחים. מדוע אם כן התגובה של השוק כה חריפה? הסיבה לכך טמונה ברגישות הסקטור כולו ליצוא ורמת התחרותיות על חוזי עוגן במשק המקומי שעולה כיתה, עם העדפה ברורה של דלק קידוחים ונובל לאחזקות שלהן במאגר לוויתן בשיעור של 45% ו-40% בהתאמה", סיכמה פריד.

"ההסכם לשנתיים מול חברת החשמל לא משנה מהותית את הסיכון של תמר ולווייתן, אך מהווה חלק נוסף בפאזל החוזים של המאגר. מנקודת המבט של שותפויות לווייתן, המטרה היתה לבצר את עמדתם מול חברת החשמל כשהפנים נשואות לעבר 2021 וההתמודדות הצפויה מול כריש ותנין על חוזה ארוך יותר", אמר לירן לובלין, אנליסט האנרגיה ומנהל מחלקת המחקר של אי.בי.אי ברוקראז'.

"מבחינת שותפויות תמר, אמנם המאגר מאבד כ-2 BCM מלקוח עוגן אך אותן כמויות יתכן ויוסטו כבר במהלך 2020 ללקוחות נוספים ואם הכיוון אכן יהיה מצרים, התוצאה תהיה תמהיל מסוכן יותר אך גם רווחי יותר. בשורה התחתונה משוואת הסיכון סיכוי לא השתנתה באופן מהותי, והעובדה שלווייתן זכה בחוזה אינה אמורה להפתיע. התמחור מחדש של הסיכון בין שני המאגרים הגדולים הוא תהליך מתמשך שצפוי להתהוות באופן הדרגתי בשנים הקרובות", הדגיש לובלין.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#