כרטיסי אשראי למקורבים: מי קונה בהנפקת ישראכרט

אלפרד אקירוב, ג'ורג' חורש, מאיר שמיר, אלון גונן ומוסדיים צפויים לרכוש מניות ישראכרט לפי מכפיל הון מינימלי של 1.1 ■ מניית הפועלים עולה ב-2.5%

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ישראכרט בתל אביב
מיכאל רוכוורגר

מניית בנק הפועלים עולה ב-2.4% במסחר בתל אביב ומובילה את העליות במניות הבנקים, בעקבות פרסומים בתקשורת כי יש ביקושים של מקורבים לבנק, לקוחות גדולים וגופים מוסדיים למניות חברת כרטיסי האשראי ישראכרט. היום (ד') נערך השלב המוסדי של הצעת מכר של מניות החברה.

כפי שפורסם ב-TheMarker, משקיעים פרטיים גדולים כגון אלפרד אקירוב, ג'ורג' חורש, מאיר שמיר ואלון גונן מחברת פלאס 500, עשויים לרכוש מניות של ישראכרט בשווי מאות מיליוני שקלים. בנוסף, גופים מוסדיים גדולים כמו הראל, מגדל, מנורה מבטחים וכלל ביטוח עשויים לרכוש חבילות גדולות של מניות החברה בהנפקה.

בנק הפועלים מתכנן למכור לפחות 60% ממניות ישראכרט בעת ההנפקה ולהשאיר לעצמו את האפשרות למכור בהמשך 30% נוספים כמניות גרעין שליטה בהנחה שיימצאו משקיעים מתאימים. כך הוא יוכל להנות מפרמיית שליטה.

הבנק מבצע את ההנפקה לאחר שבמשך שנתיים לא הצליח למצוא רוכש אסטרטגי שיקנה את ישראכרט, חברה שהגודל והרווחיות שלה הם פי שניים מלאומי קארד, שהפכה מבחינת הפועלים לבנצ'מרק (מדד ייחוס) בכל הקשור לתמחורה של ישראכרט.

ההנפקה תתבצע לפי שווי מינימלי של 2.5 מיליארד שקל, לעומת הונה העצמי של ישראכרט שעמד נכון לסוף 2018 על 2.1 מיליארד שקל (מותאם לחלוקת דיווידנד של 867 מיליון שקל). עם זאת, במקרה שבו לוקחים בחשבון שבנק הפועלים נהנה ברבעון הראשון של 2019 מהרווח של ישראכרט, כ-80 מיליון שקל, מתקבל כי ההון העצמי האפקטיבי של ישראכרט הוא כ-2.2 מיליארד שקל.

ואולם יש לקחת בחשבון כי מאחר שבשלב המוסדי של ההנפקה תינתן הנחה של כ-2.5%, השווי האפקטיבי הוא 2.43 מיליארד שקל. המשמעות היא כי מכפיל ההון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) המינימלי שלפיו מתבצעת ההנפקה הוא 1.1. זאת לעומת מכפיל הון של 1.37 (מותאם דיווידנד) שלפיו בנק לאומי מכר לפני כחודש את לאומי קארד (ששינתה את שמה למקס) לידי קרן השקעות אמריקאית ורבורג פינקוס. חברת אנטרופי, שמייעצת לגופים מוסדיים בעסקות שונות, אימצה את גישה זאת והעריכה את שווייה של ישראכרט ב-3.1 מיליארד שקל.

במהלך החודש האחרון ניסו היועצים והחתמים מטעם הפועלים להסביר למשקיעים פוטנציאליים כי להבדיל מלאומי קארד, יש לתמחר את ישראכרט כחברה תפעולית ולא מימונית. לטענתם, הסיבה לכך היא שכ-70% מפעילותה מגיע מפעילות התפעול של הנפקת כרטיסי אשראי וסליקה של עסקות כרטיסי אשראי, בעוד שפעילות המימון של מתן אשראי צרכני לעסקים קטנים מהווה רק כ-30% מהרווח שלה.

מגזרי הנפקה וסליקה מצויים בסיכון של ירידה ברווחים בשל ירידה בעמלה הצולבת, עמלה שסולק משלם למנפיק, ובגלל החשש כי בנק הפועלים יחליש את ישראכרט ביום שלאחר ההפרדה בכל הקשור להנפקה של כרטיסי אשראי בנקאיים חדשים.

ההנפקה הנוכחית היא אחת הגדולות שהיו בבורסה בעשור האחרון. הגעה לבורסה של חברה חזקה ורווחית כמו ישראכרט, שמחלקת דיווידינדים, מהווה חדשות חיוביות לבורסה בתל אביב שבאחרונה סובלת מהקפאה של הנפקות ראשוניות מהותיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker