רשות ניירות ערך מנסה למנוע את שינויי המדיניות בקרנות

בתעשיית קרנות הנאמנות מנוהלות כיום כ-1,149 קרנות אקטיביות ■ רק לכ-60% מהן ותק של שלוש שנים ומעלה - אחוז נמוך יחסית בהשוואה לשאר העולם ■ הסיבה: בתי ההשקעות פותחים כמה קרנות באותה קטגוריה, כדי לשפר את סיכויי הצלחתן

אסא ששון
יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטהצילום: אמיל סלמן

בתעשיית קרנות הנאמנות מנוהלות כיום כ-1,149 קרנות נאמנות אקטיביות, אך רק לכ-60% מהן יש ותק של שלוש שנים ויותר. מדובר באחוז נמוך יחסית של קרנות עם ותק לאורך השנים בהשוואה לשאר העולם. מנהלי רשות ניירות ערך נמצאים בתקופה האחרונה במו"מ מול איגוד הקרנות על מנת לשנות את המצב.

אחת הסיבות לכך שרק 60% מהקרנות הן בעלות ותק של יותר משלוש שנים, היא הכמות האדירה שלהן בשוק - כמות הנובעת מהימצאותן של כמה קרנות השייכות לאותו בית השקעות באותה קטגוריה. למשל בקטגוריית קרנות ה-90/10 (מבנה קרן שכולל 90% אג"ח ו-10% מניות), אחת הקטגוריות הכי פופולריות בתחום, יש 95 קרנות: למגדל  13 קרנות בקטגוריה זו, לפסגות ולהראל יש שמונה קרנות כל אחד, למיטב דש יש שבע קרנות, לילין לפידות יש חמש  ולקסם   ארבע קרנות. בין בתי ההשקעות הגדולים, רק לאלטשולר שחם יש קרן אחת.  

נשאלת השאלה למה בתי השקעות צריכים כל כך הרבה קרנות באותה קטגוריה. הסיבה לכך שיווקית - מאחר שהם מתקשים להצליח בניהול השקעות, הם פונים לשיטה הסטטיסטית שמאפשרת להם לשים כמה קרנות בעלות אותה מדיניות השקעות כללית (90/10) עם ניואנסים קטנים ביניהן, וכך יכולים להבטיח שתמיד תהיה להם קרן במקום הראשון.

רשות ניירות ערך יכלה לבחור בפתרון פשוט יותר שננקט בענף הגמל, ולקבוע כי כל בית השקעות יחזיק לא יותר משתי קרנות באותה קטגוריה. הרי אין סיבה שבית השקעות יחזיק 13 קרנות 90/10. לעומת זאת, היא פנתה לפתרון יותר קיצוני - לא לאפשר שינוי מדיניות השקעות של הקרן. על מנת לנסות ולהוביל את המהלך, נמצאת הרשות במו"מ מול איגוד קרנות הנאמנות.

שינויים מהותיים במדיניות ההשקעות של הקרנות כבר טופלו בסוף 2016, אז נכנס מתווה וולנטרי בדבר איסור על שינוי קיצוני, שכן אחד כזה מוחק את תשואת העבר של הקרן. באיגוד ראו את המתווה כסופי, ולא ראוי ולא נכון יהיה לשוב ולפתוח אותו מחדש בשיטת השלבים, דהיינו בדרך של מעבר מאיסור שינוי מדיניות השקעות מהותי קיצוני לאיסור מוחלט של שינוי מדיניות השקעות מהותי, גם אם הוא אינו קיצוני.

תעשיית קרנות הנאמנות, כמו כל תחום עסקי, מצריכה ודאות ויציבות. משכך, אין זה סביר לשנות את "כללי המשחק" מדי תקופה קצרה, שכן הדבר גורם לחוסר יציבות בענף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום