ההצעה החדשה של ססקין למחזיקי האג"ח: החזר מיידי של 95% מהחוב, פטור מתביעות

לאחר רצף של פגישות עם הנאמן והמחזיקים הגדולים – פסגות, ילין לפידות ואילים – ססקין יגיש השבוע לבית המשפט הצעה חדשה להסדר נושים ■ מקורב להסדר: "האג"ח של אורבנקוrפ עדיפות מבין כלל סדרות החוב של חברות הנדל"ן הזרות בבורסה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלן ססקיןצילום: מוטי מילרוד

"הבדיחה היום בשוק היא שמבין כלל חברות הנדל"ן הזרות שהנפיקו בתל אביב – סדרת האג"ח הטובה ביותר היא זו של אורבנקורפ ", כך אמר מקור מקורב לאורבנקרופ, בהתייחסו להצעת ההסדר שמגבש אלן ססקין, בעליה לשעבר של החברה.

ל–TheMarker נודע כי לאחר רצף של פגישות עם הנאמן והמחזיקים הגדולים – פסגות, ילין לפידות ואילים – ססקין יגיש השבוע לבית המשפט הצעה חדשה להסדר נושים, שתכלול הזרמה של 71 מיליון שקל, 20 מיליון שקל יותר מההצעה הקודמת ופי שלושה ביחס להצעה הראשונית. בתמורה, ססקין ובני משפחתו יקבלו פטור מתביעות.

אורבנקורפ, שחייבת למחזיקי האג"ח כ-186 מיליון שקל, היא חברת הנדל"ן הזרה הראשונה שנכנסה להסדר חוב. במארס 2016, שלושה חודשים בלבד לאחר ההנפקה, האג"ח של אורבנקורפ קרסו. הקריסה נבעה מהחלטה לשלול מאורבנקורפ את רישיון הקבלן בקנדה בשל קשיים תזרימיים. בעקבות הקריסה, בית המשפט מינה מנהל מיוחד לחברה, עו"ד גיא גיסין, שפועל למימוש נכסיה.

הזרמת ההון של ססקין תיעשה בנוסף ל-105 מיליון שקל שצפויים לקבל מחזיקי האג"ח ממימוש נכסי אורבנקורפ על ידי גיסין. כלומר, מחזיקי האג"ח צפויים לקבל 176 מיליון שקל באופן מיידי - 95% מהחוב או תספורת של כ-5% בלבד. לאחר ההצבעה על ההסכם, ככל שתאושר על יד רוב המחזיקים, ססקין יפקיד דמי רצינות של 3.2 מיליון דולר.

בהצעת ההסדר נקבע כי מחזיקי האג"ח ימשיכו להחזיק ב-75% מהפרויקט הגדול של אובנקורפ - Down View - בעוד שססקין יקבל אחזקת מיעוט של 25%. זאת, לאחר שססקין דרש בעבר את מלוא הזכויות בפרויקט. גיסין העריך בעבר את שווי הפרויקט בכ-24 מיליון דולר – כלומר, לרשות בעלי האג"ח יישאר נכס בשווי עתידי של עוד 18 מיליון דולר.

במסגרת ההסדר, ססקין הסיר את בקשתו לפטור מתביעות לשומרי הסף. בעבר הוערכו התביעות ב-30-15 מיליון שקל. כך יוצא שבעתיד עשויים מחזיקי האג"ח של אורבנקורפ לקבל את כלל הסכום שהם דורשים, כולל ריבית, עד לתקרה שנקבעה - כ-210 מיליון שקל. מגישת ההצעה למחזיקי האג"ח היא אוברג'ין השקעות, החברה הפרטית של בני משפחת ססקין. ההצעה גובשה על ידי שרון זאורבך, מנכ"ל חברת הייעוץ MNS.

למרות ההסכמות, לא ברור עדיין האם לססקין יש את האמצעים הפיננסיים לעמוד בהצעה - והאם לא מדובר בתעלול נוסף. "ההצעה לא מגובה, כשאני אראה את ה-71 מיליון שקל - אני אאמין", אמר בתגובה אחד ממחזיקי האג"ח של אורבנקורפ. "בנוסף, זה סכום ברוטו. הכסף ייכנס לקופה שיש כמה גורמים שנפרעים ממנה – הנאמן, מחזיקי האג"ח, ושני מגישי תביעות ייצוגיות שטוענים שיש להם זכות נשייה (תביעה אחת נגד ססקין והשנייה נגד איפקס ומידרוג; ע"א). בעיה אחרת היא שססקין בנה מנגנון שמוחק את התביעות נגד שומרי הסף, חרף הטענה להשארתן בתוקף".

גיסין הגיש בעבר תביעה אישית של כ-95 מיליון שקל (32.5 מיליון דולר קנדי) כנגד ססקין ורעייתו דורין. בנוסף, הוא תבע שורה של גורמים שהיו קשורים לפעילותה של אורבנקורפ ואחראים לשיטתו לכישלון, בהם פירמת ראיית החשבון Deloitte בריטמן אלמגור זהר, ששימשה כרו"ח מבקר; חברת דירוג האשראי מידרוג, שהעניקה לאג"ח אורבנקורפ דירוג A3; חברת החיתום איפקס הנפקות, שהנפיקה את החברה בבורסה; וכן דירקטורים ומעריכי שווי שונים.

ססקין הגיש ביולי השנה הצעת הסדר ראשונה לרכישת אורבנקורפ, שכללה הזרמה של כ-10 מיליון דולר קנדי (כ-28 מיליון שקל). ההצעה גילמה תספורת של כ-20% למחזיקי האג"ח, שהעדיפו להמשיך במימוש נכסים כדי להשיב את החוב. לפני כחודשיים הגיש ססקין הצעה שנייה, משופרת, שכללה הזרמה של 51 מיליון שקל – שגילמה תספורת של כ-10% למחזיקי האג"ח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker