בעלי מניות של בזק תקפו את ההנהלה: מה עבר לכם בראש כשאישרתם את הגיוס הענק? - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בעלי מניות של בזק תקפו את ההנהלה: מה עבר לכם בראש כשאישרתם את הגיוס הענק?

אחרי הדו"ח הקשה של בזק - הפסד של 1.1 מיליארד שקל ב-2018 וקריסה בהון העצמי - בעלי מניות ואנליסטים ערכו אתמול שיחה קשה עם הנהלת החברה. יו"ר בזק שלמה רודב: "החשש העיקרי שלי הוא מפני טכנולוגיה חדשה שתיכנס לשוק ותפגע במודל שלנו"

19תגובות
יו"ר בזק, שלמה רודב
עופר וקנין

אחרי הדו"ח החלש שפירסמה אתמול בזק (הפסד של 1.1 מיליארד שקל ב-2018 וקריסה בהון העצמי), ובעקבות תוכנית הגיוס הגדולה שלה, בעלי מניות של בזק ניהלו אתמול (ה') שיחה חריפה עם הנהלת החברה. בזק מעוניינת להנפיק זכויות חדשות לאחר שתוסיף מיליארד מניות חדשות למניות החברה, במטרה לגייס 2-1 מיליארד שקל מהציבור (הנפקה זו תדלל את אחזקתם של בעלי המניות שלא יממשו את זכותם בהנפקה). 

רצף השאלות, שנמשך על פני כ-40 דקות, החל עם נציג ברקליס, שאמר: "אני מנסה להבין את הרציונל. מה עבר בראשה של ההנהלה כשהיא החליטה לצאת עם הנפקת הזכויות?" 

יו"ר בזק, שלמה רודב, שהשאלה הופנתה אליו, השיב: "אנחנו מנסים לחזק את עצמנו בכל דרך אפשרית במטרה להפחית סיכונים. מאמינים שאנחנו חייבים לנקוט צעדים שיאפשרו לנו להתמודד עם האתגרים הבאים, כגון תחרות עזה בכל הסקטורים שבהם אנו פועלים, רגולציה מאיימת או טכנולוגיה חדישה שתסכן את המודל העסקי.

"לשם כך אנחנו מעוניינים להגדיל את ההון, כך שנוכל להוריד את החוב במהרה ולהיכנס לתחומים חדשים. לדעתנו, בשביל לא לפגוע בבעלי המניות שנאמנים לנו לאורך השנים, אנחנו צריכים לעשות זאת באמצעות הנפקת זכויות".

נציג ברקליס שאל: "האם אנחנו נצטרך לאשר את הנפקת הזכויות? ברור לנו שבי קום לא ירצו לאשר את הדילול, ולכן תוכנית הגיוס עשויה שלא לעבור את אסיפת בעלי המניות".

רודב השיב: "כן, אנחנו צריכים את אישור האסיפה, הדירקטוריון רק ממליץ לבעלי המניות מה נראה לנו הכי נכון בשביל החברה ובעלי המניות. בנקודה זאת, אנחנו לא נילחם עם בעלי המניות. זה עניין של בעלי המניות להחליט האם הם מעוניינים לקחת את הסיכון שהחברה תתמודד עם האתגרים שלפניה במצבה הנוכחי".

נציג ברקליס הוסיף ושאל: "האם בית המשפט העליון יכול לחייב את הממשלה לאפשר את האיחוד המבני בקבוצה?"

רודב ענה כי "בישראל הכל אפשרי. משרד התקשורת יכול להגיד שהוא מצטער על שגרר אותנו עד כה, ולאפשר לנו לבצע את האיחוד המבני בבזק. הוא יכול גם להגיד שהוא רוצה לבצע הערכה מחדש. הוא גם יכול להגיד שהוא לא מוכן לשקול מחדש. לקחנו אותם לבית המשפט כדי לזרז את התהליך, ולהכריח את הממשלה לקחת החלטה, כך שנוכל להילחם במקום רק לשבת ולחכות".

סטיבן לוי, מנהל משותף בקרן הגידור ION : "אם אני מבין נכון, אישרתם פה אחד לבצע את הנפקת הזכויות?"

רודב: "כן".

סטיבן לוי: "זה נראה מאוד מוזר שבי קום תצביע בעד זה, אתה יכול להסביר לנו מה התוכניות שלה?"

רודב: "אנחנו לא יודעים, לא התייעצנו איתם בכלל".

סטיבן לוי: "אבל התייעצתם איתם במהלך ישיבת הדירקטוריון שבה יושבים הדירקטורים שלה".

רודב: "כן אבל הדירקטורים צריכים להצביע לטובת בזק".

סטיבן לוי: "זה אומר שהם צריכים להכניס 600-300 מיליון שקל בהנפקת הזכויות.

מנכ"ל פלאפון רן גוראון
עופר וקנין

רודב: "אני מאמין שאלה הם הסכומים. אנחנו צריכים לכנס אסיפה בשביל לקבל את אישורה להגדלת כמות המניות במיליארד מניות חדשות. אם זה יקבל רוב מוחלט (75% מהמשתתפים) אז יש שתי אפשרויות: בי קום לא תשתתף, אבל הממשל יאפשר לנו לבצע את הגיוס אף שהיא תאבד את רישיון השליטה. או לחילופין משרד התקשורת יאפשר לה לרדת מתחת לרף של 25% שכן הם יפנו בבקשה".

סטיבן  לוי: "אגיד את זה יותר כהצהרה מאשר שאלה. על בסיס הניתוח שלי, לחברת בי קום אין כל יכולת להשתתף בהנפקת הזכויות הזו. לי זה נראה מאוד מוזר שהמחזיק הגדול של החברה יצביע בעד צעד שלא לטובתו, ושהוא לא יכול להשתתף בו או ליהנות ממנו".

בהמשך עבר לוי לנושא אחר: "אני רוצה להבין אם אחת מהסיבות שבגללן הצעתם את  ההנפקה היה החשש שהדירוג ירד? קיבלתם אינדיקציות מחברות הדירוג שהן שמו אתכם על מסלול של הורדת דירוג? כי אנחנו לא קראנו זאת בדו"חות".

רודב: "לא קיבלנו אינדיקציות מהם. הסיבה שיצאנו למהלך היה בשביל להוריד את החוב".

סטיבן לוי: "לא עדיף לקבל אינדיקציות מחברת הדירוג לפני שאתם רצים לדלל את בעלי המניות העיקריים שלכם ב-30%?"

רודב: "אם בעלי המניות יסרבו למהלך לא נעשה זאת. החברה תידרש להילחם באתגרים שלפניה בלי הכלי הזה. אבל למרבה הצער אין לנו הרבה זמן. צריך לקחת צעדים אגרסיביים מהירים בכל החזיתות כפי שהתחלנו לעשות. כי יש הרבה דברים שנצטרך להתמודד איתם שלא בידינו. לכן, לדעתי אנחנו צריכים לעשות כל מה שאנחנו יכולים, שנמצא תחת השליטה שלנו".

סטיבן לוי: "למה לא נתתם שום תחזית לגבי תזרים מזומנים חופשי ל-2019 כפי שאתם בדרך כלל נוהגים?"

רודב: "יש לנו הרבה אי-ודאות, וקשה לנו לחזות מה יהיה עם התזרים שלנו. יש עניינים של תזמון שישפיעו על התזרים. יש עניין גדול עם תהליך הפרישה, ואנחנו לא יכולים לחזות בבירור את הסכום הכולל שנצטרך לשלם".

סטיבן לוי: "אני רוצה להדגיש מה שאולי ברור לכולם, שאנחנו נצביע נגד הנפקת הזכויות הזו".

נציג סיטי: "ראינו קצת ירידה במספר המנויים של yes, אני רוצה לדעת האם הורדת המחירים שביצעתם מספיקה בשביל שהלקוחות יפסיקו לעזוב?"

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, yes ובזק בינלאומי אמר: "התוכנית של הורדת המחיר ל-199 שקל לחבילה כוללת היתה אפקטיבית לכרגע. אנחנו רואים שיש הגירה לכיוון טלוויזיה דרך האינטרנט, ואנחנו נשמור על הלקוחות שלנו דרך מכירת סטינג".

נציג סיטי: "אתה צופה שמספר הלקוחות יעלה ב-2019?"

גוראון: "לא. אני צופה שהמספר יירד, אבל בצורה יותר הדרגתית. אנחנו נראה עזיבות רבות יותר ב-yes, ונזכה בלקוחות דרך סטינג".

סטיבן לוי, מנהל משותף בקרן הגידור ION
עמית פייס

נציג סיטי בשאלה לרודב: "איזו סערה אתה רואה שאנחנו לא רואים? ממה אתה חושש ב-12 החודשים הקרובים?"

רודב: "החשש העיקרי שלי הוא לגבי הטווח הארוך, מפני טכנולוגיה חדשה שתיכנס לשוק ותפגע במודל הפעילות שלנו. חברות כמו גוגל, אפל וענקיות טכנולוגיה אחרות ייכנסו לשוק הישראלי, ואנחנו צריכים להכין את עצמנו לזה באמצעות הטכנולוגיה. כדי שהם לא ימחקו אותנו החוצה מהשוק".

נציג סיטי: "בגלל זה אתה עושה את הגיוס הענק? היינו מאוד מופתעים לשמוע על הגיוס הזה, כי חשבנו שמצבה הפיננסי של בזק טוב".

רודב: "אני חושב שאנחנו רואים תמונה זהה. רק אני אחראי לניהול הסיכונים, ואני חייב להכין את בזק לכל מצב, גם אם יתממש סיכון שלא חזינו".

נציג סיטי: "באיזה דירוג אתה רואה את עצמך? סביב איזה EBIDTA אתה חושב שאתם צריכים להיסחר?"

רודב: "זה תלוי בשוק ובשווי המניה. לדעתי זה צריך להיות סביב יחס של 2".

נציג סיטי: "אתם בחברה מאז מאי, מה גרם לך שפתאום אתה חושב אחרת על הסיכונים?"

רודב: "זה פשוט לוקח הרבה זמן להזיז את ספינת הענק. התחלנו לזהות את הסיכונים כששינינו את המינהל התאגידי. שינינו את ההנהלה ואת החברות הבנות איחדנו. שינינו את תוכנית הסיבים. החלטנו להעביר את yes ל-IP מהלוויין. אנחנו צריכים לקבל החלטות אמיצות די מהר".

נציג סיטי: "אם היית לוקח את ההחלטה כשמחיר המניה היה 4 שקלים ולא סביב 3 שקלים, היית חוסך לבעלי המניות שלך כסף".

רודב: "אני לוקח אחריות מלאה על הירידה במניה ואני יכול רק להצטער ולהבטיח שנעשה מה שנוכל בשביל לשפר את העניין".

נציג סיטי: "מפריע לי שאין לך ולשאר ההנהלה תגמול במניה, ולכן אתה גם בתוצאות לא מדבר על רווח למניה בודדת אלא על רווח אבסולוטי. אתה לא חושב שצריכות להיות לך קצת מניות כדי שהאינטרסים שלך יהיו זהים לאלה של בעלי המניות, ולא רק כמנהל של החברה?"

רודב: "זאת נקודה טובה ואנחנו בודקים את תוכנית התגמולים של החברה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#