אייל לפידות מתקרב לשיכון ובינוי: החברה נפרדת מהמנכ"ל הנוכחי משה לחמני

שיכון ובינוי הודיעה על סיום כהונתו של המנכ"ל משה לחמני. לפידות הפך את הפניקס לחברת הביטוח הגדולה בשוק במונחים של שווי שוק. ואולם בגלל חוק שכר הבכירים, הוא נהנה מעלות שכר של כ-3 מיליון שקל, לאחר שהורגל לעלות שכר של קרוב ל-10-8 מיליון שקל

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל לפידות
שלי אפלברג

אייל לפידות, מנכ"ל חברת הביטוח הפניקס , מתקרב לשיכון ובינוי. הבוקר הודיעה שיכון ובינוי כי הגיעה אתמול (ג') להסכמה עם מנכ"ל החברה הנוכחי משה לחמני על סיום כהונתו כמנכ"ל. מועד סיום הכהונה טרם נקבע, ועד אז ימשיך לחמני לכהן בתפקידו. תנאי הפרישה טרם סוכמו. בחברה אומרים כי הם "פועלים לאיוש תפקיד המנכ"ל".  

אתמול פירסמנו כי בשיכון ובינוי מנהלים מגעים להחלפתו של המנכ"ל לחמני באייל לפידות, מנכ"ל הפניקס. בעקבות זאת, זינקה מניית שיכון ובינוי ב-9.6%. משיכון ובינוי לא נמסר דיווח רשמי בעניין.

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי ונציגו של בעל השליטה בחברה, נתי סיידוף, ניסה בחודשים האחרונים לבצע שינויים משמעותיים ביחסים בין הנהלת החברה במעלה הפירמידה עם מנהלי החברות הבנות - אך כשל בשל חוסר שיתוף הפעולה של לחמני והעובדים בחברות הבנות. נראה כי בשיכון ובינוי מעריכים כי לפידות, שנחשב למנהל אגרסיבי, יצליח לבצע שינויים משמעותיים בהתאם לחזון של בעל השליטה, כמו גם לתחזק קשר טוב עם שוק ההון המקומי.

מנכ"ל שיכון ובינוי, משה לחמניצילום: סיון פרג'

עבור שיכון ובינוי מדובר בבשורה שכן המנכ"ל הנוכחי, משה לחמני, נמצא תחת חקירה בכל הנוגע לפרשת השוחד באפריקה, שבמסגרתה משטרת ישראל חילטה מקופתה של שיכון ובינוי כ-250 מיליון שקל.

המטרה של שיכון ובינוי היא לייצר ממשק שקוף יותר מול שוק ההון. דו"חותיה כיום נחשבים לדו"חות מסורבלים, ולמשקיעים בחברה קשה מאוד להעריך את שווי נכסיה, שנקובים במחירי עלות. כעת סבורים בחברה כי לפידות יצליח להתוות משמעת ארגונית כך שהנתונים מהחברות הבנות יזרמו מעלה בצורה שקופה יותר.

לפידות הפך את הפניקס לחברת הביטוח הגדולה בשוק במונחים של שווי שוק. ואולם עם כניסת שכר הבכירים לתוקף, לפידות מצא את עצמו נהנה מעלות שכר של כ-3 מיליון שקל בלבד, לאחר שהורגל לעלות שכר של קרוב ל-10-8 מיליון שקל קודם לכן.

הפניקס נמצאת בהליך מכירה לקרן סנטרברידג', ולפידות קיווה כי יוכל ליהנות ממענק לאור המכירה, אולם מענק שכזה לא מתאפשר מבחינה חוקית. לכן, המעבר של לפידות לשיכון ובינוי, במידה ואכן יקרה, מאפשר לו ליהנות משכר גבוה ללא תקרה כפי שיש בביטוח.

זינוק של 87% ברווח הנקי

שיכון ובינוי  פירסמה את דו"חותיה הכספיים לסיכום הרבעון הרביעי של 2018 ו-2018 כולה. החברה סיימה את השנה סיימה עם זינוק של 87% ברווח הנקי - שהסתכם ב-559 מיליון שקל .

הגידול נובע בין היתר מרווח הון של כ-277 מיליון שקל אחרי מס מהשלמת עסקת הפורטפוליו שבמסגרתה נמכרו 45% מהאחזקות בפרויקט מנהרות הכרמל ו-40% מהאחזקות בפרויקט שיקום, תפעול ואחזקת כבישים בצפון. כמו כן, לאחר תקופת הדו"ח, מכרה שיכון ובינוי כ-30% מהאחזקה באיי.די.או גרופ בתמורה לכ-720 מיליון שקל. בעקבות השלמת העסקות, צפויה שיכון ובינוי לרשום רווח, לפני מס, בסך של כ-480 מיליון שקל. 

שיכון ובינוי לא הצליחה להגדיל את שורת ההכנסות, שהסתכמו ב-6.3 מיליארד שקל - בדומה ל-2017. ברבעון הרביעי של 2018 רשמה החברה הכנסות של 2.1 מיליארד שקל, קפיצה של 40% לעומת הרבעון המקביל שנה לפני כן, שנבעה בעיקר ממגזר האנרגיה, לצד גידול בפעילות קבלנות, תשתיות ובנייה בישראל - בעיקר על רקע עלייה בפעילות הכבישים.

הרווח התפעולי של שיכון ובינוי הסתכם ב-2018 בכ-903 מיליון שקל, קפיצה של 56% לעומת 2017. ברבעון הרביעי הרווח התפעולי של החברה הסתכם בכ-378 מיליון שקלים, עלייה של 42% לעומת הרבעון הרביעי של 2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker