התבקעות מנהרת הרכבת לירושלים: שפיר ופיצרוטי יפוצו בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההסכמות שהושגו לאחר שנתיים של דיונים, רכבת ישראל תשלם לשפיר כ-168 מיליון שקל שכוללים פיצוי נוסף בגין עבודות נוספות כמו בניית תחנת הרכבת למודיעין, בעוד פיצרוטי תקבל 122 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האחים הראל (מימין) וישראל שפירא, שפיר הנדסהצילום: אייל טואג
ערן אזרן

שפיר הנדסה שבשליטת האחים שפירא ושותפתה האיטלקית פיצרוטי הגיעו להסכם פשרה עם רכבת ישראל בנוגע לפיצוי שיקבלו על עבודות נוספות בבניית קו הרכבת המהיר לירושלים. במסגרת ההסכמות בין הצדדים נקבע כי רכבת ישראל תשלם לשתי החברות 244 מיליון שקל (122 מיליון לכל אחת).

בנוסף, שפיר לבדה הגיעה להסדר עם הרכבת שלפיו תקבל 46 מיליון שקל בגין הקמת פרויקטים עבורה, ביניהם תחנת מודיעין. כלומר, בסך הכול צפויה שפיר לקבל כ-168 מיליון שקל. עיקר התשלומים - בגין חישוב סופי של הכמויות בעבודות וכן עבור ביצוע עבודות נוספות שנדרשו ואושרו. מניית שפיר עולה בתגובה במסחר בבורסה בכ-2.5%.

חרף הפיצוי שנקבע, שפיר הסתייגה בדיווח לבורסה וכתבה כי השפעת הסכמי הפשרה על הדו"חות הכספיים ל-2019 לא יכללו את כל הפיצוי האמור. בחברה הדגישו כי ההשפעה תיגזר, בין היתר, ממערך ההסכמים של שפיר ופצרוטי עם קבלני המשנה, מההתחייבויות שונות כלפי צדדים שלישיים והתחייבויות לשיפוי המזמין במקרים מסוימים, וכן מכך שחלק מסכומי הפשרה כבר הוכרו בדו"חות הכספיים.

אתר הבנייה של הרכבת המהירה לירושליםצילום: מוטי מילרוד

הסכם הפשרה, שנוסח לאחר שנתיים של התדיינויות, נוגע לעבודות המקטע המרכזי והמורכב בפרויקט הקו המהיר לירושלים (A1) — קטע ג' (שער הגיא־מבשרת ציון). המגעים לקראת ההסדר התנהלו במשא ומתן ישיר, ללא בוררות, וכללו האשמות חריפות בין הצדדים ומאבק שהגיע אף לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת.

בין היתר, נגע הסכסוך לקריסתה של אחת ממנהרות השירות בקו הרכבת המהיר באוקטובר 2015, כפי שנחשף ב–TheMarker. קריסת המנהרה התרחשה בשל לחץ מים, שהביא להתבקעות רצפת הבטון בה, מה שהעלה חשש לסכנה בטיחותית בפרויקט. שפיר ופיצרוטי, קבלנית הביצוע השנייה, פתחו בהליכים מול הרכבת וטענו כי התריעו על מפגע בטיחותי במנהרות כבר ב–2011.

מנגד טענו ברכבת כי שפיר, שסיימה את עבודתה בפרויקט באיחור של שנה, מנסה לחפות על הכשלים והקנסות המוטלים עליה, להסיר אחריות ולכסות על מחדליה באמצעות הגשת תביעה. הסכם הפשרה אינו צפוי לפגוע במצבה הפיננסי של רכבת ישראל, מאחר שסכום הפיצוי נכלל בתקציב הפיתוח של החברה, והיא מפוצה על כך מהמדינה — כלומר מכספי ציבור.

פרויקט קו הרכבת המחבר בין תל אביב לירושלים על ידי מסילה חשמלית נמשך כ–17 שנה ועדיין לא הושלם. כרגע מופעל הקו מירושלים רק עד לתחנת נתב"ג. מאז החלו העבודות, תקציב הפרויקט הוכפל, וכיום הוא מגיע כבר לכ–7 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker