פירמידת התקשורת הגדולה בישראל מתמוטטת: האג"ח של אינטרנט זהב צונחות ב-43%

ביקום – החברה האם של בזק – נופלת ב-30%, לאחר שכבר איבדה 75% ב-12 החודשים האחרונים ■ אינטרנט זהב צונחת בכ-14%, לאחר שנפלה בשנה האחרונה 87% ■ בזק צונחת 6% - לשווי הנמוך מזה שבע שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזקצילום: מוטי מילרוד

פירמידת התקשורת הגדולה בישראל מתמוטטת בעקבות החלטת רשות ניירות ערך אמש (ג') בדבר הטיפול החשבונאי בדו"חות קבוצת בזק. החלטת הרשות צפויה לעצור את חלוקת הדיווידנדים בפירמידה הממונפת - והיא צפויה למנוע מחברות האחזקה לפרוע את מלוא חובותיהן למחזיקי האג"ח - כ-3 מיליארד שקל.

האג"ח של אינטרנט זהב, המחזיקה בשרשור בבזק, קורסות ב-43% - ונסחרות במחיר המגלם מחיקה של 75% מהחוב. האג"ח של ביקום, בערך נקוב של 2.3 מיליארד שקל, צונחות ב-13% - למחיר המגלם מחיקה של עד 20%. גם האג"ח של בזק נופלות כ-1.5%.

במקביל, מניית בי-קום – החברה האם של בזק – נופלת ב-30%, אחר שכבר איבדה ב-12 החודשים האחרונים 75%. מניית אינטרנט זהב צונחת בכ-14%, לאחר שאיבדה בשנה האחרונה 87%. מניית בזק יורדת ב-6%, לאחר שכבר צנחה השנה בכ-40%. שוויה של בזק עומד כעת על 7.6 מיליארד שקל – הנמוך מזה שבע שנים.

בניין בזקצילום: עופר וקנין

אמש הודיעה רשות ניירות ערך, בראשות ענת גואטה, כי היא החליטה לדחות את בקשתה של בזק להתייחס מבחינה חשבונאית לפעילויות שלה ושל החברות הבנות שלה yes ובזק בינלאומי כיחידה אחת מניבת מזומנים - ולא כשלוש יחידות נפרדות.

המשמעות: בזק תיאלץ לבצע בדו"חותיה לרבעון הרביעי מחיקה של כ-1.5 מיליארד שקל בגין ירידת ערך ההשקעה ב-yes, וכן תמחק כ-464 מיליון שקל בגין התייעלות לעובדים. גובה המחיקה יגיע לכ-2 מיליארד שקל ויחסום את יכולתה של בזק לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיה.

בכך מרעידה רשות ני"ע את הפירמידה, והתוצאות משמעותיות לחברות בי-קום ואינטרנט זהב. בבזק ניסו להימנע ממחיקת הענק באמצעות איחוד חשבונאי בין yes, בזק בינלאומי וקבוצת בזק. איחוד מעין זה, לפי החברה, יוביל לירידה שאינה מהותית בערכה של yes במאזנה של בזק. ואולם, כאמור, רשות ני"ע סיכלה את המהלך.

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, העריך כי ההפסד של בזק ברבעון הרביעי של 2018 יעמוד על כ-1.8 מיליארד שקל. הוא העריך שבזק לא תוכל לשלם דיווידנד לפני 2022, ולא שלל את האפשרות להורדת דירוג האשראי שלה, שתגרור עלייה בעלות המימון. "לאחר הירידות היום, בזק נסחרת כ-10% מתחת למחיר היעד שלנו. איננו רואים בירידות הללו הזדמנות כניסה למניה", הדגיש דטנר.

לדברי דטנר, "ההתפתחויות של השבוע יקטינו את הביקושים למניהית בזק, אבל אנו כמובן מתמקדים בהיבט הפונדמנטלי - החשש שלנו לא נובע משוק הטלוויזיה, שכן השווי של YES במודל שלנו קרוב לאפס. לפיכך, הסיכון העיקרי כעת הינו האיום התחרותי בשוק הקווי, איום שקיבל נפח נוסף בשבוע שעבר עם הודעת סלקום על התקדמות בעסקת לרכישת תשתיות הסיבים האופטיים של חברת החשמל, ומהקושי של החברה להתמודד אתו בשל הסביבה הרגולטורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker