הדרמה בבזק: תיאלץ למחוק 2 מיליארד שקל - איך תשפיע ההחלטה של ענת גואטה?

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה החליטה לדחות את בקשתה של בזק להתייחס מבחינה חשבונאית לפעילויות שלה ושל החברות הבנות yes ובזק בינלאומי כיחידה אחת מניבת מזומנים ■ מחיקת הענק תמנע מבזק לחלק דיווידנדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: אמיל סלמן

דרמה בבזק: למרות הניסיונות של החברה להימנע מהמחיקה הגבוהה, רשות ניירות ערך הודיעה היום (ג') כי היא דוחה את בקשתה של בזק להתייחס מבחינה חשבונאית לפעילויות שלה ושל החברות הבנות שלה yes ובזק בינלאומי כיחידה אחת מניבת מזומנים - ולא כשלוש יחידות נפרדות.

המשמעות: בזק תיאלץ לבצע בדו"חותיה לרבעון הרביעי מחיקה של כ-1.5 מיליארד שקל בגין ירידת ערך ההשקעה ב-yes, וכן תמחק כ-464 מיליון שקל בגין התייעלות לעובדים. גובה המחיקה יגיע לכ-2 מיליארד שקל ויחסום את יכולתה של בזק לחלק דיבידנדים לבעלי מניותיה.

בכך למעשה מרעידה  בזק את הפירמידה, והתוצאות יהיו משמעותיות לחברות בי-קום ואינטרנט זהב . בבזק ניסו להימנע ממחיקת הענק באמצעות איחוד חשבונאי בין yes, בזק בינלאומי וקבוצת בזק. איחוד מעין זה, לפי החברה, יוביל לירידה שאינה מהותית בערכה של yes במאזנה של בזק. 

אחת המשמעויות היא שלמחזיקי איגרות החוב מסדרה ג' של בי־קום , עשויה לקום עילה להעמיד את החוב בסך 2.7 מיליארד שקל לפירעון מיידי. כלומר, מי שיחזיק בחוב יוכל דרכו להשתלט על בזק.

שלמה רודב, יו"ר בזקצילום: עופר וקנין

מה הטריגר שיכול לגרום לצעד כזה? בשטר של סדרה ג' נקבע כי במקרה שבו ההון העצמי (המיוחס לבעלי המניות) של בי־קום במשך שני רבעונים קלנדריים רצופים או יותר יפחת מסכום של 650 מיליון שקל, בעלי החוב של הסדרה יהיו זכאים להעמיד את כלל החוב לפירעון מיידי. לפיכך, אם בזק תרשום הפחתה של 1.1–1.5 מיליארד שקל מההון העצמי של בי־קום, שכיום הוא 966 מיליון שקל, יירדו 300–350 מיליון שקל. ירידה זו תשקף לבי־קום הון עצמי של 616–666 מיליון שקל. זאת גם כנראה הסיבה לכך שאיגרת החוב בסדרה ירדה היום ב–1%. איגרות החוב של החברה האם אינטרנט זהב ירדו ב–3%–5.5%, בשל החששות לחוב כולל של 730 מיליון שקל. מניית בי-קום צנחה היום ב-12%. 

הצניחה בשווי של yes מגיעה לאחר שב-2015 רכשה בזק את יתרת המניות ב-yes במחיר ששיקף לחברה שווי של 2.1 מיליארד שקל. הירידה נובעת מהמצב התחרותי בשוק הטלוויזיה, מנטישת מנויים ומקשיי מימון. 

חברת yes הודיעה באחרונה כי היא נוטשת בהדרגה של השידורים על גבי הלוויין ותעבור לשידורים אך ורק על גבי האינטרנט. במקביל, הודיעה החברה על הסכם התייעלות נרחב עם העובדים שבמסגרתו יעזבו את החברה בשלוש שנים לפחות 325 עובדים - כ-20% מעובדיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker