בזק מרעידה את הפירמידה: תפחית עד 1.5 מיליארד שקל משווייה של יס

דירקטוריון בזק יקבע את גובה ההפחתה הסופי שירשם בדו"חות לאחר קבלת חוות דעת מרשות ניירות ערך ■ הצניחה בשווי של yes מגיעה לאחר שב-2015 רכשה בזק את יתרת המניות ב-yes במחיר ששיקף לחברה שווי של 2.1 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר בזק שלמה רודב
יו"ר בזק שלמה רודבצילום: אלדד רפאלי

בזק מרעידה את הפירמידה – החברה עשויה לרשום בדו"חותיה הכספיים ל-2018  הפחתה של עד כ-1.5 מיליארד שקל, וזאת לאחר שדירקטוריון yes החליט להפחית את שווי החברה בכ-1.1 מיליארד שקל על פעילות חברת הלוויין yes, בהתאם להערכת שווי שביצעה החברה. בכך יופחת שוויה של yes לכ-250 מיליון שקל בלבד. בדו"חות 2017 השווי של yes הגיע ל-1.35 מיליארד שקל. מחיקה מעין זו תשפיע על שורת הרווח השנתי הנקי של בזק בסיכום 2018.

הצניחה בשווי של yes מגיעה לאחר שב-2015 רכשה בזק את יתרת המניות ב-yes במחיר ששיקף לחברה שווי של 2.1 מיליארד שקל. הירידה נובעת מהמצב התחרותי בשוק הטלוויזיה, מנטישת מנויים ומקשיי מימון. 

עם זאת, בבזק עשויים להימנע ממחיקת הענק באמצעות איחוד חשבונאי בין yes, בזק בינלאומי וקבוצת בזק. איחוד מעין זה, לפי החברה, יוביל לירידה שאינה מהותית בערכה של yes במאזנה של בזק. בבזק דיווחו כי פנו להנחיה מקדמית בעניין לרשות ניירות ערך והנושא מצוי במועד הדיווח בטיפול הרשות. החברה תקבל החלטה סופית לגבי אופן הטיפול החשבונאי בעוד כעשרה ימים.

מכיוון שהנושא עדיין בטיפול, הודיעה בזק כי אם תאלץ לדווח על הפעילויות המניבות כיחידות מזומנים נפרדות, הירידה בשווי של yes צפויה להוביל למחיקה כוללת בשווי מאזן החברה של עד ל-1.5 מיליארד שקל, וזאת בשל הפחתות חשבונאיות נוספות הקשורות ל-yes.

ההערכות הן כי פירמידת בזק עומדת שוב בפני טלטלה, וההתוצאות יהיו משמעותיות לחברות במעלה הפרמידה - בי קום ו אינטרנט זהב .

חברת yes הודיעה באחרונה כי היא נוטשת בהדרגה של השידורים על גבי הלוויין ותעבור לשידורים אך ורק על גבי האינטנרט. במקביל, הודיעה החברה על הסכם התייעלות נרחב עם העובדים שבמסגרתו יעזבו את החברה בשלוש שנים לפחות 325 עובדים - כ-20% מעובדיה.

תגובות