השנה הקשה של הראל ויזל הסתיימה עם תוצאות שיא לפוקס

פוקס השאירה מאחוריה את פרשת ההטרדות לכאורה: הכנסות הקבוצה זינקו ב-2018 בכ-28%, והרווח הנקי הוכפל ל-153 מיליון שקל ■ בתוך שנה זינק מספר חנויות של הקבוצה פי שתיים ל-230

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הראל ויזל
הראל ויזלצילום: שוקה כהן
ערן אזרן

השנה הקשה של הראל ויזל, בעל השליטה והמנכ"ל בקבוצת האופנה פוקס , הסתיימה אתמול כשפוקס הציגה תוצאות שיא ל-2018. במהלך השנה החולפת עמד ויזל במוקד סערה, לאחר שמספר נשים העלו טענות קשות בדבר הטרדות מיניות לכאורה. הפרשה הסתיימה בקביעת השופטת בדימוס אורנית אגסי, שמונתה כבודקת, שלא מצאה עדויות להטרדות מיניות.

קביעתה של אגסי, שגובשה חרף העובדה שלא נפגשה עם מי מהמתלוננות, איפשרה לויזל להמשיך בתפקיד מנכ"ל פוקס, והסירה את עננת האי-ודאות שליוותה את החברה. בשונה ממנהגו, ויזל סירב אתמול להתראיין לאחר פרסום הדו"חות הכספיים ל-2018.

הביצועים של פוקס בבורסה מלמדים שקבוצת האופנה השאירה מאחוריה את הפרשה. מניית פוקס עלתה בשנה האחרונה בכ-100%, כך ששווי החברה הוכפל לכ-1.5 מיליארד שקל – הגבוה בתולדותיה. העליות החדות במניית פוקס בלטו אל מול המתחרות, קסטרו וגולף, שירדו בשנה האחרונה ב-15% וב-20% בהתאמה.

אתמול המשיכה פוקס ברצף העליות הארוך וזינקה עוד 10%, לאחר פרסום התוצאות הכספיות. התוצאות מלמדות כי החברה מצליחה להתמודד עם המשבר בענף האופנה, הנובע ממעבר של צרכנים לרשת האינטרנט –  וזאת, בשונה מהמתחרות. הרווח הנקי של הקבוצה זינק ב-2018 לכ-153 מיליון שקל, פי שתיים ביחס ל-2017, הכנסות הקבוצה גדלו ב-28% לכ-2.06 מיליארד שקל.

"תוצאות 2018 מלמדות כי האסטרטגיה של פוקס לנצל את החולשה בשוק בכדי להתרחב, למרות שההיגיון היה מכתיב אולי זהירות, מניבה פירות", אמר גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון. "האסטרטגיה הזו לא רק הגדילה את שורת המכירות, אלה עשתה זאת תוך גיוון מקורות ההכנסה, והקטנת רמת הסיכון. כל זאת, בוצע תוך שמירה על מאזן חזק - נכס אסטרטגי עליון בשוק האופנה - עם חוב נקי אפסי".

"בדו"חות קשה מאוד למצוא נקודות שליליות, כאשר בכל שורה ישנו שיפור משמעותי – החל משורת המכירות ועד שורת הרווח הנקי", אמר שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי לשוק המקומי בפיוניר ניהול הון. "מזה מספר שנים שאנו עוקבים אחרי פוקס ורואים כיצד החברה זיהתה מבעוד מועד את כל האיומים על שוק הקמעונאות החל ממסחר מקוון, דרך כניסת חברות זרות זולות מתחרות. לכל איום הכינה פוקס תגובה".

תוספת של 107 חנויות – בתוך שנה

בין דצמבר 2017 לדצמבר 2018 זינקו מספר החנויות שמפעילה פוקס מ-122 ל-229. העלייה החדה נבעה מהכללה של 74 חנויות רשת שילב שנרכשה ב-2018, פתיחת 23 חנויות פוט לוקר בישראל, 7 חנויות יאנגה (אופנה תכשיטים ונעליים) ו-4 חנויות נייקי בקנדה. 

כמו הרבעון שלפניו – גם הרבעון הרביעי של 2018 היה מצוין עבור פוקס. הכנסות הקבוצה ברבעון זינקו בכ-37% לכ-668 מיליון שקל, לעומת כ-489 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. העלייה נבעה בעיקר מהגדלת המכירות במותגים הלא מסורתיים, שכוללים את תת הרשתות – בילבונג, נייקי ישראל, נייקי קנדה, פוט לוקר, סאקס, יאנגה, טרמינל איקס, לצד איחוד תוצאות שילב.

הגידול נרשם חרף העובדה שברבעון הרביעי ספגה פוקס ירידה של כ-1.9% בפדיון בחנויות זהות – כלומר, חנויות שפעלו במתכונת מלאה ברבעון הרביעי של 2017 ו-2018. במבט שנתי, הירידה בפדיון חנויות זהות, במגזר האופנה, הסתכמה בכ-1.4%, שיעור נמוך ביחס לירידה של 1.7% בענף האופנה כולו, לפי מדד ה-RIS.

פרט לרשתות הלוא מסורתיות, מגזר פעילות שני שתרם לתוצאות החזקות של פוקס היה רשת הסבונים ללין. מכירותיה של ללין גדלו ברבעון הרביעי בכ-18%, בעקבות פתיחת חנויות חדשות בקנדה וספרד. שיעור הרווח הגולמי ירד מ-68.7% ל-66.9%. עם זאת, ללין סיימה שנה חזקה מאוד עם צמיחה 12.5% במכירות ל-207 מיליון שקל, עלייה של 7% במכירות בחנויות הזהות, וזינוק של 20% ברווח המגזרי.

במהלך הרבעון הרביעי שמרה פוקס על שיעור רווחיות גבוה של 58% - ושיעור של 58.8% בכל 2018. שיעור הרווח הגולמי, ללא הפעילות הבינלאומית, עמד ברבעון הרביעי על 61.3%, בהשוואה ל-60.5% ברבעון המקביל ב-2017. רוב השיפור נבע מתיסוף השקל והתרומה של לאומי קארד – כרטיס מועדון הלקוחות של קבוצת פוקס. בשורה התחתונה, פוקס סיימה את הרבעון הרביעי ברווח נקי של 61 מיליון שקל - זינוק של 9.1% לעומת הרבעון המקביל ב-2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker