נובל מעוניינת לממש נתח מלווייתן לאחר ההפקה; שווי אחזקותיה: 4 מיליארד דולר

בדלק קידוחים נוטשים את רעיון הנפקת תמר בחו"ל, ובשותפות הינדסו פתרון אלטרנטיבי שיאפשר לדלק להתיישר עם מתווה הגז: הפרדת לווייתן ואפרודיטה מהשותפות, והפיכת דלק קידוחים לתאגיד ייעודי במתכונת של תמר פטרוליום ■ בלומברג: יצוא הגז מתמר למצרים נדחה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת לווייתן
ערן אזרן

צורכי הנזילות של נובל אנרג'י , ברקע למחירי האנרגיה בעולם ומצבה הפיננסי, דוחפים אותה למימוש נכסים בארה"ב ובישראל. בנובל אנרג'י מעוניינים לממש נתח מזכויות החברה במאגר לווייתן, לאחר תחילת ההפקה בסוף 2019 — כך נודע ל–TheMarker. השווי הסחיר של לווייתן, כפי שנגזר ממניית רציו, נאמד ב–10 מיליארד דולר, ומגלם לזכויותיה של נובל (40%) שווי של 4 מיליארד דולר ברוטו. המכירה עשויה להיות לגוף מוסדי בישראל או בחו"ל.

נובל הכריזה בפברואר, בסמוך לפרסום הדו"חות הכספיים, כי בכוונתה לממש נכסים בשווי של 0.5–1 מיליארד דולר ב–2019. המימושים נועדו לענות על צורכי המימון לתוכנית העבודה ופיתוח הפרויקטים שבהם היא שותפה. במקביל, החברה הודיעה כי בכוונתה לחתוך ב–17% את הוצאות ההשקעה (capex) בפרויקטים ביחס ל–2018, ובמקביל להגדיל ב–10% את הפקת הנפט בארה"ב. עם זאת, המימוש של לווייתן ייעשה רק לאחר 2019, שלא במסגרת התוכנית.

לווייתן מוחזק בשותפות של נובל (40%), דלק קידוחים (45%) ורציו (15%). המאגר אמור להתחיל בהזרמת גז בסוף 2019, כשעיקר התפוקה מיועד ליצוא. בין היתר, השותפות במאגר כבר חתמו על חוזה מחייב לאספקה של 3–4 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה לחברת החשמל הירדנית, ונחתם חוזה הכפוף לתנאים שונים ליצוא של כ–3.5 BCM גז בשנה למצרים. כ–60% משלב הפיתוח הראשון בלווייתן הושלמו, ובאחרונה רגלי אסדת הטיפול הונחו בים, מול חוף דור.

תשובה מתקשה למכור את תמר?

במקביל, דלק קידוחים, שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, בוחנת מהלך לפיצול האחזקות במאגרי הגז בישראל. לפי התוכנית, דלק קידוחים תקים חברה חדשה שתחזיק במאגרי הגז לווייתן ואפרודיטה ותונפק בלונדון. במקביל, דלק קידוחים תמשיך להחזיק בחזקות תמר ודלית, עד למועד מימוש מלוא אחזקותיה (22%) בתמר, בהתאם למתווה הגז. לחלופין, קבוצת דלק תמכור את השליטה בדלק קידוחים — כחלופה למתווה הגז.

תוכנית הפיצול כוללת כמה שלבים: כלל נכסי דלק קידוחים והתחייבויותיה המיוחסים למאגרי לווייתן ואפרודיטה יועברו לתאגיד ייעודי זר שתקים דלק קידוחים; כלל מניות התאגיד החדש יחולקו כדיווידנד בעין לבעלי יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים, בהתאם לחלקם כיום; ומניות התאגיד החדש יירשמו למסחר בבורסה הראשית בלונדון ותיבחן אפשרות לרשום אותן למסחר גם בישראל.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

בדיווח אתמול ציינה דלק קידוחים כי "הפיצול עשוי לאפשר חלופה נוספת ליישום החלטת הממשלה מתווה הגז, באופן שבו בעלי יחידות דלק קידוחים, שאינם נמנים עם קבוצת דלק, יוכלו להמשיך להחזיק באמצעות השותפות בזכויות בחזקות תמר ודלית, בכפוף לכך שבעלת השליטה תמכור לצדדים שלישיים את החזקותיה בשותף הכללי ובשותפות".

התוכנית להנפקת לווייתן ואפרודיטה בלונדון נולדה לאחר שבדלק קידוחים דיברו בשנה האחרונה דווקא על הנפקת האחזקות של דלק במאגר תמר (22%) בבורסה בחו"ל (בורסת יורונקסט), במטרה להתיישר עם מתווה הגז. התוכנית החדשה למעשה תהפוך את דלק קידוחים לסוג של "תמר פטרוליום" — התאגיד הייעודי שהקימה לרכישת אחזקותיה בתמר — כך שבמקום להקים תאגיד ייעודי חדש לצורך מכירת תמר, התאגיד הקיים ירוקן מחלק מנכסיו.

ייתכן שבדלק קידוחים מתקשים להוציא אל הפועל את התוכנית המקורית לממש את תמר בחו"ל במחיר גבוה שיענה על ציפיותיהם. ההפרדה של לווייתן ואפרודיטה תאפשר לדלק להימנע מהנפקת תמר, תוך שמירה על התמחור הגבוה בישראל. בשלב מאוחר יותר יוכל תשובה למכור את יתרת אחזקות קבוצת דלק בדלק קידוחים לשוק ההון המקומי, באקזיט נוסף.

בדלק העריכו ש"תוכנית הפיצול צפויה להציף ערך משמעותי לבעלי יחידות דלק קידוחים, בין היתר, בזכות חשיפה לציבור משקיעים בינלאומי חדש ונרחב שעשויה להביא להגדלת נפחי המסחר בניירות הערך, שיפור הנגישות למקורות מימון בינלאומיים והשגת גמישות רבה יותר בכל הקשור להרחבת פעילות במדינות השכנות לישראל".
יצוא הגז מתמר למצרים נדחה בשל בעיות

"תוכנית הפיצול" של דלק קידוחים דווחה למשקיעים יום לאחר שסוכנות הידיעות בלומברג דיווחה על עיכוב ביצוא הגז מתמר למצרים. בבלומברג הסבירו שהעיכוב נובע מכך שנובל, דלק והשותפה המצרית גילו שכמה מרכיבים בצינור EMG, הצינור הימי שמחבר בין אשקלון לאל־עריש, חסרים או פגומים.

בבלומברג ציינו שנובל הזמינה ותייבא את החלקים החדשים הנדרשים להשמשת הצינור, והדגישו כי העבודות יימשכו זמן ממושך מאשר נובל צפתה. בבלומברג העריכו כי יצוא הגז מתמר עשוי להידחות ממארס, תאריך היעד המקורי להזרמה, עד לחודשי הקיץ — דחייה של שלושה חודשים.

דיוויד סטובר, מנכ"ל נובל אנרג'יצילום: נובל אנרג'י

ואולם הערכת בלומברג בנוגע למועד היצוא מתמר שגויה; הסיבה לכך היא שתמר מצוי בתספוקת מלאה למשק בישראל בחודשי הקיץ בשל הדרישה הגבוהה לחשמל. כתוצאה מכך, יצוא עודפים מתמר יתאפשר אולי, ועל בסיס מקום פנוי, רק בחודשי הסתיו המאוחרים. במועד זה, לווייתן כבר יתקרב להפקה, כך שכל מקום פנוי בצנרת ההולכה בישראל (נתג"ז) ישמש בעתיד לחוזה המחייב של לווייתן — ולא לחוזה המזדמן של תמר.

לפני כמה שבועות אמר מקור הבקיא היטב בפרטים ל–TheMarker: "לא תהיה הזרמה משמעותית של גז מתמר למצרים ב–2019; יהיה טפטוף פה, טפטוף שם. אני לא רואה גז שמוזרם ברבעון הראשון של 2019, וגם לא ברבעון השני. לאחר מכן, תמר כבר הופך ל–Fully Booked. ביוני, יולי, אוגוסט וספטמבר, תמר בקושי מסוגל לספק את הביקושים במשק הישראלי. לכן, אני לא רואה שתמר מוכר ב–2019 יותר מ–0.2–0.3 BCM", הדגיש.

מכירת תמר חילצה את נובל מהגירעון

חרף הדחייה ביצוא מתמר למצרים, נובל כבר רשמה לזכותה אקזיט של כ–200 מיליון דולר ממכירת יתרת מניותיה בתמר פטרוליום (כ–40 אלף מניות) — התאגיד הייעודי (SPV) שהוקם לרכישת אחזקות דלק ונובל בתמר. באוקטובר 2018, ימים אחדים לאחר שנחתם הסכם היצוא למצרים, מכרה נובל ב"עסקת בזק" את יתרת אחזקותיה. הרוכשים בעסקה היו גופים מוסדיים מישראל.
מימוש מניות תמר פטרוליום סייע לנובל לסגור את הגירעון בהון החוזר. נובל סיימה את הרבעון השלישי של 2018 עם הון חוזר שלילי של 400 מיליון דולר — כלומר, עודף התחייבויות שוטפות על פני מקורות. ואולם דו"חות הרבעון הרביעי שפורסמו בחודש שעבר מגלים שהגירעון בהון החוזר נסגר: ההתחייבויות השוטפות הסתכמו בסוף דצמבר 2018 ב–1.75 מיליארד דולר, בהשוואה לנכסים שוטפים בסך 1.72 מיליארד דולר.

2018 היתה שנה מאתגרת נוספת לנובל. הכנסותיה ברבעון הרביעי נותרו ברמה של 1.2 מיליארד דולר, בדומה לרבעון המקביל ב–2017. ואולם החברה רשמה הפסד חשבונאי (GAAP) משמעותי של 824 מיליון דולר, בהשוואה לרווח של 494 מיליון דולר ברבעון המקביל ב–2017. ההפסד מחק לנובל את הרווחים ברבעונים הקודמים, כך שהיא סיימה את 2018 בהפסד חשבונאי של 66 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של 1.1 מיליארד דולר ב–2017.

ההפסד העמוק ברבעון הרביעי נבע ממחיקת מוניטין (Goodwill) עמוקה של 1.3 מיליארד דולר שביצעה נובל בגין נכסי הנפט המפיקים בטקסס, כתוצאה מהירידה במחיר הנפט. למרות ההפסדים, החברה הציגה תזרים מזומנים חיובי של 560  מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2018. בעקבות ההפסד השנתי, הונה העצמי של נובל נשחק בסוף 2018 ל–10.5 מיליארד דולר.

בחמש השנים האחרונות צנחה מניית נובל בכ–65% על רקע הירידה במחירי הנפט בעולם, והקשיים מהם סבלה תעשיית הפקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב, תחום מרכזי שבו פעילה נובל. למעשה, נובל היתה אחת מ–25 המניות במדד S&P 500 שהציגו את הביצועים הגרועים מאז 2009. לאחר הירידות שווי החברה מסתכם בכ–11 מיליארד דולר. בחמש השנים האחרונות חילקה נובל דיווידנדים של 1.3 מיליארד דולר — חלוקה דלה לעומת חברות אנרגיה מתחרות, שהרחיקה ממנה משקיעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker