גיא ארז
גיא ארז

המשקיעים במניית חלל תקשורת אינם מצליחים למצוא נחת: החברה נאלצת לספוג שוב ושוב מהלומות הפוגעות בעסקיה, לאו דווקא באשמתה. מניית החברה איבדה היום (ה') כ-12% מערכה והשלימה נפילה שבועית של כ-27%, לאחר הודעת בזק כי yes תעבור בשנים הקרובות לשידורי טלוויזיה על גבי האינטרנט (OTT), ולא באמצעות לוויין. משמעות הדבר עבור חלל היא אובדן אפשרי של אחד הלקוחות הגדולים שלה.

מעבר להתבטאויות בחברות בזק ו-yes בדבר מעבר אפשרי לטכנולוגיה זו, yes החלה כבר בסוף 2017 לשווק שירותי OTT. בדו"חותיה השנתיים של חלל ל-2017 היא ציינה כי "לא מן הנמנע ש-yes תבחר בעתיד, בתום תקופת ההתקשרות עם החברה, להפיץ חלק מתכניה באמצעות טכנולוגיות אחרות, כגון IPTV או הטכנולוגיה שבה yes עושה כיום שימוש, OTT, וגם לכך עשויה להיות השפעה על החברה".

yes היתה אחראית ל-29.4% מהכנסותיה של חלל ב-2017, כ-21.7 מיליון דולר. זאת, בהמשך לשיעורים של 27.7% ו-22.1% מההכנסות השנתיות ב-2015 ו-2016 בהתאמה. עם זאת, מהלך עזיבת yes את שירותיה של חלל ייקח עוד שנים - לפי ההערכות ב-2026.

חלל תקשורת ציינה בתגובתה לבורסה כי "מהיכרות הנושא ועל פי הודעת בזק, המעבר לשידורים באמצעות רשת האינטרנט הוא תהליך הדרגתי ארוך טווח, הצפוי להתפרש על פני שנים, שאין לדעת את משכו. מדובר בתהליך המותנה באישורים רגולטוריים שאין ודאות בקבלתם ובגורמים נוספים".

צניחת מניותיה של חלל תקשורת נראית על פניו מעט מוגזמת. עם זאת, מאז דיווחה החברה על התקדמותה לקראת שיגורו של הלוויין הבא שלה, עמוס 17, רשמה המניה התאוששות משמעותית מהשפל שאליו הגיעה בחודש שעבר. ייתכן שהצניחה היום מהווה תיקון של השוק לתגובה החיובית (מדי) של המשקיעים. אם מאז תחילת פברואר שווייה של חלל כמעט והוכפל לכ-235 מיליון שקל, בשל צניחת המניה כיום הוא נסוג לכ-172 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker