מדוע לוקסי מציע על אפריקה ישראל כ-40 מיליון שקל פחות מההצעה המתחרה?

יעקב לוקסנבורג (לוקסי), בעל השליטה בלפידות, שמציע על אפריקה ישראל 830 מיליון שקל, חשף כי אם סיידוף ושמיר ירכשו את החברה, מחזיקי איגרות החוב יידרשו לשלם מס הכנסה בסך 50 מיליון שקל

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב לוקסנבורג
שלי אפלברג

חברת לפידות, שבה שולט יעקב (לוקסי) לוקסנבורג, הגישה הצעה בלתי מחייבת, לפיה היא מעוניינת להגיע להסדר חובות, שבמסגרתו תרכוש את נכסי אפריקה ישראל . ההצעה לא פורסמה במלואה, אך ל-TheMarker נודע כי לוקסי מציע למחזיקי איגרות החוב של אפריקה, המנסים להשיב לעצמם חוב של 1.75 מיליארד שקל, 830 מיליון שקל במזומן - מתוכם 530 מיליון שקל כהזרמה ראשונית שתשולם לטובת קופת ההסדר. בנוסף הציע לוקסי 200 מיליון שקל תוך 90 ימים ו-100 מיליון "על העץ" מתוך רווחים של דניה סיבוס, כפי שהציע מאיר שמיר לפני מספר ימים, יחד עם שיכון ובינוי. את הגב הכלכלי להצעה יתן קונסורטיום של בנקים, בהובלת בנק מזרחי.

שמיר הגיש הצעה מחייבת לשלם 520 מיליון שקל על דניה ומגורים יחדיו - סך של 170 מיליון שקל במזומן, כנגד העברת 40.5% ממניות דניה, 250 מיליון שקל נוספים תוך 90 יום כנגד העברת יתרת המניות לידיו, ותשלום של 100 מיליון שקל, אותו הוא ביקש כי המחזיקים יפרסו לו על פני 4 שנים, ואותו ישלם מתוך הרווחים אותם תניב דניה. כלומר, ההצעה של שמיר ושל לוקסי עבור המחזיקים היא לקבל 50% מהרווח הנקי של דניה סיבוס, ולכן הם רואים ב-100 מיליון השקלים האחרונים כתשלום על העץ.

ההצעה של שמיר ניתנה יחד עם הצעתו של נתי סיידוף, המעוניין לרכוש באמצעות חברת שיכון ובינוי את קרקעות אפריקה בסביון, המוערכות ב-50 מיליון שקל, ואת אחזקותיה של אפריקה בכביש 6 וכן 230 מיליון השקלים בקופה (מהם 70 מיליון שקל אמורים לעבור למס הכנסה). על נכסים אלה הציע סיידוף סכום של 350 מיליון שקל. בפועל המשמעות היא כי סיידוף מעוניין לרכוש את מניות חברת המפעיל, המחזיקה בכביש 6, בסכום נמוך יותר מהסכום אותו הציע בעבר – 153 מיליון שקל.

מדוע לוקסי מגיש הצעה הנמוכה בכ-50 מיליון שקל מהצעתם של סיידוף ושמיר? איש העסקים חשף בהצעתו כי אם ייענו להצעה של השניים, הם יידרשו להעביר למס הכנסה כ-50 מיליון שקל מס, כספים אשר ייצאו מקופת ההסדר. מבחינתו, ההצעתו לרכוש דרך חברת לפידות את מכלול הנכסים של אפריקה ישראל, מונעת את התשלום למס הכנסה.

מאיר שמירצילום: תומר אפלבאום

לוקסי מבסס את הטענה על חוות דעת של מומחה, רו"ח עמנואל אבנר, אשר בהערכת השווי שלו למכירת דניה עם אפריקה מגורים במחיר של 566 מיליון שקל, נדרש תשלום מס של 58 מיליון שקל למס הכנסה. מכאן נגזר שאם מוכרים את דניה במחיר של 520 מיליון שקל, המס הוא כ-50 מיליון שקל, בו תידרש לשאת קופת הנושים על פי מבנה ההצעה.

טעותו של שמיר

נראה כי הצעד של לוקסי מוכיח לשמיר כי הוא עשה טעות, והיה צריך להציע לרכוש את כלל נכסי אפריקה ישראל מלמעלה, ולאחר מכן למכור באופן נפרד את אחזקותיה של החברה במפעיל כביש 6 לשיכון ובינוי. עניין זה יידרש לפתור עבורו ארז מלצר, המוביל את המהלך של שמיר. את הצעתו של לוקסי קל להוציא אל הפועל, שכן לא צריך לקבל הסכמות של חברות במורד הפירמידה בשביל העברת השליטה או לבטל ערבויות צולבות.

בניגוד לסיידוף ושמיר שדרשו פטור מתביעות עבור לב לבייב ויתר מנהלי החברה – לוקסי לא מתמודד עם בעיית הפטור, והציע "למכור" למחזיקי אגרות החוב את התביעות כנגד לבייב.

נתי סיידוףצילום: עופר וקנין

לוקסי בונה על כך כי המחזיקים ירצו להשיג לעצמם את התמורות אותם הצליחו להשיג במסגרת ההסדר עם בן משה, לפיהם לבייב ירכוש מהם את האופציה בתמורה לתשלום נוסף של 18 מיליון שקל וייתן רצפה של כ-20 מיליון שקל על הנכס ברוסיה.

לאור מצבו של לבייב, שמתמודד עם פרשת "יהלום שחור" המונעת ממנו להגיע לישראל, נראה כי הוא לא יתחייב יותר להעמיד סכומים אלו, והמחזיקים ינסו להילחם איתו בתמורה לקבלת הפטור. ההצעה המתחרה של שמיר ושיכון ובינוי מונעת מהמחזיקים את המלחמה, שכן הם מעניקים ללבייב את הפטור באופן מובנה כחלק מההסדר.

לא מרוצים מאף הצעה

נכון לעתה מחזיקי אגרות החוב לא מרוצים משתי ההצעות. הם מבינים כי שמיר ולוקסי מעוניינים לרכוש את דניה במחיר אפסי. מקורב לאפריקה הסביר: "ההון העצמי של דניה ללא אפריקה מגורים שווה 300 מיליון שקל, וכולו במזומן. יש לה מפעל שניתן למכור – או חברת ביסוס גאו דניה. לוקסי ושמיר הבינו את זה, ובגלל זה הם רצים אחרי החברה".

צילום: עופר וקנין

עוד הם רואים כי שתי ההצעות מביאות להם סכום נמוך יותר בכ-70 מיליון שקל ממה שהיו רואים ממוטי בן משה אם היה עומד בתנאי התשלום.

מקורב למחזיקי איגרות החוב הסביר: "דניה מגורים נסחרת כיום לפי שווי של 655.87 מיליון שקל. מסכום זה יש להוריד חוב של כ-237 מיליון שקל לדיסקונט – אשר מקשה על המחזיקים להפריד בין דניה לאפריקה מגורים לפני המכירה, כך שבפועל שוויה של החברה בניכוי ההלוואה לדיסקונט מסתכם ב-418 מיליון שקל. יהיה קשה מאוד למוסדיים להעביר הצעה בה דניה נמכרת במחיר 0 בוועדות ההשקעה. אם הם רוצים שניקח על עצמנו את הסיכון, הם צריכים לתת מחיר יותר גבוה כחלק מהתשלום הראשוני. אחרת המחזיקים יעדיפו להשאיר את האופציה של דניה בידיהם".

כיום שני הצדדים (המוכרים והרוכשים) מתמודדים עם מצב לא נעים: נגד מנכ"ל דניה סיבוס רונן גינזבורג עשוי להיות מוגש כתב אישום בגין שוחד בפרשת ביטן. גינזבורג הוא איש מאוד דומיננטי, שבלעדיו החברה עלולה לקרוס, כפי שחברות קבלניות שונות בתחום פשטו את הרגל.

עם זאת, נראה כי לוקסי וגם שמיר מעריכים שגינזבורג יוכל בשנים הקרובות להישאר בחברה. נושא נוסף בגינו מחזיקי איגרות החוב מנסים להיפטר מנכסי אפריקה שנותרו, הם הדו"חות של אפריקה מגורים שצפויים להיות לא מזהירים, על רקע הקיפאון בשוק הנדל"ן וההאטה במכירת הדירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker