לאחר שניצח במאבק המשפטי בפרשת המסרונים - ערן שחם-שביט התפטר מרשות ני"ע

רק לפני שלושה חודשים קבע בית המשפט כי שחם-שביט יוכל לשוב לתפקידו, לאחר שהגיע להסדר טיעון מול המדינה בפרשה

גור מגידו
גור מגידו
עו"ד ערן שחם-שביט בדיון בבית-המשפט
עו"ד ערן שחם-שביט בדיון בבית-המשפט צילום: תומר אפלבאום

הפרקליט ערן שחם-שביט, שעמד במרכז פרשת המסרונים, הודיע היום (ד') במפתיע על התפטרותו מרשות ני"ע. שחם-שביט, ששימש כיועץ המשפטי של מחלקת החקירות והמודיעין ברשות, הגיע להחלטה המפתיעה שלושה חודשים בלבד לאחר שניצח במאבק משפטי ממושך, שהסתיים בהחלטת בית המשפט המחוזי בירושלים כי יוכל לשוב לתפקידו.

פרשת המסרונים נחשפה בפברואר 2018 בערוץ 10, ערב הארכות המעצר בתיק 4000. בדיון בבית המשפט, צולם מסך הטלפון של עו"ד שחם-שביט, ובו תכתובת חריגה עם שופטת בית משפט השלום בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ, על הנחקרים שעתידים לבוא בפניה להארכות מעצר.

"הבשורות הנחמדות הן ששאול (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת", כתב שחם-שביט. השופטת השיבה: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת".

בתחילה, כשפורסמו המסרונים, התקבל הרושם שהפרקליט והשופטת מתאמים את תוצאת ההליך, מה שעורר סערה גדולה ותגובות נזעמות. בהמשך פורסמה התכתובת המלאה בין השניים והתברר ששחם-שביט דווקא העביר לשופטת מסרים מתונים ביחס לחשודים, ואפילו ביקר את גישת המשטרה שהחמירה לשיטתו עם החשודים בתיק יתר על המידה.

עם זאת, התכתבות ישירה בין שופטת לפרקליט היא אסורה ומהווה עבירה משמעתית גם מבחינת השופטת וגם מבחינת הפרקליט.

פוזננסקי כץ בבית המשפט העליון בירושלים, באוקטובר
פוזננסקי כץ בבית המשפט העליון בירושלים, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

בעקבות התקרית הועמד שחם-שביט לדין משמעתי, ולבסוף הגיע להסדר טיעון מול המדינה, שלפיו הוא יורד לדרגת פרקליט בכיר ולא יכהן בתפקידו כיועץ המשפטי של המחלקה למשך תשעה חודשים, לאחריהם יוכל לשוב לתפקידו.

באוגוסט דחה בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה את ההסדר וקבע כי לאור חומרת הפרשה, שחם-שביט יוכל לשוב לתפקיד היועץ המשפטי של המחלקה רק כעבור שלושים חודשים – קרי באמצע 2021. את ההחלטה הזו ביטלה בדצמבר האחרון השופטת ענת זינגר מבית המשפט המחוזי בירושלים, שקבעה כי שחם-שביט יוכל לשוב לתפקידו כפי שנקבע בהסדר.

הבוקר שלח שחם-שביט מייל לעובדי הרשות שבו סיפר כי הודיע ליו"ר הרשות, ענת גואטה, על החלטתו לפרוש מכל תפקיד ברשות ולצאת לדרך חדשה. ההודעה התקבלה בהפתעה על רקע הצלחתו במאבק המשפטי.

שחם-שביט עבד ברשות במשך 11 שנים סך הכל, ובין היתר היה מעורב בליווי תיקי ענק כמו פרשת הרצת המניות באי.די.בי ופרשת השוחד בחברת החשמל, חקירת בזק -יס ותיק 4000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker