אקזיט ענק: מלאנוקס הישראלית נמכרת לאנבידיה ב-6.9 מיליארד דולר במזומן

אנבידיה רוכשת את מלאנוקס תמורת 125 דולר למניה - פרמיה של 14% על מחיר המניה בוול סטריט ■ המרוויחים הגדולים מהמכירה: קרן סטארבורד, אורקל ומנכ"ל החברה איל וולדמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אנבידיה, ג'ן סאן-הואנג (מימין), ואיל וולדמן
יורם גביזון

חברת אנבידיה תרכוש את חברת מלאנוקס תמורת מחיר של 125 דולר למניה שמשקף שווי חברה של 6.9 מיליארד דולר, פרמיה של 14% על מחיר הבורסה. מלאנוקס נסחרת בשווי של 5.9 מיליארד דולר לאחר שעלתה ב-66% מאז אוקטובר 2018 כאשר אתר CNBC פרסם שהחברה קיבלה שתי הצעות רכישה ושכרה בנק השקעות לנהל את המשא ומתן למכירתה.

המרוויחים הגדולים ממכירתה של מלאנוקס הן הקרן האקטיביסטית סטארבורד שמחזיקה ב-3.1 מיליון מניות (5.8% מהחברה) לאחר שרכשה אותן במחיר ממוצע של 47 דולר למניה. סטארבורד שניהלה בתחילת 2018 מאבק פומבי קשה להדחת דירקטוריון מלאנוקס ואיל וולדמן בטענה שכשל בפיקוח על הניהול הכושל של וולדמן עומדת ליהנות בזכותו מאחד האקזיטים הגדולים בתולדותיה.

בעלי מניות גדולים אחרים הם חברת אורקל שהשקיעה במלאנוקס עוד כשהייתה סטארט אפ. אורקל מחזיקה ב-2.2 מיליון מניות שהן 4.07% מהחברה. איל וולדמן עצמו מנכ"ל ומייסד משותף של מלאנוקס מחזיק ב-2 מיליון מניות (3.61% מהחברה) ויקבל 250 מיליון דולר.

עובדי החברה מחזיקים ב-494 אלף אופציות שמחיר המימוש הממוצע שלהן הוא 50.7 דולר כך שהשווי שלהן על פי מחיר העסקה הוא 37 מיליון דולר. מנהלי החברה מחזיקים ב-3.3 מיליון מניות חסומות ששווין הוא 412 מיליון דולר.

מלאנוקס מפתחת מוצרים ורכיבים לתקשורת מהירה בין שרתים ושיפור יכולת ההעברה והאחסון של נתונים. החברה מפתחת ומייצרת מוצרים משלימים, כמו כבלים, מתאמים ומתגים. מוצריה של מלאנוקס משמשים חברות כמו דל ו-HPE, שמקימות את חוות השרתים עבור ספקי שירותי מחשוב בענן, כמו אמזון, מיקרוסופט וגוגל, וכן לחוות השרתים של חברות ענק, כמו פייסבוק.

היקף תקשורת הנתונים שחברות אלה מעבירות עולה בקצב מהיר. מוצרי מלאנוקס מיועדים גם למחשבי העל, שמשמשים גופים ממשלתיים, כמו סוכנות החלל האמריקאית או אוניברסיטאות מובילות. מלאנוקס נהנית מהגידול החד בקצב יצירת הנתונים ואגירת המידע, בעקבות העלייה במספר הסמארטפונים והפעילות ברשתות החברתיות; העלייה במספר התמונות והסרטונים שעולים לרשת; התפתחות הבינה המלאכותית, למשל בתעשיית הרכב, שעוברת דיגיטציה מואצת; והצורך בתשתית לקצב העברת נתונים מהיר יותר בעקבות המעבר לשידורי טלוויזיה באיכות של 4K ו-8K החל ב-2020.

היתרון היחסי של מלאנוקס הוא פיתוח כרטיסי רשת במהירות של 200 ג'יגה-ביט לשנייה, שמאפשרים להגדיל את היעילות של חוות שרתים, ולספק ביצועים טובים יותר במחיר נמוך יותר. מלאנוקס מספקת בכך ללקוחותיה דרך לקבל החזר טוב יותר על ההשקעה הכבדה שהם מבצעים במחשבים, בזיכרון ובאחסון. החברה מפתחת מוצרים קישוריות לפי שני תקנים.

תקן אחד הוא את'רנט, שבו היא מתמודדת עם חברות ענק, כמו אינטל, ברודקום, סיסקו, ג'וניפר, מארוול ואריסטה. ואולם העובדה שהקדימה את מתחרותיה בהשקת מתאמים שמהירותם היא 25 ג'יגה-ביט בשנייה או יותר, והמעבר המהיר של חברות לקצב זה של תקשורת נתונים כתוצאה מהעלייה בהיקף תקשורת הנתונים והצורך לעבד אותם במהירות גבוהה יותר - מסייע לה להגדיל את נתח השוק שלה עד ל-69% משוק זה. התקן השני שלפיו מפתחת מלאנוקס את מוצריה הוא אינפיניבנד, שהוא תקן למחשבים בעלי ביצועים גבוהים, כמו מחשבי על ולחוות שרתים, וכן לתחום הבינה המלאכותית.

מנכ"ל אנבידיה, ג'נסן הואנג (מימין), ומנכ"ל מלאנוקס איל וולדמןצילום: ניב קנטור

שוק זה קטן יותר, אך מלאנוקס, שמתמודדת בו עם אינטל, מובילה בו החל ב-2004. מלאנוקס מעריכה כי המעבר של לקוחות OmniPath של אינטל למוצרים שלה יימשך לאחר שהשיקה ברבעון השלישי של 2018 את המוצר HDR InfiniBand במהירות של 200 ג'יגה-ביט בשנייה, וסיפקה אותו ללקוחות, כמו מרכז המחשוב המתקדם של טקסס, להאצת ביצועיו של מחשב העל המהיר בארה"ב. בעקבות השקת המוצר גדל הנתח של מלאנוקס בשוק זה ל-85% . עם רכישתה של איזיצי'פ הוסיפה מלאנוקס לכרטיסי הרשת שלה יכולת עיבוד שמורידה מהמעבד הראשי משימות כמו ניהול התקשורת, אבטחה, וניהול הזיכרון ומשפרת את ביצועיו.

מלאנוקס הציגה רווח נקי מתואם של 162 מיליון דולר במחזור של 1.09 מיליארד  דולר ב-2018 ועל פי ממוצע הערכות אנליסטים היא צפויה להציג רווח נקי מתואם של 335 מיליון דולר במחזור של 1.25 מיליארד דולר ב-2019 . וולדמן העריך שהחברה תציג צמיחה דו ספרתית נאה גם ב-2019 לאחר שצמחה ב-26% ב-2018.

אנבידיה: ארבעה שווקים, 13 אלף עובדים

חברת אנבידיה (Nvidia) שנסחרת בשווי של 91 מיליארד דולר ומעסיקה 13 אלף עובדים מייצרת ומשווקת שבבים, מעבדים גרפיים, כרטיסי מסך, ערכות שבבים ושבבים לסמארטפונים וטאבלטים.

המעבדים הגרפיים שפיתחה אנבידיה שימשו בתחילה לשוק הגיימינג, שעדיין מהווה 52% ממכירותיה, אבל החברה זיהתה שיכולות העיבוד המקבילי של אלפי ליבות מחשב ניתנות ליישום גם בשווקים כמו בינה מלאכותית, נהיגה אוטונומית ומחשוב בעל ביצועים גבוהים.

אנבידיה פעילה כיום ב-4 שווקים: מעבדים גרפיים לשוק הגיימינג, ויזואליזציה מקצועית לשווקים כמו תוכנת קוודרו למעצבים, עריכת וידאו, אפקטים מיוחדים לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה וכן לענפים כמו תכנון הנדסי נפט וגז והדמיה רפואי.

שוק נוסף של אנבידיה הוא שוק מרכזי הנתונים והרכב שבו אנבידיה משתפת פעולה עם מאות שותפים: יצרני רכב ומשאיות, ספקים מובילים של חלקים לתעשיית הרכב וסטארט-אפים המפתחים מערכות מבוססות בינה מלאכותית לרכב אוטונומי.

אנבידיה, שהוקמה ב-1993 ומנוהלת על ידי המייסד ג'נסן הואנג, נסחרת בשווי שוק של 91 מיליארד דולר לאחר שקרסה ב-48% משיאה באוקטובר 2018. זאת, לאחר שדיווחה על ירידה של 24% בהכנסותיה ברבעון הרביעי של 2018 כתוצאה מחולשה בביקוש של חברות כריית מטבעות הקריפטו בעקבות הקריסה בערכו, וכן בשל ירידה בביקוש למוצריה של החברה בתחום הגיימינג בסין.

הכנסותיה של אנבידיה מתחום מטבעות הקריפטו הסתכמו ב-306 מיליון דולר ב-2018, גידול של 12% לעומת 2017. ואולם אנבידיה העריכה שהכנסותיה מתחום זה יהיו זניחות בשנים הקרובות.

הכנסותיה של אנבידיה מתחום הגיימינג הסתכמו ב-6.25 מיליארד דולר ב-2018 שהיו 53% מהכנסותיה בשנה החולפת אחרי צמיחה של 13% לעומת 2017 בעקבות הפריחה במשחקים כמו פורטנייט, ואולם החברה העריכה שהכנסותיה ב-2019 מתחום זה יירדו כתוצאה מהרעת המצב הכלכלי בסין והצטברות מלאים במדינה זו.

גורם נוסף שמאיים על פעילותה בסין שבה הפיקה 20% מהכנסותיה הוא האיום של הטלת הגבלות על אישור משחקי ווידאו בשוק זה, שהוא הגדול בעולם, בשל התוצאות החברתיות של ההתמכרות למשחקים.  אנבידיה העריכה שהכנסותיה בשנת הכספים 2020 שהחלה בסוף ינואר 2019 יהיו ללא שינוי או שיירדו קלות.

מפעל אנבידיהצילום: Bloomberg

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker