הסדר אפריקה התפוצץ - רפאל כהן שוב רודף אחרי הבית של לבייב

רו"ח רפאל כהן מנהל כבר שנים תביעה נגזרת נגד לב לבייב ■ כהן מנסה לשים את ידיו על חשבונות הבנק, חסכונותיו, ביתו וקרקעותיו בסביון - מחשש שבעלי החוב באפריקה ישראל יעניקו ללבייב פטור נוסף ■ המשטרה כבר ביקשה לעקל חלק מהנכסים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
צילום: עופר וקנין

בשלוש השנים האחרונות הביט מהצד רו"ח רפאל כהן בנושי אפריקה ישראל השקעות, שהיו מוכנים לחתום על פטור מתביעות לבעל השליטה לשעבר, לב לבייב — אף שהחברה חייבת להם 3 מיליארד שקל.

ואולם ביום שבו ההסדר עם מוטי בן משה התפוצץ, הגיעו לבית המשפט עורכי דינו של כהן, יאיר ליבוביץ וברוריה שריר־הראל ממשרד ב. לוינבוק ושות' ועו"ד מנחם גלברד, בדרישה להמשיך את הדיון בתביעה הנגזרת שהגישו נגד לבייב ואושרה להם עוד במאי 2014. בינתיים מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל יצאו במכירת חיסול: הם מכרו את אפריקה נכסים והורידו קצת מהחוב, שנותר בסך 1.75 מיליארד שקל.

ואולם כהן לא ממתין שמחזיקי האג"ח של אפריקה יגישו תביעות נגד לבייב. במעמד צד אחד, הוא הגיש ביום רביעי בקשה לבית המשפט המחוזי בלוד כי יתיר לו לרשום עיקול על נכסיו של לבייב בישראל ובחו"ל, שאותם איתר. גובה העיקול שאותו הוא מבקש הוא 135.8 מיליון שקל. השופט יעקב שינמן ידון בבקשה ב–18 במארס.

עם הנכסים שאותם מבקש כהן לעקל נמנים ביתו של לבייב ברחוב החורש 12 בסביון, חלקה בשטח של 15 דונם בסביון וכספים שהוא מנהל בחשבונות חיסכון, ניירות ערך ופיקדונות. מי שיידרשו להשיב אם יש בידיהם כספים של לבייב הם הבנק הבינלאומי , בנק FIBI שווייץ, בנק הפועלים , בנק מזרחי , בנק אגוד , בנק דיסקונט, הפניקס , מיטב דש, פסגות, מנורה מבטחים, הראל , כלל וחברה קדישא גחש"א.

הצדדים ראו כבר בבקשה כי על חלק מהנכסים לא ניתן להטיל עיקול, כנראה לאור העיקולים שביקשה המשטרה. אם הצדדים יודיעו שלא ניתן להטיל עיקולים על הנכסים, דורש התובע כי בית המשפט יחייב את לבייב להפקיד בקופת בית המשפט 50 מיליון שקל להבטחת ביצוע פסק הדין.

התובע: "הונאה חסרת תקדים"

כהן מנהל כבר מ–2010 תביעה נגזרת בנוגע לעסקה מ–2007 לרכישת מניות של חברה שהחזיקה ב–46 דונם בעיר ז'פרוז'ניה באוקראינה ב–22 מיליון דולר. הוא טען אז כי זו היתה למעשה תרמית שנועדה לתעל כספים מאפריקה ישראל לכיסו של לבייב. התביעה אושרה, אבל הפטור מתביעות, שאישר נשיא בית המשפט המחוזי כחלק מהסדר אפריקה מול בן משה, הוביל להשתקתה.

בתחילה ניסה כהן לפתוח את הנושא, עקב פרשת "יהלום שחור", שבמסגרתה נעצרו בנו של לבייב, זבולון לבייב, המכהן כמנכ"ל חברת היהלומים הפרטית של לבייב, LLD, ובכירים נוספים בחברה. הם נחשדו כי השתתפו במשך שנים בהברחת יהלומים בסך 300 מיליון שקל לישראל. כעת — לאור העובדה שהסדר אפריקה בוטל, ולכן כבר לא קיימים הפטורים בנוגע לתביעות כנגד בעלי המשרה באפריקה ובפרט בעל השליטה לבייב — התביעה הנגזרת שאושרה ב–2014 קמה לתחייה.

בחודשים האחרונים החל לתקוף התובע הייצוגי גם את שתיקתה של רשות ני"ע בפרשה שכינה "הונאה חסרת תקדים". כדי שבית המשפט ייעתר לבקשתו הוא מתאר מצב שבו "מתקיימות נסיבות חריגות. לבייב, שבעבר התגורר בישראל, נמלט לרוסיה מאימת הדין ומחשש שייעצר בגלל פרשת 'יהלום שחור' — פרשת ההונאות המקיפה שהתגלתה באחרונה, שלבייב, בני משפחתו ועסקיו עומדים במרכזה".

לדברי התובע, העובדה שלבייב הסכים לשלם באופן וולונטרי 38 מיליון שקל כדי לסגור את התביעה, "מראה באופן ברור כי השאלה כיום אינה אם קיימות ראיות לכאורה להוכחת עילת תביעה — אלא כמה חייב הנתבע בגינה מעבר למה שהסכים כבר לשלם, וכיצד ניתן יהיה לגרום לכך שלבייב לא יחמוק מכך — כשם שנמלט מחקירת פרשת ההונאה המתנהלת כנגדו".

דוברת מטעם לבייב מסרה כי: "בחודש פברואר 2018 הורה בית המשפט המחוזי על ביטול ישיבות ההוכחות בתיק, זאת בעקבות בקשה שהוגשה מטעם מר לבייב לסילוק התביעה על הסף, לאחר שנחשפו עובדות חדשות שהוסתרו על ידי התובע הנגזר מבתי המשפט. מהמידע החדש עולה כי ההחלטה לאשר את התביעה כנגזרת, הושגה על יסוד מצגים עובדתיים שאינם אמת.

"בית המשפט המחוזי עצר את בירור התביעה, וקבע כי יש לברר בראש ובראשונה את הבקשה לסילוק על הסף, לנוכח הממצאים החמורים שעלו מהבקשה ומהראיות המוצקות שצורפו לה. כמסתבר, התובע הנגזר חושש מבירור הבקשה לסילוק, ביודעו כי דינה להתקבל, ותביא לדחיית תביעתו. לשם כך אף הוגשה הבקשה המופרכת וחסרת היסוד להטלת עיקולים זמניים. מר לבייב מאמין, כי כשם שבית המשפט המחוזי דחה את בקשתו של התובע להטיל עיקול ארעי במעמד צד אחד, כך גם תידחה הבקשה להטלת עיקול זמני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker