מידרוג מאותתת לבן משה: חלוקה מדודה של דיווידנדים מצד אלון רבוע כחול לא תפגע בדירוג

ביטול רכישת אפריקה הציל את אלון רבוע כחול מהורדת הדירוג - שיוותר Baa1 עם אופק יציב ■ עם זאת, מידרוג מזהירה את מוטי בן משה כי תמשיך לבחון את אסטרטגיית ההשקעות שלו - שמעידה על "תיאבון לא מבוטל לסיכון"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משהצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג

ביטול רכישת אפריקה הציל את אלון רבוע כחול, שבבעלותו של מוטי בן משה, מהורדת דירוג. לפני כשבוע נחתמה עסקת אפריקה, ומניות השליטה בה הועברו לקבוצת ביג מגה אור ופוזרו בין כמה מוסדיים. היום (א') הודיעה חברת מידרוג כי אג"ח ד' של אלון רבוע כחול ייצא מבחינה, ויוותר בדירוג Baa1 עם אופק יציב.

"בעקבות ביטול הסדר החוב ב אפריקה ישראל להשקעות ואי-רכישת אפריקה נכסים , מידרוג מוציאה את הדירוג מבחינה עם השלכות שליליות", הסבירו האנליסטיות רו"ח ליאת קדיש, ראשת צוות בכירה, וסיגל יששכר, סמנכ"ל בתחום מימון חברות.

מידרוג מאפיינת את תיק האחזקות של רבוע כחול כבעל איכות אשראי גבוהה, אך גם כריכוזי יחסית - בשל דומיננטיות של שתי האחזקות המרכזיות בשווי התיק ובתרומה לתזרים הדיווידנדים ממנו. רבוע כחול מחזיקה ב-57% ממניות רבוע נדל"ן וב-69.9% מ דור אלון אנרגיה .

תחנת דלק של דור אלוןצילום: דן קינן

בדו"ח מציינת חברת הדירוג כי מאז שהתחלפה השליטה בחברה היא לא חילקה דיווידנדים לבעלי המניות. נזכיר כי בן משה מחזיק ב-100% ממניות החברה. מידרוג מסבירה כי לחברה אין מדיניות חלוקה, כך שאין ודאות לגבי מידת חלוקת הדיווידנדים בשנים הקרובות. "מידרוג אינה מוציאה מכלל חשבון כי החברה תחלק דיווידנדים בשנה-שנתיים הקרובות, והדבר תלוי גם בכוונות ההשקעה של החברה בנכסים חדשים. להערכתנו חלוקת דיווידנדים לבעלי המניות בצורה מדודה אינה צפויה כשלעצמה להוביל לפגיעה בדירוג".

"מסע שיסוי והשחרה" השפיע על הדירוג?

בבית המשפט התלונן בן משה על כך ששוק ההון חסום בפניו לגיוס, בשל השם הרע שהוציאו לו מחזיקי האג"ח של אפריקה ונציגיהם. הוא אמר לשופט כי נוהל נגדו "מסע שיסוי והשחרה. מוציאים אותי שקרן ורמאי. בא כוחי מקבל למשרדו איומים משוק ההון".

חברת הדירוג לא התעלמה מדבריו, וכתבה כי "הדירוג מושפע לשלילה מגמישות פיננסית נמוכה - הנובעת מכך שמרבית הנכסים הסחירים של החברה משועבדים לטובת סדרות האג"ח - וכן מנגישות נמוכה למקורות מימון וצורכי מחזור נוכח מרכיב BULLET מהותי".

הכוונה כאן היא לגיוס של 282 מיליון שקל שאותה ביצעה החברה בסוף הרבעון הרביעי של 2018, שהוביל אותה לחוב פיננסי של 1.22 מיליארד שקל (בנטרול אשראי בנקאי העומד כנגד תיק ניירות הערך). עם זאת, מידרוג מדגישה לחיוב כי "לחברה מרכיב מהותי של נכסים בלתי סחירים שאינם משועבדים ושוויים בספרים מסתכם בכ-250 מיליון שקל. החברה עומדת במרחב מספק מאמות המידה הפיננסיות".

לאחר חלוקות הדיווידנדים האחרונות של חברות הבנות, יתרת הנזילות של אלון רבוע מסתכמת ב-382 מיליון שקל. מידרוג מדגישה לטובה את יחס החוב הפיננסי נטו המותאם סולו של החברה, שמסתכם בכ-50% ובולט לטובה ביחס לדירוג.

מידרוג ממשיכה להזהיר את בן משה לגבי "אסטרטגיית ההשקעות שלו, שמצביעה על תיאבון לא מבוטל לסיכון, ודורשת המשך בחינה". נראה כי מבחינת מידרוג, התלות של אלון רבוע כחול בבן משה כאיש מפתח מהווה גורם סיכון, שהוביל לדירוג הנוכחי למרות רמות המינוף בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker