האיש שהביא את שגעון הבלוקצ'יין לבורסה מכר את כל הביטקוין שברשותו

רועי סבג, האמריקאי שרכב על טרנד הבלוקצ'יין בבורסה והביא את ביטפארמס עד לשווי של מיליארד שקל, הודיע בטוויטר על חיסול אחזקותיו במטבע הוירטואלי

גיא ארז
גיא ארז
רועי סבג
רועי סבגצילום: David Lee

סימן נוסף לדעיכתו של הביטקוין. רועי סבג, האמריקאי שיצק את פעילות הבלוקצ'יין הראשונה והיחידה בבורסה בת"א, הודיע ביום רביעי שעבר כי מכר את כל מטבעות הביטקוין שלו. "אין לי יותר חשיפה למטבעות הקריפטו פרט לאחזקתי בחברת ביטפארמס", צייץ סבג בטוויטר. 

לסבג בן ה-33 אחזקה של 22.5% במניות ביטפארמס הקנדית, הנסחרת בת"א לפי שווי של כ-127 מיליון שקל לאחר שזינקה בכ-120% מתחילת 2019. זאת, לעומת שווי של כמיליארד שקל אליו הגיעה החברה בדצמבר 2017, כחלק מ"שגעון הביטקוין" שנרשם בעולם ובבורסה המקומית, כשבאותה תקופה ריכזה החברה מחזורי מסחר מהגבוהים בבורסה בשל העניין הגובר בתחום - ומאז איבדה כ-85% משוויה.

שווי החברה הגיע לשיא יוצא דופן עוד בטרם נוצקה אליה פעילות ממשית בתחום, כשהיא נסחרה בתור השלד הבורסאי "משאבי טבע" בו החזיק סבג, שהיה נטול פעילות ובעל הערת "עסק חי". הזינוק במניות נרשם בעקבות הדיווח על "בחינת שינוי אסטרטגיה עסקית וכניסה לתחום הבלוקצ'יין והמטבעות המוצפנים" - והיווה דוגמא מייצגת לטירוף באותה תקופה.

מניית ביטפארמס

בראיון ל-TheMarker באותה תקופה, סיפר סבג כי  "אין ספק שמחיר הביטקוין בועתי", וכי הוא עצמו "עשה המון כסף מבועות". לדבריו אז, הוא השקיע בביטקוין כשמחירו עמד על 6 דולר בלבד, והוא מימש את השקעותיו מספר חודשים קודם לכן.

ביטפארמס הקנדית נוצקה לשלד הבורסאי רק באפריל 2018 והיא צפויה להפוך בקרוב לחברה פרטית. כשזה יקרה, החזקותיה יוקצו לחברה קנדית חדשה בעלת אותו שם אשר תנפיק את מניותיה בבורסת טורונטו.

ביטקוין
ביטקויןצילום: DADO RUVIC/רויטרס

הפעילות של מרבית השלדים הבורסאיים והחברות הציבוריות בת"א שניסו לרכוב על טרנד הבלוקצ'יין בסוף 2017 הסתכמו בדיווח בנושא בלבד - אשר הביא לזינוק זמני בשווין, אך התגלה בלא כלום. ביטפארמס בניגוד אליהן, כן יצרה פעילות ממשית של כריית מטבעות קריפטוגרפיים. החברה מפעילה בקוויבק, קנדה ארבע חוות לכריית מטבעות, אשר לדבריה הינן מחוות הכרייה הגדולות בצפון אמריקה. למרות שהשקעה במניותיה כששוויה היה מנופח התגלתה ככושלת במיוחד, פעילות הכרייה שלה רווחית.

במחצית הראשונה של 2018 (דו"חות עדכניים יותר טרם פורסמו), היא הכניסה מכריית מטבעות, בהם ביטקוין, אית'ריום, ביטקוין קאש ולייטקוין כ-22.3 מיליון דולר, מהן גזרה רווח גולמי של 80.3% ו-EBITDA של 57%. בעלי המניות העיקריים בה, פרט לסבג, הם ניקולאס בונטה ואמיליאנו גרוצקי הארגנטינאים, המחזיקים בכ-28% ובכ-30% מהמניות, בהתאמה. היום (א') דיווחה החברה כי תרשום הפחתה של כ-19.1 מיליון דולר בדו"חותיה לשנת 2018, "המיוחסת ברובה לשווי הרכוש, הציוד והנכסים הבלתי מוחשיים, הקשורים לכריית מטבעות קריפטוגרפיים".

עזיבתו של סבג את תחום הבלוקצ'יין לא מסתכמת רק באחזקותיו האישיות. יום לאחר הציוץ בדבר מכירת המטבעות שלו, דיווחה חברת Goldmoney שבשליטתו וניהולו כי היא תחדל מלפעול בתחום. החברה, הפועלת בתחום המתכות היקרות והזהב ומחזיקה במתכות בכ-2 מיליארד דולר, החלה לספק שירותי משמורת להחזקות מטבעות קריפטוגרפיים.

מטבע הביטקוין נסחר היום במחיר של כ-3,900 דולר (לפי אתר coindesk), לעומת כ-3,690 דולר בתחילת השנה וכמעט 20 אלף דולר בשיא שנרשם בדצמבר 2017. וורן באפט, שהזהיר בעבר את הציבור מהשקעה במטבעות הקריפטו בטענה כי מדובר בבועה וב"רעל עכברים בריבוע", ציין בסוף פברואר 2019 בראיון ל-CNBC כי למרות שהביטקוין היה "רעיון גאוני" - אין לו שום ערך ייחודי, וכי "ביסודו של דבר, הוא הזיה שמושכת שרלטנים". בניגוד למטבע הביטקוין עצמו, באפט ציין כי טכנולוגיית הבלוקצ'יין כן חשובה. כך, באמצע פברואר השנה הודיע הבנק האמריקאי JP MORGAN כי ישיק מטבע קריפטוגרפי משלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום