הציבור ממשיך להשקיע בקרנות P2P: נכסי הקרן של הלמן אלדובי עלו ל-415 מיליון שקל

הקרן, שהוקמה לפני כשנה וחצי, השלימה בימים אלה סבב גיוס נוסף בסך 85 מיליון שקל ומתחילה סבב חדש ■ הלמן אלדובי הודיעה גם על התקשרות עם פלטפורמה נוספת בתחום ה-P2P בארה"ב –UPSTART, שהעניקה הלוואות כ-2.5 מיליארד דולר

ערן אזרן
נועם ברכה, מנכ"ל הלמן אלדובי קרנות השקעה
נועם ברכה, מנכ"ל הלמן אלדובי קרנות השקעה
ערן אזרן

קרן ה-P2P (הלוואות מעמית לעמית) של בית ההשקעות הלמן אלדובי ממשיכה לצמוח. הקרן, שהוקמה לפני כשנה וחצי, השלימה באחרונה סבב גיוס מלקוחות פרטיים וחברות בסך יותר מ-85 מיליון שקל, כך שכעת היא מנהלת כ-415 מיליון שקל. במקביל, היא החלה בסבב גיוס נוסף. עוד נמסר כי הקרן התקשרה בהסכם עם פלטפורמת הלוואות חברתיות נוספת בארה"ב, UPSTART.

הלמן אלדובי פועלת בתחום ההלוואות מעמית לעמית, ומשקיעה בתיקי הלוואות צרכניות באמצעות פלטפורמות P2P בארה"ב, ובכללן Prosper ו-Lending Club. מאז יולי 2017 ועד סוף פברואר 2019 היא הניבה תשואה דולרית מצטברת של 12.05%, לעומת 1.78% שהשיג מדד האג"ח הקונצרניות בארה"ב בתקופה המקבילה. תשואת הקרן ל-12 החודשים האחרונים היא 6.2%.

תחום ההלוואות מעמית לעמית צבר תאוצה מתחילת העשור בעקבות הריביות האפסיות והשליליות בשווקים, ועל רקע השתכללות ענף הפינטק. יותר מנהלי השקעות בוחרים כיום להסיט חלק מכספי החיסכון להשקעה בתחום. האפיק מבסס את עצמו כחלופה חלקית להשקעה באג"ח, שהיו באופן מסורתי החלק המרכזי בתיקי החיסכון והגמל של הציבור. היתרונות של קרנות P2P הם פיזור סיכונים, בשל השקעה בתיק הכולל אלפי הלוואות, וכן קורלציה נמוכה לשווקים.

נכון לסוף פברואר 2019, הקרן של הלמן אלדובי השקיעה ב-6,779 הלוואות צרכניות בארה"ב. שווי ההשקעה הממוצע בכל הלוואה הוא 13,133 דולר והמח"מ הממוצע של ההלוואות הוא כ-19 חודשים. עוד עולה מנתוני הקרן כי ממוצע הריבית בהן ניתנו ההלוואות מסתכם בכ-15.2%. גובה הריבית של כל הלוואה נקבע על ידי הפלטפורמות לפי דירוג האשראי של נוטל ההלוואה. הממוצע המשוקלל של ציון האשראי (FICO) של הלווים בקרן היה 705.

סכום ההשקעה המינימלי בקרן מסתכם בכ-50 אלף דולר, ופרק הזמן המינימלי להשקעה הוא תשעה חודשים, עם התראה של 90 יום מראש לפדיון. הקרן גובה דמי ניהול של 0.1% עד 1%, בהתאם למדרגות השקעה שנקבעו. הקרן גם גובה דמי הצלחה של 10% עד 12.5% החל מהשקל הראשון. מי שמשקיע בקרן מעל חצי מיליון דולר ישלם דמי הצלחה רק מעבר לרף תשואה של 5%.

הלוואות של יותר מ-2.5 מיליארד דולר

הפלטפורמה החדשה עמה התקשרה הקרן, UPSTART, הוקמה על ידי יוצאי Google ב-2012 והעניקה עד היום הלוואות בסכומים של יותר מ-2.5 מיליארד דולר. מודל החיתום שלה מתבסס בין שאר הפרמטרים ה"רגילים" כמו יתר הפלטפורמות עמן התקשרה הקרן, וכן גם על רמת ההשכלה האקדמית של הלווים, לאור העובדה שנמצא קשר ישיר בין פרמטר זה ליכולות ההחזר של הלווים.

לצד הלמן אלדובי, גם בתי השקעות נוספים מציעים כיום לציבור קרנות P2P, בהם אי.בי.אי ומיטב דש ; וכן חברת ג'מיקס פרטנרס. הקרנות החדשות נהנות מתנופה, מושכות אליהן משקיעים מוסדיים גדולים והצליחו לגייס עד כה כ–2.5 מיליארד שקל. בשונה ממיטב דש ואי.בי.אי, הקרן של הלמן אלדובי פירסמה תשקיף, כך שגם הציבור הרחב יכול להשקיע בה. הקרן מפרסמת דו"חות כספיים מידי רבעון - אך היא אינה סחירה.

"השלמנו בפברואר גיוס נוסף מוצלח מאוד. המשקיעים מחפשים היום אופציות השקעה חדשות שאינן סחירות ואינן מושפעות מתנודות המסחר בבורסה ומבינים שפיזור הוא שם המשחק. כניסתה של פלטפורמה נוספת כמו UPSTART בנוסף ל-Prosper ו-Lending Club יאפשרו לקרן פיזור השקעות רחב יותר עם פוטנציאל תשואה גבוה", אמר נועם ברכה, מנכ"ל הלמן אלדובי קרנות השקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker