יוצאים מאזימוט

החברה הפסידה 20 מיליון שקל עקב הימור שגוי על מדד המחירים לצרכן

שלומי גולובינסקי

חברת אזימוט ~275016-MRQ~ הבורסאית עברה במהלך 1999 שינוי מבני עמוק. האחים שלמה ויעקב רייזמן, שהחזיקו בשליטה בחברה, החליטו לפנות איש איש לדרכו. שלמה רכש את הפעילות הטכנולוגית של החברה ב-21 מיליון שקל ומכר מיד את מניותיו באזימוט ב-12.5 מיליון שקל, ואילו יעקב נותר בעל השליטה בחברה, שכעת פעילותה מתמקדת בתחום המכשירים הפיננסיים העתיידים בלבד.

נכון להיום אפשר בהחלט לסכם כי המרוויח הגדול ממהלך ההיפרדות היה האח הצעיר שלמה רייזמן, ואילו מצבו של אחיו המבוגר, יעקב, הרבה פחות מלהיב.

אזימוט (ששינתה בינתיים את שמה לאינסייט קפיטל) דיווחה על הפסד גדול ב-2000 של 19.2 מיליון שקל, מהם 5.6 מ' ש' ברבעון הרביעי של השנה, לעומת רווח של 1.2 מ' ש' ( מפעולות מתמשכות) שרשמה ב-1999. ההפסד מביך עוד יותר בהתחשב בעובדה שששחקני מעו"ף בולטים אחרים דווקא נהנים מרווחים בכלל לא רעים. דוגמה לכך היא גמביט של מייקל דייויס, שסיימה את השנה החולפת עם רווח נקי של כ-20 מיליון שקל.

אז מה השתבש באזימוט? מסתבר כי ההנחות שעמדו בבסיס המדיניות של החברה התבררו כמוטעות לחלוטין ומנותקות מהמציאות הכלכלית. כך למשל, באזימוט חזו אינפלציה של 5%, בעוד שבפועל האינפלציה השנתית עמדה על 0%. תחזית האינפלציה של אזימוט היתה גבוהה אף מתחזיות האינפלציה של הממשלה, שדיברו על אינפלציה חזויה של 4%.
נזקים כבדים, כבדים מאוד אפילו הנחה נוספת שעליה בוססה הפעילות הפיננסית של אזימוט גרסה כי מדדים נמוכים מהצפוי יגרמו להמשך הורדת הריבית על ידי בנק ישראל - פעולה שתביא לצמצום פערי הריבית השקלית מול הריבית הדולרית, מה שיגרום לפיחות ועליית המדד. גם הנחה זו התבררה כשגויה לחלוטין. למרות שפערי הריביות בין השקל לדולר ירדו ל-2%-1.5% (לעומת ממוצע של 6%-5% בשנים קודמות), שערו של שער החליפין לא המריא והסב לאזימוט נזקים כבדים, כבדים מאוד אפילו.

אזימוט רשמה בשנת 2000 הפסד של 7.8 מיליון שקל כתוצאה מלקיחת פוזיציה לא נכונה במכשירים פיננסיים. בנוסף, נאלצה החברה להפריש 6.8 מיליון שקל בגין ירידת ערך של ניירות ערך מוחזקים, מהם 3.6 מיליוןן שקל ברבעון הרביעי של השנה. רק לשם השוואה, ב-1999 הניבו הפעולות הפיננסיות של אזימוט רווח של 13.4 מיליון שקל.

בשל ההפסדים הכבדים אף ויתר המנכ"ל ובעל השליטה, יעקב רייזמן, על דמי ניהול של 645 אלף שקל. באזימוט גם החליטו להקטין באופן חד צדדי את שטח המשרדים שהחברה שוכרת, במטרה לצמצם עלויות.
האח הצעיר משקיף מלמעלה ההפסדים הכבדים דירדרו את מניית אזימוט (אינסייט קפיטל) לשפל המשקף לחברה שווי שוק של 5.8 מיליון דולר. על השווי הזה משקיף האח הצעיר שלמה מלמעלה. שווי מניות אזימוט טכנולוגיות ~1085075-MRQ~ בבורסה עומד על 12.6 מיליון דולר. אומנם נמוך מהשווי בו בוצעה ההנפקה (שעמד על 19 מיליון דולר), אך עדיין גבוה במאות אחוזים מהשווי בו הוא רכש את החברה בשנה החולפת - 5 מיליון דולר. רייזמן הצעיר לא סובל מההידרדרות במניות אזימוט למחיר של 3 שקלים, משום שרק לפני פחות משנה הוא מכר את החזקותיו בחברה לפי מחיר מניה של 9.9 שקלים.

אזימוט טכנולוגיות עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות המיועדות לשוק הצבאי והאזרחי בתחום טכנולוגיות ניווט לוויינים (GPS) ותקשורת נתונים בסביבת רדיו. החברה מפתחת באמצעות החברה הבת, וויטקום, טכנולוגיית ניווט לוויינים בסביבת תקשורת סלולרית ואינטרנט, בעיקר ליישומים אזרחיים.

אזימוט טכנולוגיות סיימה את השנה החולפת עם רווח נקי של 6.4 מיליון שקל במחזור של 67 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 5.4 מיליון שקל במחזור של 56 מיליון שקל שהושג ב-1999.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker