"שוק גז טבעי רווי ותחרות מתעצמת": במידרוג מזהירים משחיקה במונופול תמר

מידרוג אישרה היום מחדש דירוג בינוני של Aa2 לתמר בונד, אך הזהירה מ"שחיקה במעמד המונופוליסטי של תמר, לאור הפעלת מאגר לוויתן בטווח הקצר ומאגר כריש בטווח הבינוני"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הקידוח תמר

חברת דירוג האשראי מידרוג אישרה היום (ג') מחדש את דירוג סדרות האג"ח "תמר בונד" ברמה גבוהה מאוד של Aa2. תמר בונד כוללות שלוש סדרות אג"ח שהנפיקה דלק קידוחים , מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, כחוב בכיר למימון פרויקט תמר. האג"ח אינן נסחרות בבורסה, אלא בין הגופים המוסדיים בלבד (רצף מוסדיים).

במאי 2014 הנפיקו דלק קידוחים והשותפות האחות שמוזגה לתוכה, אבנר, חמש סדרות אג"ח בסכום של כ-2 מיליארד דולר. האג"ח החליפו את החוב הבכיר שנטלה השותפות תמר מהבנקים למימון הפיתוח הראשוני של תמר. יתרת החוב מסתכמת כיום בכמיליארד דולר, בשלוש סדרות הנפרעות ב-2020, 2023 ו-2025 (כ-320 מיליון דולר כל סדרה).

כלכלני מידרוג ציינו לחיוב כי דירוג תמר בונד נתמך, בין היתר, בחשיבותו האסטרטגי של מאגר תמר למדינה; בהיותו מקור לעצמאות אנרגטית; בהתבססו כמונופול במתווה הגז שיצר סביבה רגולטורית ברורה, שקופה ויציבה יותר; בגידול בצריכת הגז הטבעי במשק, שכוללות, בין היתר, מדיניות הפחתת פלטות (מעבר מייצור בפחם לייצור באמצעות גז טבעי); בהרחבת פעילותם של צרכנים קיימים, בגידול בביקושים לייצוא; ובביקושים לגז טבעי לצורך ייצור חשמל.

האנליסטים מוטי ציטרין וישי טריגר ציינו בדו"ח הדירוג כי "מאגר תמר הינו מקור אספקת גז טבעי כמעט בלעדי למשק הישראלי, למעט כמויות מוגבלות של גז טבעי נוזלי מן המצוף הימי. למעשה, בעלי הזכויות במאגר תמר מהווים מונופול בתחום אספקת הגז הטבעי החל ממארס 2013 ועד להפעלתם המסחרית של מאגרי גז נוספים".

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחיםצילום: דניאל בר און

עם זאת, במידרוג הזהירו כי התחרות בשוק הגז המקומי צפויה להתגבר, עם הפעלתו המסחרית של מאגר לוויתן עד סוף 2019 , ועם הפעלתו של מאגר כריש עד 2022. במדירוג העריכו כי אם השותפות בלווייתן לא יחתמו על הסכמי מכר נוספים, בין היתר לירדן ולמצרים, הדבר עלול להשפיע לשלילה על תמר ולהרע את ביצועיו. הסכמי המכר הנוספים נדרשים על מנת למלא את כל יכולת ההפקה של הגז בלווייתן - 12 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה בשלב הראשון.

"במידה ומאגר לוויתן לא יחתום על הסכמים מהותיים לאספקת גז טבעי או לא תיווצר תשתית פיזית וחוזית לייצוא הגז הטבעי, עלול היצע הגז הטבעי לעלות על הביקושים במשק וליצור שוק גז טבעי רווי, ותחרות מתעצמת בקשר עם מחיר הגז וטיב הלקוחות", נכתב.

בחברת הדירוג ציינו כי הסכמי היצוא חשופים לסיכונים גאופוליטיים, מגבירים את החשיפה לסיכוני האשראי של מצרים וירדן, מדינות בעלות דירוג נמוך, והם מותנים במציאת פתרונות הולכה מתאימים. כל זאת, תחת האפשרות שגם מחיר הגז לחברת החשמל עשוי לרדת בין 12.5% ל-25%  במועד העדכון הקרוב ב-2021.

במידרוג הזכירו מספר גורמים שיכולים להוביל להעלאת הדירוג של תמר בונד – ובהם "חתימת הסכמי מכירה של גז באופן שמפחית את סיכון הביקושים בפרויקט, בטווח הארוך; וכן שיפור משמעותי ומתמשך ביחסי הכיסוי של פרויקט תמר".

מנגד, במידרוג הזכירו סיכונים שעלולים להוביל להורדת דירוג, ובהם שינוי רגולטורי במשק החשמל או במשק הגז; שחיקה משמעותית ומתמשכת ביחסי הכיסוי כתוצאה מהתגברות התחרות; שינוי באיכות לקוחות הקצה ובהסכמי אספקת הגז; שינוי במבנה השליטה של מאגר תמר אשר יוביל לפגיעה בפרויקט, או שינוי זהות מפעיל הפרויקט או דירוגו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker