האירוע שבוטל והשמועות בשוק: האם עסקת המיליארדים לרכישת מלאנוקס מתקרבת?

מצגת של חברת זיילינקס שבוטלה אתמול עוררה מחדש את ההערכות שלפיהן היא נמצאת בשלבים מתקדמים של המשא ומתן לרכישת חברת הטכנולוגיה הישראלית

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מלאנוקס, אייל וולדמן
מנכ"ל מלאנוקס, איל וולדמןצילום: עופר וקנין

מניית חברת Xilinx ירדה אמש ב-3%, לאחר שביטלה מצגת בבנק ההשקעות ISI Evercore שהיה אמור להתקיים אתמול. ביטול האירוע עורר מחדש את ההערכות שלפיהן Xilinx נמצאת בשלבים מתקדמים של המשא ומתן לרכישת חברת מלאנוקס הישראלית.

פרשנות זו לביטול האירוע גרמה לירידה במניית זיילינקס, לאחר שזו עלתה ב-45% מתחילת 2019. זיילינקס נימקה את הביטול בלוח זמנים צפוף, שאילץ אותה לוותר על השתתפותה בכנס ובכמה מצגות אחרות למשקיעים. אתר החדשות CNBC דיווח בנובמבר 2018 שמלאנוקס קיבלה שתי הצעות לרכישתה - אחת מהן מזיילינקס, ששכרה את שירותי בנק ההשקעות ברקליס כדי לנהל את המו"מ לרכישת מלאנוקס לפי שווי מוערך של כ-6 מיליארד דולר.

בנקאי ההשקעות של זיילינקס הגיעו לתל אביב במחצית פברואר 2019 כדי לסגור את העסקה, אולם על פי הערכות, מחלוקת שפרצה על מחיר העסקה מנעה את השלמתה. ביטול מצגות נעשה לעתים בנסיבות שבהן מתעורר חשש לשימוש במידע פנים כאשר החברה שתיכננה את המצגת עומדת בפני אירוע מהותי. כך למשל נהגה חברת אורבוטק במארס 2018, כאשר ביטלה את השתתפותה במצגות למשקיעים עם הבנקים ג'פריז וברקליס.

רכישת מלאנוקס על ידי זיילינקס תשרת את האסטרטגיה שגיבש המנכ"ל החדש של האחרונה, ויקטור פנג, להעמיק משמעותית את נוכחותה בשוק הצומח של מרכזי הנתונים. זיילינקס הוקמה ב-1984 ומעסיקה 4,014 עובדים. היא נסחרת בשווי של 31 מיליארד דולר, המשקף מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 27.7, לאחר שמנייתה עלתה ב-169% בחמש השנים האחרונות. זיילינקס מחזיקה בנכסים פיננסיים נטו של 1.7 מיליארד דולר.

זיילינקס מפתחת FPGA - שבב שניתן להגדיר ולשנות את תפקודו לאחר הייצור, בתהליך תכנות שדומה להתקנת תוכנה. היתרונות בשבב מסוג זה הם היכולת לעדכן את התוכנה שלו גם לאחר שלב הייצור - ואפילו לאחר שהמוצר מגיע אל לקוח הקצה, וכן יכולת לעבוד במקביל על תכנון השבב הפיזי ועל המעגלים הלוגיים שייטענו לתוכו וכך לקצר את הפיתוח.

מלאנוקס, שנסחרת לפי שווי של 5.9 מיליארד דולר לאחר עלייה של 19% מתחילת 2019, מפתחת מוצרי קישוריות בשני תקני תקשורת. תקן אחד הוא את'רנט, שבו היא מתמודדת עם חברות ענק כמו אינטל, ברודקום, סיסקו, ג'וניפר, מארוול ואריסטה. מלאנוקס הקדימה את מתחריה כשהשיקה מתאמים שמהירותם היא 25 גיגה ביט לשנייה ויותר, והנתח שלה בשוק זה גדל ל-69%. השני הוא האינפיניבנד, תקן תקשורת המיועד הן לחוות שרתים ומחשבים בעלי ביצועים גבוהים והן לתחום הבינה המלאכותית. מלאנוקס מתחרה בחברת אינטל בשוק זה, ומחזיקה בנתח של 77% מהשוק.

מלאנוקס השיקה ברבעון השלישי של 2018 את פתרונות מוצרי הקישוריות בטכנולוגיית אינפיניבנד במהירות של 200 גיגה ביט לשנייה ויותר, ומסרה אותם ללקוחות ראשונים. אחד מהם הוא מרכז המחשוב המתקדם של טקסס, שישתמש בו להאיץ את ביצועי מחשב-העל המהיר בארה"ב והחמישי בעולם כולו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום