להפוך קרקעות לזהב: קרן הנדל"ן הישראלית שמגייסת מעל מיליארד שקל

אוהד רוזן ואסף ורדי, שהקימו לפני עשור את חברת קרנות הנדל"ן ריאליטי, מגייסים קרן רביעית ■ הקרנות של ריאליטי הניבו מאז הקמתן תשואה שנתית גבוהה של 20%-15%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף ורדי (מימין) ואוהד רוזןצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

חברת ניהול קרנות הנדל"ן ריאליטי מגייסת קרן חדשה, רביעית במספר, בהיקף של מעל מיליארד שקל. הקרן עורכת בימים אלה סבב פגישות עם משקיעים מוסדיים לקראת הגיוס המתוכנן, שהשלמתו צפויה בקרוב. משקיעת עוגן בקרן תהיה חברת הביטוח מגדל, שתשקיע כ-400 מיליון שקל. יתר הסכום יגויס מגופים מוסדיים אחרים.

ריאליטי מנהלת כמה קרנות פרייווט אקוויטי העוסקות בהשבחת נדל"ן. החברה נוסדה בידי מיקי ורדי, לשעבר ראש רשות מקרקעי ישראל, בנו אסף ורדי, ואוהד רוזן - שהוא בנו של יוסי רוזן, לשעבר יו"ר חברת בתי זיקוק לנפט (בזן). למייסדים הצטרף גם שלמה גוטמן - אך הוא עזב ב-2017.

עד כה גייסה ריאליטי שלוש קרנות: הראשונה, שהיא הקטנה ביותר, בהיקף של 150 מיליון שקל; השנייה – 250 מיליון שקל, והשלישית - 860 מיליון שקל. כלומר, בסך הכול כ-1.25 מיליארד שקל. הקרנות מונפו בהלוואות לנכסים בשווי של כ-2.2 מיליארד שקל. בין היתר, ריאליטי מחזיקה בקניון ארנה הרצליה, בית העיתונאים בתל אביב, מתחם לינקולן בתל אביב, ובית המכס ביפו.

עם משקיעי הקרן נמנים גופים מוסדיים כמו חברות הביטוח הראל ואיילון, בתי ההשקעות אי.בי.אי ואלטשולר שחם, קרנות ההשתלמות של המורים והגננות או בנק אגוד; וכן ארגונים או משקיעים פרטיים המנהלים הון עצמי - בהם האוניברסיטאות בן גוריון, העברית ובר אילן וקבוצה של יהלומנים.

קרנות ריאליטי הציגו ביצועים מצוינים - תשואות שנתיות (IRR) ממוצעות של 20%-15% למשקיעים. התשואות הגבוהות נובעות מאסטרטגיית ההשקעה של הקרן: איתור ורכישת נכסים עם פוטנציאל השבחה, פתרון המורכבויות והסרת החסמים שמונעים את פיתוח הנכס, ולבסוף - מימוש תוך חלוקת רווחים מיידית למשקיעים.

"אנחנו מאתרים נכסים שאינם במצב האופטימלי שלהם, ומתעסקים בהרבה דברים שאנשים לא אוהבים להתעסק בהם - כמו פתרון בעיות מול מינהל מקרקעי ישראל, העיריות, ועדות מחוזיות וועדות התכנון והבנייה. בסופו של דבר, העבודה הקשה משתלמת. היא מביאה את התוצאות, ואנחנו מצליחים לייצר את תוספת ערך משמעותית", אמר בעבר רוזן ל-TheMarker.

בשנה האחרונה ביצעה ריאליטי שני אקזיטים: הקרן מכרה את מתחם קריית התקשורת בנווה אילן והחלקה הסמוכה לו, בתמורה לכ-260 מיליון שקל לחברת רסקו מגורים. את המתחם רכשה ריאליטי בסוף 2014 יחד עם מספר גופים מוסדיים המושקעים בקרן: אלטשולר- שחם, איילון ביטוח, בנק איגוד וקרנות ההשתלמות למורים, במסגרת רכישה משותפת, בתמורה לכ-180 מיליון שקל.

מימוש נוסף של הקרן היה במתחם תבואות הארץ - מגרש בן 2.5 דונם שרכשה הקרן ב-2013 מקבוצה של 35 משקיעים בתמורה ל-37 מיליון שקל. מאז הרכישה קידמה הקרן תב"ע (תוכנית בניין עיר) חדשה  לשינוי ייעוד למגורים ומסחר. הנכס נמכר לשיכון ובינוי בתמורה לכ-87 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker