נכות זמנית או צמיתה ומחלה קשה עשויים לזכותכם בהחזרי מס בסכומים יוצאי דופן

אוכלוסיות רבות שאינן מודעות לכך, עשויות ליהנות מהטבת מס המקנה פטור על הכנסות של מעל 600,000 בשנה, שעשוי להצטבר להחזר של 2 מיליון ויותר ■ חולים במחלות קשות (גם אם נרפאו), ומי שסובלים מליקויים רפואיים רבים ומצטברים, ובפרט אוכלוסיות מבוגרות, עשויים להיות זכאים

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בעלי מוגבלויות - אילוסטרציה
אנשים רבים שנקבעה להם נכות על פי קריטריונים מסוימים זכאים להטבה שכנראה אינם מודעים להצילום: ניר כפרי

בעולם המס הישראלי אין הרבה מאוד נסיבות שבהן אזרחים עשויים לגלות שהם זכאים להחזרי מס בהיקפים דרמטיים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים. אחת מהנסיבות הללו היא כשהם עומדים בתנאי סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה – דבר המקנה פטור ממס על הכנסות מיגיעה אישית בסכום של עד כ-615 אלף שקל בשנה, כשהפטור על הכנסות פאסיביות (כגון הכנסות משכר דירה או מדיבידנדים) הינו בסכום של עד כ-73 אלף שקל (נכון ל-2019).

סעיף 9(5) הוא סעיף המעניק פטור על הכנסותיו של נכה או עיוור. על פי הוראות החוק יש להראות נכות (זמנית לתקופה של מעל חצי שנה או צמיתה) בהיקף של כ-90% או יותר. עם זאת, חשוב להבהיר כי אין משמעותה של נכות בשיעור 90% - ואף בשיעור של  100 - שמדובר באדם שאינו מתפקד כלל. אזרחים רבים שכיום לא מנצלים את הטבת המס האמורה יכולים בהחלט ליהנות ממנה ולזכות בהחזרי מס ניכרים.

אדם שנקבעה לו נכות לפי אחד החוקים שיפורטו להלן זכאי באופן אוטומטי לפטור ממס, ואין צורך להפנות אותו לוועדה רפואית נוספת. החוקים הרלוונטיים הינם: חוק הביטוח הלאומי (פרקים ג', ו2, ט2), חוק הנכים, חוק שירותי הסעד (תעודת עיוור) חוק נכי המלחמה בנאצים, חוק התגמולים לנפגעי איבה והחוק לפיצוי נפגעי גזזת. אדם שלא נקבעו לו אחוזי נכות לפי אחד החיקוקים הנ"ל נדרש לגשת לוועדה המתקיימת במוסד לביטוח לאומי עבור מס הכנסה.

בתוך האוכלוסיות שעשויות להיות זכאיות להטבת המס ניתן, כאמור, למנות גם מי שחלה במחלות קשות כגון סרטן (גם במקרים שבהם חל ריפוי מלא מהמחלה), מי שסובל מליקויים רפואיים כרוניים (לרבות כמה ליקויים רפואיים מצטברים), ובכלל זה אנשים מבוגרים, שמטבע החיים סובלים לעיתים ממגוון של בעיות רפואיות.

סניף של המוסד לביטוח לאומי ביפוצילום: דודו בכר

דגשים מיוחדים לקבלת החזרי המס

הוראות החוק מאפשרות לדרוש, במקרים המתאימים, את ניצול ההטבה עד שש שנות מס אחורה. המשמעות היא שהחזר המס המקסימלי עשוי להגיע להיקפים של 2 מיליון שקל ויותר (כולל ריבית והפרשי הצמדה).

חשוב לדעת שרשות המסים פירסמה חוזר ובו נקבע כי המועד ממנו ימנו את 6 שנות המס יהיה מהמועד שבו האדם הגיש את בקשתו למוסד לביטוח לאומי (לרבות תשלום אגרת הבקשה, כיום בשיעור של 562 שקל), ובתנאי שהדו"חות יוגשו עד תום השנה שבה התקבלה ההחלטה על ידי ועדה של המוסד לביטוח לאומי, או תוך 3 חודשים לאחר החודש שבו ניתנה ההחלטה, לפי המאוחר מביניהם. במקרים שבהם הדו"חות יוגשו בתקופה מאוחרת יותר, לא יילקחו בחשבון השנים שמרגע הגשת הבקשה ועד לשנת ההחלטה. בנוסף, נקבע כי גם במקרים שבהם הנישום מחויב בהגשת דו"ח שנתי לרשויות המס (כעצמאי, למשל), תחול תקופת התיישנות של 6 שנים, שעשויה להיות מוארכת כאמור לעיל. המשמעות היא שתקופת ההתיישנות ארוכה יותר מהנהוג בדרך כלל בנושאי מס הכנסה.

נושא נוסף הראוי לציון הינו שהוראות החוק מבחינות בין פטור מהכנסות אקטיביות (על-פי רוב הכנסות מעבודה או מעסק) לבין הכנסות פאסיביות שאינן דורשות יגיעה אישית של האדם, כשהפטור המשמעותי יחול רק ביחס להכנסות אקטיביות.

ככל שחלה החמרה במצב הרפואי, הנישום רשאי לגשת בשנית לוועדה רפואית, וכן שככל שלא התקבלה בוועדה החלטה המזכה בהטבת המס, ניתן לערער על החלטת הוועדה.

הכותב הוא רואה חשבון (עו"ד) ממשרד עמוס כץ ושות' – רואי חשבון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker