דלק השלימה מכירה של 30% ממניות IDE לשותפות אלפא מים

העסקה כוללת שני שלבים: חלוקת דיווידנד של 100 מיליון דולר ע"י IDE, ומכירת 30% ממניות החברה לקבוצה בראשות היו"ר אבשלום פלבר תמורת 94 מיליון דולר ■ בעקבות העסקה תרד אחזקתה של דלק ב-IDE ל-20%

יורם גביזון
אבשלום פלבר
אבשלום פלברצילום: תומר נויברג

חברת דלק  שבשליטת יצחק תשובה, השלימה את מכירת 30% ממניותיה של חברת הנדסת התפלה (IDE) לשותפות אלפא מים 2 שבראשות יו"ר IDE אבשלום פלבר, אמיר לנג, כלל ביטוח, איילון ביטוח, מיטב דש, חברת הכשרה ביטוח וקרן הפנסיה של המורים והגננות. הקרן תחזיק ב-7% מאלפא 2, השיעור המקסימלי שמותר לקרן פנסיה להחזיק תחת מגבלת הפטור ממס - האוסר על קרן פנסיה להחזיק יותר מ-20% ממניותיה של חברה ריאלית.

העסקה תתבצע בשני שלבים. בשלב הראשון תחלק IDE דיווידנד של 100 מיליון דולר. בשלב השני תרכוש אלפא מים מקבוצת דלק 30% ממניותיה של IDE, לפי שווי של 312 מיליון דולר. כלומר, היא תשלם 94 מיליון דולר. העסקה משקפת שווי של 412 מיליון דולר (1.5 מיליארד שקל) ל-IDE - גבוה ב-23% מהשווי לפיו מכרה כיל 50% ממניותיה של IDE לשותפות אלפא מים בדצמבר 2017.

עם תום העסקה יחזיקו שותפויות אלפא מים ב-80% ממניותיה של IDE, וקבוצת דלק תחזיק ב-20% ממניותיה. העובדה שקבוצת דלק תרד לאחזקת מיעוט ב-IDE תאפשר ל-IDE להיגרע מרשימת הגופים הריאליים המשמעותיים במשק ולחדול מלהיות גוף ריכוזי.

שותפות אלפא מים מממשת בעסקה זו את זכות הסירוב הראשונה שהיתה לה על עסקה שבמסגרתה היתה קרן פורטיסימו אמורה לרכוש 60% ממניותיה של דלק תשתיות, שהחזיקה ב-50% ממניותיה של IDE לפי שווי של 412 מיליון דולר.

הנדסת התפלה, שהוקמה ב-1965, הקימה 400 מתקני התפלה בעולם המתפילים 3 מיליון מ"ק ליום. החברה מחזיקה ב-50% ממתקן ההתפלה באשקלון, שכושר ההתפלה שלו 120 מיליון מ"ק לשנה, וב-50% ממתקן ההתפלה בחדרה, שכושר ההתפלה השנתי שלו הוא 127 מיליון מ"ק לשנה. הנדסת התפלה השלימה בשבוע שעבר את מכירת הבעלות המלאה בחברה שהקימה את מתקן ההתפלה בשורק לחברת דן, וב-51% מחברת התפעול של מתקן ההתפלה תמורת 500 מיליון שקל. מתקן ההתפלה בשורק הוא מתקן ההתפלה הגדול בעולם בטכנולוגיה של אוסמוזה הפוכה עם כושר התפלה של 150 מיליון מ"ק לשנה.

מכירת מתקן ההתפלה בשורק היתה תנאי שהעמידה הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, להשתתפותה של הנדסת התפלה במכרז להקמת מתקן ההתפלה שורק 2 שיתפיל 200 מיליון מ"ק לשנה. עם השלמת שתי העסקות משתנה מבנה שוק ההתפלה בישראל ו-IDE שהחזיקה ב-70% מכושר ההתפלה בישראל, ירדה ל-40% והיא כבר אינה מוחזקת על ידי אחד מגורמי הריכוזיות במשק. במקביל תוכל IDE להתחרות על מתקני ההתפלה העתידיים כמו שורק 2 ומתקן ההתפלה בגליל המערבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker