קומפיוג'ן תפטר 35% מעובדיה כדי להבטיח מימון עד מחצית 2020

קומפיוג'ן צופה לחיסכון של 10 מיליון דולר לשנה בהוצאותיה כתוצאה מרה-ארגון, שיכלול איחוד המו"פ בארה"ב ובישראל ■ החברה חתמה באחרונה על הסכמים לשיתוף פעולה ומסחור עם בריסטול מאיירס סקוויב ואסטרה זנקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת קומפיוג'ן

קומפיוג'ן תפטר 35 עובדים - 35% מעובדי החברה - בעיקר בארה"ב ומתחום המחקר והפיתוח (מו"פ), כדי להבטיח את המקורות הכספיים לפעילותה עד למחצית 2020. מניית החברה, שעוסקת בגילוי מבוסס מחשב ופיתוח תרופות אימונותרפיות לסרטן, יורדת ב-3.9% במסחר בתל אביב.

הפיטורים הם חלק מתהליך רה-ארגון שעליו הכריזה ענת כהן דייג, מנכ"לית קומפיוג'ן, שמטרתו חיסכון של 10 מיליון דולר על בסיס שנתי. התהליך כולל איחוד של פעילויות המחקר והפיתוח לאתר אחד בישראל; ביטול משרות ופעילויות; צמצום חפיפה בפעילויות המחקר והפיתוח והמנהלה בין ישראל לארה"ב; והעברת תוכניות פרה קליניות למיקור חוץ.

קומפיוג'ן הכריזה על הרה-ארגון במקביל לפרסום תוצאותיה הכספיות ל-2018. החברה הפסידה 22.6 מיליון דולר ב-2018, אף שרשמה הכנסות של 17.8 מיליון דולר. ההפסד נובע מהוצאות של 40 מיליון דולר ב-2018, כש-75% מסכום זה הן הוצאות שכר שקשורות במחקר ובפיתוח. יתרת המזומנים בקופתה של קומפיוג'ן ירדה ל-46 מיליון דולר. להערכת החברה, בעקבות הרה-ארגון יירדו הוצאותיה ב-2019 (כולל ההוצאות החד פעמיות שקשורות ברה-ארגון) ל-29-27 מיליון דולר.

לדברי כהן דייג, תחזיותיה של החברה מבוססות על ההנחה השמרנית שלא תגייס סכומים נוספים מהשקעות בהונה או מעסקות של מסחור. כהן דייג ציינה שהחברה מבצעת את הרה-ארגון כדי לממן את הפעילות במנועי הצמיחה קצרי הטווח וארוכי הטווח של החברה. לדבריה, מנוע הצמיחה קצר הטווח של החברה הוא הניסוי הקליני בשלב הראשון שהיא עורכת ב-COM701, נוגדן אימונותרפי שהחברה פיתחה נגד חלבון בקרת מערכת החיסון PVRIG.

שיתופי פעולה עם בריסטול מאיירס סקוויב ומדאימיון

חלבוני בקרת מערכת החיסון הם חלבונים שאחראים על ויסות פעילותה של המערכת. הם מעורבים בהתפתחות מחלות סרטן מסוגים שונים בכך שהם משגרים אות שמעכב את תאי ה-T, תאים שתפקידם לזהות חלבונים שמצויים על שטח התא הסרטני ולהשמיד אותם. נוגדנים, כמו COM701 של קומפיוג'ן, חוסמים את האות שמשגרים חלבוני הבקרה ומונעים מהם לנטרל את המערכת החיסונית.

COM 701 מיועד לטיפול בסוגי סרטן שאינם מגיבים לתרופות כמו אופדיבו (Opdivo) של חברת בריסטול מאיירס סקוויב, שמעכבות את חלבון בקרת מערכת החיסון מסוג PD-1. קומפיוג'ן חתמה באוקטובר 2018 על הסכם לשיתוף פעולה במחקר קליני עם חברת בריסטול מאיירס סקוויב, שלפיו שתי החברות יבחנו את הטיפול המשולב של COM701 עם אופדיבו בחולים עם גידולים סרטניים מוצקים בשלבים מתקדמים, וב-4 סוגי סרטן - סרטן רירית הרחם, סרטן השד, סרטן השחלות וסרטן הריאות מסוג תאים לא קטנים.

ענת כהן דייג, מנכ"לית קומפיוג'ןצילום: תומר אפלבאום

קומפיוג'ן מבצעת ניסוי קליני בשלב הראשון ב-140 חולים ב-COM701 לטיפול יחיד בחולי סרטן אלו, וכן ניסוי ב-COM701 במשולב עם אופדיבו. במקביל, בריסטול מיירס סקוויב מבצעת ניסוי לטיפול משולב ב-COM701 עם אופדיבו ועם נוגדן נגד חלבון בקרה שלישי, TIGIYT. כחלק מההסכם, השקיעה בריסטול מאיירס 12 מיליון דולר ברכישת 2.4 מיליון מניות של קומפיוג'ן לפי מחיר של 4.95 דולרים למניה, שהיה גבוה ב-33% ממחירה של קומפיוג'ן בבורסה. מחירה הנוכחי של מניית קומפיוגן הוא 3.76 דולרים, כלומר נמוך ב-24% מהמחיר שלפיו השקיעה בריסטול.

מנועי הצמיחה ארוכי הטווח - שקומפיוג'ן מקווה להבטיח את מימונם באמצעות תוכנית הרה-ארגון - הם יכולות הגילוי המחשוביות שלה, שבאמצעותן היא מזהה חלבוני מטרה לצורך פיתוח עצמי של נוגדנים, או כפי שקרה באפריל 2018 לצורך מסחורם לחברות פארמה גדולות. קומפיוג'ן חתמה אז על הסכם עם חברת מדאימיון (MedImmune) מקבוצת אסטרה זנקה.

לפי הסכם זה, נתנה קומפיוג'ן רישיון בלעדי למדאימיון להשתמש באחת מתוכניות המחקר שלה לפיתוח נוגדני בי ספציפיים (נוגדנים שהונדסו גנטית כך שכל אחת מזרועותיהם נקשרת לחלבון מטרה אחר) לצורך טיפולים אימונו-אונקולוגיים. כחלק מההסכם, קיבלה קומפיוג'ן מקדמה של 10 מיליון דולר, ותהיה זכאית לסכומים נוספים של עד 200 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח, אישור, שיווק ומסחור של המוצר הראשון; וכן לתמלוגים ממכירות כל המוצרים הנוספים שתפתח מדאימיון על בסיס תוכנית המחקר שקיבלה מקומפיוג'ן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker