העסקה הושלמה: לאומי קארד נהפכה לגוף החוץ בנקאי הגדול בישראל

ורבורג פינקוס רכשה את לאומי קארד מבנק לאומי וקבוצת עזריאלי תמורת 2.5 מיליארד שקל ■ "ההשקעה שלנו בלאומי קארד משקפת את האמון הרב שלנו במשק הישראלי"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון פאינרו, מנכ"ל לאומי קארד
מיכאל רוכוורגר

לאחר תהליך ארוך ומורכב שנמשך שנתיים השלים היום בנק לאומי את ההיפרדות מחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד. ההיפרדות בוצעה כשנה לפני לוח הזמנים שהוקצב לבנקים הפועלים ולאומי, בהתאם לחוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות.

האחזקות של לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20% ) הועברו לקרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס תמורת 2.5 מיליארד שקל - מחיר הגבוה בכ-35% מהונה העצמי (מותאם דיווידנד) של לאומי קארד. 

ורבורג פינקוס מצרפת לעסקה שלושה שותפים ישראליים - מנורה מבטחים (תחזיק 5%-10% מלאומי קארד), כלל ביטוח (5%-10%) וחברת ההשקעות אלייד בראשות פרופ' יצחק סוארי (5%). כמו כן, ורבורג פינקוס נטלה לצורך רכישת לאומי קארד אשראי של מיליארד שקל מידי קונסורציום בראשות הראל ביטוח, שכולל גם את מנורה מבטחים והפניקס.

טימותי גייתנר נשיא ורבורג פינקוסצילום: Chris Usher / CBS News / AP

דניאל זילברמן, מנהל פעילות אירופה וחבר הנהלה בכיר בוורבורג פינקוס, שהוביל את העסקה מטעם הקרן, מסר: "ההשקעה שלנו בלאומי קארד משקפת את האמון הרב שלנו במשק הישראלי, בחוסנו ובכיווני ההתפתחות שלו. בעזרת הידע והניסיון שלנו מהעולם, נבנה שחקן פיננסי מוביל וחדשני בעולמות התשלומים, האשראי והשירותים הפיננסיים לציבור ולעסקים קטנים.

"אנחנו רואים חשיבות רבה במימוש רפורמת שטרום וכוונות הממשלה לפיתוח ושכלול השוק הפיננסי, תוך הגדלת האפשרויות עבור הציבור בישראל. לאומי קארד מהווה עבורנו הזדמנות מצוינת להשתלב בפעילות הפיננסית בישראל ואנחנו משוכנעים שביחד עם הצוות של החברה, נוכל לייצר לציבור ערך בתחומי התשלומים, האשראי והמימון"

יו"ר לאומי קארד ונציג הקרן בישראל, ירון בלוך, מסר: "לאומי קארד יוצאת בימים אלה לדרך עצמאית, חדשה ומאתגרת. הובלנו תהליך מורכב מאוד למכירת החברה, תוך משא ומתן עם מגוון רחב של משקיעים מובילים מהארץ ומהעולם ותוך קיום דיאלוג עם הרגולטורים הפיננסיים. ורבורג פינקוס, אחת מקרנות ההשקעה המובילות בעולם, מביאה עמה ידע וניסיון בינלאומי רב, הכולל זיקה חזקה לעולם השירותים הפיננסיים, התשלומים והפינטק.

"הצטרפותם של הגופים הפיננסיים מהמובילים בארץ לעסקה, כמממנים וכשותפים במניות, מעידה על הבעת אמון משמעותית בבעל השליטה החדש, בחברה וביכולותיה. אני מודה למנכ״לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ולראש חטיבת הרגולציה והאסטרטגיה בבנק, חנן פרידמן, על השותפות ועל תרומתם המכרעת לתהליך המכירה המוצלח. אני רוצה להודות גם לרגולטורים השונים, ובעיקר למפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר וצוותה, ולאנשי משרד האוצר, על הדיאלוג המקצועי והפורה לטובת הגברת התחרות בתחום הפיננסי. אני מקווה שתהליכים אלה יימשכו ביתר שאת בשנים הקרובות, לטובת ציבור הצרכנים".

מנכ"ל לאומי קארד, רון פאינרו, הוסיף: "אנחנו חברת כרטיסי האשראי הראשונה שיוצאת היום לדרך חדשה ועצמאית. אנחנו ערוכים ומוכנים למימוש התוכניות האסטרטגיות שלנו ומתכוונים להתרחב באשראי לציבור ולעסקים ולהשקיע במנועי צמיחה חדשים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker