חלל תקשורת: נשגר את עמוס 17 תוך פחות מ-4 חודשים

חברת לווייני התקשורת דיווחה כי תשגר את הלוויין הבא שלה, שנבנה על ידי בואינג, עד 19 ביוני 2019 ■ עמוס 17, שישוגר על ידי ספייס איקס של אילון מאסק, יספק שירותי תקשורת לאפריקה, אירופה והמזרח התיכון ■ מניית החברה מזנקת

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוויין של חלל תקשורתצילום: חלל תקשורת
גיא ארז

האם חלל תקשורת תצליח לצאת לדרך חדשה, בזמן שהיא נסחרת ברמות שפל? חברת לווייני התקשורת דיווחה הבוקר (א') לבורסה כי תשגר את את הלוויין הבא שלה, עמוס 17 בין 20 במאי ל-19 ביוני. החברה מנסה לקבוע את מועד השיגור, שיבוצע על ידי חברת ספייס איקס, לשבוע שבין 27 במאי ל-2 ביוני - כלומר בתוך כשלושה חודשים וחצי. בעקבות הדיווח, מזנקת מניית חלל תקשורת ביותר מ-10%.

הלוויין עמוס 17, שנבנה על ידי חברת בואינג האמריקאית, יהיה הלוויין השישי שמנסה החברה לשגר. הוא ישוגר כשנתיים וחצי לאחר התפוצצותו של הלוויין הקודם שלה, עמוס 6. מכיוון שאותו שיגור על ידי ספייס איקס של אילון מאסק, לא יצא אל הפועל – השיגור העתידי יתבצע ללא תמורה מבחינת חלל.

התפוצצותו של עמוס 6, שנבנה על ידי התעשייה האווירית לישראל (תע"א), הכניסה את החברה למשבר, עם הסתבכותו של בעל השליטה הקודם שלה, שאול אלוביץ'. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 133 מיליון שקל בלבד, לאחר ששווייה נחתך בכ-65% ב-12 החודשים האחרונים.

בחלל מקווים כי הלוויין, שעלות בנייתו היתה כ-161 מיליון דולר – יעלה אותה על מסלול הבראה עסקית. הלוויין נחשב למתקדם ביותר של החברה עד כה, ומפעילותו בנקודת המסלול 17E הוא צפוי לספק שירותי תקשורת לאפריקה, אירופה והמזרח התיכון. עוד מקווים בחברה כי לקראת שיגורו תשיג החברה הסכמים נוספים לאספקת שירותי תקשורת לחברות מסחריות. במאי אשתקד החברה דיווחה על מזכר הבנות לקבלת שירותים מהלוויין בתמורה ל-55 מיליון דולר.

לגבי שיגורו של הלוויין הבא של חלל תקשורת, עמוס 8, עדיין עומדים סימני שאלה רבים. חלל כבר הזמינה את הלוויין מחברת לוראל האמריקאית, אך בשל לחץ אגרסיבי של הממשלה, שאמורה להיות לקוח מהותי בלוויין זה, חלל תקשורת ביטלה את ההסכם. עם זאת, חצי שנה לאחר החלטת ממשלת ישראל והקבינט לתקצב את הפרשי העלות בין בניית הלוויין על ידי תע"א לבנייתו על ידי החברה האמריקאית - כמה גורמים בתחום מצביעים כי הכסף שהממשלה היתה אמורה להעביר כדי לממן את העלויות עוד לא הגיע.  

כך, חלל עדיין לא התקשרה עם תע"א לבניית הלוויין הבא שלה, ואף לא הכינה מפרט מסודר לשם כך. ככל הידוע, אין כל ודאות כי הלוויין עמוס 8 ייבנה על ידי תע"א – ואין כל הערכות בדבר מועד שיגורו העתידי. שיגורו המוצלח של עמוס 17, בעוד כארבעה חודשים, עשוי להיות זרז לשיגור הלוויין הבא של חלל – בשל שיפור מצבה הכלכלי, מה שיאפשר לה לגייס חוב לצורך מימונו – ואולי לבטל את התלות שלה בממשלה כלקוח.

פיצוץ עמוס 6

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker