יו"ר רשות ניירות ערך: "רגולציה אינה מחלה; נותנים הקלות איפה שאפשר"

ועדת הכספים של הכנסת אישרה את תקציב רשות ניירות ערך ל-2019 בסך 189 מיליון שקל ■ מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אמר בדיון כי "הרגולציה מקשה על החברות" ■ יו"ר רשות ניירות ערך בתגובה: "הקושי הוא לא עם הרגולציה אלא ביכולת לייצר נזילות"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש רשות ניירות ערך, ענת גואטה
ראש רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: אמיל סלמן

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ד') את תקציב רשות ניירות ערך ל-2019. תקציב הרשות יעמוד על כ-189 מיליון שקל, בדומה ל-2018, מתוכם כ-109 מיליון שקל מיועדים לתשלומי שכר, לרבות הפרשות לפנסיה ופיצויים.

במסגרת התקציב הציגה הרשות את תוכניותיה ל-2019, שעיקרן חיזוק שוק ההון הציבורי הישראלי, התמודדות עם ההתפתחויות הטכנולוגיות המואצות בשוק הפיננסים ושילובן בשוק ככל הניתן.

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, אמרה בדיון כי "בשנים האחרונות אנחנו מזהים חולשה בשוק ההון. עלות הרגולציה הופכת להיות ללא כלכלית עבור תאגידים מגייסים. תרם לכך מצב הריבית בשווקים בעולם ובשוק הישראלי שמייצרים מצב של כסף זול באזורים פרטיים פחות מפוקחים".

גואטה הוסיפה כי עבור משקיעים מוסדיים ישראלים שצוברים מעל 120 מיליארד שקל מדי שנה "שוק ההון הישראלי קטן ולא צומח בצורה מספקת, וזאת לא תוצאה מיטבית עבורו. תפקידנו בראש ובראשונה הוא להגן על המשקיעים אבל גם לפעול להסדרת שוק ההון כדי לאפשר צמיחה לטובת הכלכלה הישראלית".

אילן פלטו
מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטוצילום: אוליבייה פיטוסי

"ב-2018 יותר חברות נמחקו מאשר הונפקו"

בדיון בוועדה טען אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, כי הרגולציה מקשה על החברות, והראיה לכך, לדבריו, היא שב-2018 "יותר חברות נמחקו (22) מאשר הונפקו (14)". עוד טען כי "רזרבות המזומנים של הרשות, בהיקף של 200 מיליון שקל, צריכות לשמש להורדת האגרות המוטלות על החברות הציבוריות".

בתגובה לכך ביקש ח"כ משה גפני, יו"ר הוועדה, מהרשות "לבחון מחדש את אותה תקופה של רגולציה פחותה שבה לא הקשו על החברות לעומת היום".

ביחס לטענות איגוד החברות הציבוריות, השיבה גואטה כי "רגולציה אינה מחלה. אנחנו מכבדים ותומכים בחברות הציבוריות ונותנים הקלות איפה שאפשר". לדבריה "הקושי של החברות הציבוריות הוא ביכולת לייצר נזילות ופעילות ערה של משקיעים מוסדיים בבורסה, והמשימה להפוך את השוק שלנו לנזיל מבחינת משקיעים מוסדיים היא הרבה יותר גדולה מאשר לעשות פלסטרים של רגולציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker