"גוף פיננסי חדש נולד": הנגיד העניק לוורבורג פינקוס היתר שליטה בלאומי קארד

עסקת הענק למכירת לאומי קארד על ידי לאומי ועזריאלי תמורת 2.5 מיליארד שקל תושלם בתחילת שבוע הבא ■ מדובר בעסקה הראשונה במסגרת רפורמת שטרום ■ בחודש הבא ינסה הפועלים להנפיק את ישראכרט בבורסה

מיכאל רוכוורגר
הנגיד, פרופ' אמיר ירון, ומר ירון בלוך, יו"ר לאומי קארד ונציג וורבורג פינקוס
הנגיד, פרופ' אמיר ירון, ומר ירון בלוך, יו"ר לאומי קארד ונציג וורבורג פינקוסצילום: דוברות בנק ישראל

לאחר  תהליך ארוך במיוחד של  כשבעה חודשים העניק היום נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, היתר  שליטה  לקרן השקעות אמריקאית ורבורג פינקוס בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד. בתחילת שבוע הבא צפויה העסקה המורכבת להיסגר סופית ובמסגרתה בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%) מוכרים את לאומי קארד לידי ורבורג פינקוס תמורת 2.5  מיליארד שקל - מחיר הגבוה בכ-35% (מותאם דיבידנד) לעומת הונה העצמי של לאומי קארד.

אם  לאומי קארד, שמנהל רון פאינרו, תציג שיפור בתוצאות בעוד חמש-שש שנים, לאומי יקבל עד 273 מיליון שקל נוספים. מדובר בעסקה ראשונה שמתבצעת במסגרת רפורמת שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות ושאחד מסעיפיה העיקריים מתייחס להפרדת חברות כרטיסי אשראי ישראכרט מהפועלים, ולאומי קארד מלאומי - שמשלים את העסקה כשנה לפני המועד שנקבע בעוד שהפועלים רק נערך להנפקת ישראכרט בבורסה.

לאחר השלמת העסקה צפויה לאומי קארד  ב-3 במארס לפרסם את תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת  2018 ויום לאחר מכן תשיק לאומי קארד במסגרת אירוע מיוחד את המותג החדש ותודיע רשמית על החלפת שמה למקס ועל כך שהיא בעצם תהפוך מחברת כרטיס אשראי לגוף שעוסק בתחום הפיננסים על היבטיו השונים.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירוןצילום: אורן בן חקון

לצורך רכישת לאומי קארד ורבורג פינקוס הקימה חברה ייעודית שתחזיק במניות לאומי קארד. ורבורג פינקוס תחזיק בחברה הייעודית 75%- 85% , מנורה מבטחים  תחזיק ב-10%-5%, כך גם כלל ביטוח וחברת השקעות אלייד שבראשות פרופ' סוארי ב-5% נוספים. השותפים שרוכשים את לאומי קארד יקבלו מימון של  כ-1 מיליארד שקל מקונסורציום ממנים בהובלת הראל ביטוח ושבו נכללים גם מנורה מבטחים והפניקס.

מטעם ורבורג פינקוס הוביל את העסקה ירון בלוך לשעבר מנכ"ל פרטנרס שעזב לאחרונה את התפקיד וכעת משמש כנציג ורבורג פינקוס וכיו"ר דירקטוריון לאומי קארד. בלוך מסר: "אנחנו נרגשים וגאים מאוד על קבלת ההיתר מידי נגיד בנק ישראל, היתר הוא פרי שיתוף פעולה פורה של כל הנוגעים בדבר. בשם הקרן, אני רוצה להודות לנגיד, למפקחת על הבנקים וצוותה, ליועצת המשפטית של בנק ישראל, לשר האוצר ואנשי צוותו ומשרדו. עם קבלת ההיתר נפעל להשלמת העסקה כבר בימים הקרובים". מטעם בנק לאומי הוביל את העסקה חנן פרידמן, ראש חטיבת אסטרטגיה ורגולציה.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "לאחר שבחנתי באופן מעמיק את מכלול ההיבטים הנוגעים להפרדת חברת לאומי קארד מבנק לאומי והפיכתה לגוף פיננסי עצמאי, החלטתי להעניק את היתר השליטה לקרן וורבורג פינקוס לרכישת לאומי קארד. מתן ההיתר מאפשר את הפרדת החברה  והפיכתה לגוף פיננסי עצמאי, מתוך מטרה לקדם את הרפורמה בשוק האשראי והתשלומים ולהכניס תחרותיות וחדשנות פיננסית בתחום חשוב זה".

לדבריו, "כניסה של גופים פיננסיים בינלאומיים לשוק הישראלי, כדוגמת הקרן שרוכשת את החברה, צפויה להביא ידע, ניסיון, וכלים חדשים בתחומי המימון והתשלומים, ומשקפת אמון בפוטנציאל לפיתוח המערכת הפיננסית הישראלית. אני מצפה שהחברה החדשה תשתמש ביכולות ובמידע הנמצא ברשותה לרווחת הצרכנים, תוך הגדלת התחרות והחדשנות, בדגש על תחום האשראי לעסקים קטנים וזעירים".

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "היום נולד גוף פיננסי עצמאי חדש בישראל ואנו גאים על כך. הפיקוח על הבנקים רואה בהפרדת חברות כרטיסי האשראי מנוף לקידום התחרות בתחום התשלומים ותחומי האשראי הקמעונאי, ופעל במרץ בשנתיים האחרונות כדי לקדם ולאפשר את הרפורמה. מאז אישור החוק לקידום התחרות חלה ירידה משמעותית בעמלות הסליקה שמשלמים העסקים הקטנים, מה שמעיד על הלחץ התחרותי שכבר נוצר בשוק. למשל, התחרות הצפויה על הלקוחות הקמעונאיים כבר הובילה את הבנקים לפתח אפליקציות תשלומים נוחות וזולות ללקוחות. אנו פועלים כדי שהציבור הרחב ימשיך להנות מהתחרות שתתפתח באמצעות הפרדת חברות כרטיסי האשראי, וצעדים מבניים נוספים שבנק ישראל מקדם".

מבנק לאומי נמסר: "אנחנו גאים להיות הגוף הראשון שמיישם את רפורמת שטרום ומוכר את לאומי קארד לאחד הגופים הפיננסיים הבולטים בעולם. מדובר בעסקה מוצלחת עבור כל הצדדים, כשהיה חשוב לנו  להבטיח בכל ההתקשרויות, הן במכירה והן בהסכמי ותפעול הנפקה של כרטיסים בנקאיים שלנו מול שלושת חברות כרטיסי אשראי, שירות איכותי ומגוון ללקוחותינו. במקביל אנחנו משיקים עבור הלקוחות תכנית נאמנות  חדשנית ופורצת דרך- גודיז. אנו מודים לכל העוסקים במלאכה על שיתוף הפעולה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker