המינוף הגבוה של סלקום מתחיל להשפיע על מחירי האג"ח שלה

בית ההשקעות IBI: "האג"ח של סלקום נסחרות במרווח מצומצם ביחס למצבה. היקף המינוף עשוי להטות את הכף בתקופה עמוסת השקעות ובסביבה התחרותית בה חברות התקשורת פועלות" ■ מניית סלקום נפלה היום ב-5.5%, פרטנר איבדה 3.2%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל סלקום, ניר שטרןצילום: עופר וקנין

בית ההשקעות IBI התייחס בסקירתו האחרונה על מניות הסלולר למצבן הפיננסי של סלקום ופרטנר, תוך התמקדות במחירי איגרות החוב של שתי החברות. בעוד ההרעה בעסקי הסלולר נותנת את אותותיה בתמחור המניות כבר תקופה ארוכה, האנליסט לירן לובלין מצביע על כך שפערי התמחור בין איגרות החוב של שתי החברות אינו מקבל מספיק ביטוי בתמחור ההשוואתי ביניהן.

במהלך התקופה האחרונה מניית סלקום מציגה תשואת חסר משמעותית ביחס למקבילתה פרטנר . מתחילת 2019 פרטנר איבדה כ-7.2%, בעוד סלקום נפלה בקרוב ל-21%. בבחינת התנהגות המניות ב-12 החודשים האחרונים ההבדלים ניכרים עוד יותר. פרטנר נחלשה ב-3.3% בלבד, בעוד סלקום נחתכה ביותר מ-36%. זאת, כאשר מניית פרטנר נתמכת על ידי רכישות עצמיות שבצעה החברה.

בבחינת ביצועי אגרות החוב של השתיים, באים לידי ביטוי הבדלי המינוף של החברות - וכאשר הביצועים הכספיים של השתיים חלשים ובאים לידי ביטוי בתזרימי מזומנים דלים - המינוף הגבוה של סלקום עשוי להיות לה לרועץ.

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר צילום: עופר וקנין

"אם נסתכל על השנה הקרובה, נגלה שבמונחי תזרים, פרטנר צפויה להניב תזרים לאחר השקעות בגובה של 60 מיליון שקל, שעלול להתאפס לאחר תשלומי ריבית של 55 מיליון שקל", ציין לובלין. "מנגד, סלקום צפויה להציג תזרים נמוך מאוד עד אפסי עוד לפני תשלומי הריבית החזויים בגובה 165 מיליון שקל בשנה - בהנחה שלא תהיה הרעה נוספת בעסקי הסלולר".

לובלין מציין כי בעוד פרטנר הצליחה להקטין את היקפי החוב שלה, ולהגיע ליחס חוב ל-EBITDA חזוי של 1.4 ל-2019,סלקום צפויה להציג יחס המתקרב ל-4. "היקף המינוף עשוי להטות את הכף בתקופה כה עמוסת השקעות, ובסביבה התחרותית בה חברות התקשורת פועלות".

כך, התשואה של אג"ח ט' של סלקום, במשך חיים ממוצע של 3.3 שנים, היא 2.979% - ואילו התשואה של אג"ח ו' של פרטנר במח"מ דומה היא 2.256% בלבד. "פתיחת ההפרש בין שתי איגרות החוב ניכרת באופן ברור, ולהערכתנו היא מוצדקת לחלוטין". לדברי לובלין, "יש מקום להמשך התרחבות הפערים בין שתי החברות".

באופן דומה, בתחילת השנה גייסה פרטנר 225 מיליון שקל בריבית של 4% לשנה, ובמח"מ של 6.1 שנים. זאת, חודש לאחר הרחבת סדרת אג"ח י"ב של סלקום ב-213 מיליון שקל - אז נקבעה הריבית על 4.34% במח"מ של 6.15 שנים. כלומר, במח"מ ובדירוג זהים לאלה של פרטנר - הריבית של סלקום הייתה גבוהה ב-0.34% לשנה. מאז הנפקת האג"ח של פרטנר, עלה מחירה של איגרת החוב, והריבית בה כיום היא 3.88%. מנגד, הריבית על האג"ח של סלקום דווקא עלתה, והיא נסחרת כעת בשיעור של 4.64%.

לפי לובלין, בקופת המזומנים של סלקום יש כמיליארד שקל, לאחר הפירעון שביצעה בינואר לצד גיוס של 400 מיליון שקל. ב-12 החודשים הקרובים החברה אמורה לפרוע התחייבויות בהיקף של 600 מיליון שקל, בתוספת הוצאות ריבית בגובה 165 מיליון שקל - וזאת בסביבת תזרים אפסי ועם צפי להשקעות במיזם הסיבים IBC. "כלומר, לא נופתע אם במהלך חצי השנה הקרובה תגיע החברה שוב לשוק ההון לצורך גיוס נוסף", ציינו ב-IBI.

בקופתה של פרטנר יש 765 מיליון שקל (גם כן לאחר פירעונות וגיוס), כאשר היקף הפירעונות הצפוי עד לסוף ספטמבר 2019 הוא 360 מיליון שקל - כך שלדברי לובלין, "אין צפי לגיוס לפני המחצית השנייה של 2019 או תחילת 2020".

"אנו סבורים כי בסיטואציה שנוצרה, פערי התמחור בין איגרות החוב של שתי החברות צריכים להיות גדולים יותר, וכי איגרות החוב של סלקום נסחרות במרווח מצומצם ביחס למצבה הפיננסי, שכאמור בעייתי יותר בהשוואה לזה של פרטנר", סיכמו ב-IBI.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker