החלטת רשות החשמל תשלח את גלובל פאואר למחיקה של 6 מיליון שקל

ההפחתה, המהווה 8.5% מההון העצמי של גלובל פאואר, נובעת מירידה בהספק המותקן הפוטנציאלי ומביטול חלק מהפרויקטים שהחברה תיכננה להקים

יורם גביזון
צילום: Griffin Aerial Imaging

רגולציה חדשה של רשות החשמל תאלץ את חברת גלובל פאואר לבצע הפרשה של 6.1 מיליון שקל, שהם 8.5% מההון העצמי שלה. הרגולציה מתייחסת לתחנות כוח מונעות גז טבעי, שהספקן הוא עד 16 מגה־ואט והן מחוברות לרשת החלוקה.

גלובל פאואר מציינת שהרגולציה החדשה הביאה את החברה לבחון את השפעתה על צבר הפרויקטים שלה. לפי החברה, השינויים ברגולציה יפחיתו את ההספק הפוטנציאלי של צבר הפרויקטים שלה, ויעמיד אותו על 
45–65 מגה־ואט. ההפחתה נובעת מירידה בהספק המותקן הפוטנציאלי, ומביטולו של חלק מצבר הפרויקטים שהחברה תיכננה להקים. הרגולציה החדשה של רשות החשמל קובעת, בין השאר, שתחנות כוח שהספקן הוא עד 16 מגה־ואט לא יוכלו לחתום על הסכמים למכירת חשמל לצדדים שלישיים.

עד כה יכול היה בעל תחנת הכוח למכור את החשמל לחברת החשמל לפי תעריף הייצור שקבעה רשות החשמל, או למכור את החשמל לצד שלישי, למשל חברות תעשייתיות, בהנחה לעומת תעריף הייצור. לפי השינוי ברגולציה, יעמדו בפני בעל תחנת כוח שמייצר באתר של מפעל תעשייתי שתי חלופות: מכירת החשמל למפעל התעשייתי, ומכירת החשמל שאינו נמכר למפעל התעשייתי למנהל המערכת לפי מחיר שנקבע מדי חצי שעה בידי מנהל המערכת. מחיר זה נמוך, להערכת גלובל פאואר, מהמחיר שלפיו יכלה למכור את החשמל לגורמים שלישיים ופגע ברווחיות הצפויה מפרויקטים אלה.

חוסר האפשרות למכור את החשמל לגוף שלישי יביא לירידה בהספק המקסימלי של תחנות הכוח שיוקמו, ובשל העלויות הקבועות המשמעותיות הכרוכות בהקמה ובהפעלה של תחנת כוח יגרמו לירידה בכדאיות הקמתן.

רשות החשמל תיתן, עם זאת, מענקים ליזמים של תחנות כוח קטנות של עד 16 מגה־ואט, בכך שתבטיח להם תעריף זמינות מדורג לעשר שנים, שהולך ויורד ככל שהספק המתקן גדל. הסכום שיקבלו בעלי התחנות ינוע מ–410 שקל בשנה עבור כל קילו־ואט מותקן למתקן, שהספקו עד 1 מגה־ואט אחד; ל–235 שקל בשנה לכל קילו־ואט מותקן למתקן שהספקו יותר מ–7 מגה־ואט.

הדירקטוריון החליט להסמיך את הנהלת החברה לבחון השקעות בטכנולוגית ייצור חשמל נוספות, כולל כניסה לפעילות במתקני ייצור סולאריים.

יורם גביזון

צילום: ללא קרדיט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker