בית המשפט ביטל את הסדר אפריקה ישראל עם מוטי בן משה

השופט איתן אורנשטיין הבהיר לצדדים כי לאור ביטול ההסדר כעת הם מנהלים הליכים ללא פיקוח של בית משפט - שכן אם הם רוצים שהוא יתערב, הם חייבים להגיש בקשת פירוק או הסדר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
השופט איתן אורנשטיין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

השופט איתן אורנשטיין החליט היום לבטל את פסק הדין שאישר את הסדר אפריקה ישראל עם איש העסקים מוטי בן משה. כעת יידרשו הצדדים להחליט באיזו פרוצדורה יתדיינו על הפיקדון, בסך 90 מיליון שקל, שהפקיד בן משה. האחרון הפקיד את הסכום על ידי החברה הפרטית אקסטרה, שבבעלותו, והחברות הציבוריות דור אלון ואלון רבוע.

אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, הבהיר לצדדים כי לאור ביטול ההסדר כעת הם מנהלים הליכים ללא פיקוח של בית משפט - שכן אם הם רוצים שהוא יתערב, הם חייבים להגיש בקשת פירוק או הסדר.

אורנשטיין הוסיף: "לדעתי ההליך המהיר יהיה בוררות. זה יהיה מהיר. אין לי בעיה שתפתחו הליך יקר שיניב לבית המשפט אגרה של 2.5 מיליון שקל, אך לדעתי זה צריך להיות הליך מהיר ומצומצם. אתם צריכים לזכור כי יש כאן כמעט 100 מיליון שקל שמישהו יצטרך להחזיר. מדובר בהרבה מאוד כסף". 

לבן משה אמר אורנשטיין: "לגבי הפיקדון של דור אלון (10 מיליון שקל) יש כאן לקונה. ביום שבו תיקנו את ההסדר, דור אלון היתה צריכה לקבל את הכסף חזרה והיא לא קיבלה אותו. כנראה יש שם בעיה. משהו במנגנון של דור אלון לא מסתדר. קחו את זה בחשבון לכן לעת הזאת אני לא משחרר לכם את הכסף. יש שם כשל".

מוטי בן משהצילום: אייל טואג

עוד העיר אורנשטיין כי הוא חש "מנותק ממה שקורה ב אפריקה . הערתי לכם על זה גם קודם. תשתפו את בית המשפט.

"מעכשיו אתם מנהלים הליך ללא פיקוח של בית משפט", אמר אורנשטיין. "כל עוד אין הליך פירוק או הסדר נושים, אתם מתנהלים ללא בית משפט".

השופט: "קראתי לתדהמתי שאתם מנהלים מו"מ עם אחרים!"

אורנשטיין פתח את הדיון  בטון נדהם: "הבוקר אני קורא שאתם מנהלים משא ומתן עם אחרים, לתדהמתי! אני לא אמור לדעת על זה? קצת מוזר לי שאני שומע שיש משאים ומתנים עם אחרים. יש לכם אישור לעשות את זה? יש לכם אישור שמאשר הסדר נושים - הוא לא בוטל עד כמה שאני יודע. פסק הדין אומר שיש מכר. אני לא אמור לקבל בבוקר הצעות ממציעים שאני אפילו לא יודע איך קוראים להם".

שעה לפני פתיחת הדיון, לא היה ברור כלל אם הוא יתקיים - השופט המתין לשמוע האם אסיפת מחזיקי האג"ח של אפריקה, שהתקיימה הבוקר, הגיעה למסקנות שיוכלו לבטל את הדיון. ואולם הנאמנים הודיעו לו כי הם עומדים על דרישתם לחלט את הפיקדון, על סך 90 מיליון שקל, ממוטי בן משה - שכן האחרון לא עומד בהצעת ההסדר הראשונה אותה אישר בית המשפט, וכעת מבקש לשנות אותה.

השופט פנה לכל הצדדים ושאל האם הסדר הנושים לא קיים מבחינתם. עו"ד אופיר נאור, המייצג את נאמני מחזיקי איגרות החוב של שלוש הסדרות באפריקה, להם חייבת החברה מעל ל-3 מיליארד שקל, אמר: "הסדר הנושים כלל מועד להתקיימות, וכן מועד הארכה קשיח. על מנת שזה יתקיים המציע היה צריך לעמוד בהתחייבות שלו, ולעמוד בה במועד. המציע לא עמד בכך. כרגע אין הסדר נושים. במצב הנוכחי המציע לא יכול ולא רוצה לקיים את ההתחייבות שלו. היום הובעה נכונות לקיים את ההסדר המקומי. המציע אומר לנו כי אינו יכול, ואולי אינו רוצה, לקיים את ההסדר הקודם, ומציע לנו הסדר אחר הכולל הלוואת מוכר.

מחזיקי אג"ח אפריקה ישראלצילום: אייל טואג

השופט: "אני צריך לדעת איך להתקדם. מבחינתכם ההצעה לא קיימת יותר. אני צריך לבטל את הסדר הנושים. לא מעניינת אותי ההצעה החדשה שלכם. הבנתי שהוגשה הצעה חדשה. עו"ד קליר, אני צריך לבטל את הסדר הנושים שאישרתי?"

עו"ד רענן קליר, המייצג את מוטי בן משה: "המצב מורכב. מבחינה יבשה, אם קוראים את כתבי הטענות - מחזיקי איגרות החוב טענו מזמן כי ההסדר אינו בתוקף, ולכן דרשנו את הפיקדון בחזרה. אדוני, אתה אמרת שיהיה זה ראוי שהצדדים יעשו מאמץ שההסדר יהיה בתוקף. עשינו את תהליך הגישור, הוא לא צלח, ולכן שלחתי את ההצעה שכוללת את ההתאמות אותה ריבוע כחול מוכנה לעשות לנאמנים - והם אמרו שיעלו אותה להצבעה. אם ההצעה הזאת תתקבל, אפשר לאשר אותה וההסדר ייצא לדרך. נתיב אחר הוא שהנאמן ידווח למחזיקים שיש עוד הצעות, אני קורא לזה נתיב פתיחת התחרות. לדעתנו זה לא הנתיב הראוי, במיוחד בהתחשב בדרך הארוכה שעשינו."

השופט לקליר: "ההסדר החדש שאתם מציעים איננו אותו הסדר. התמורות שונות".

נאור: "אנחנו נמצאים במצב שאנחנו מתארגנים מחדש ומקבלים הצעות. חלק מההצעות הגיעו, וחלק בתהליך התגבשות. מי שקראה להצעות היתה החברה, לאור ההודעה של בן משה כי אין הסדר. לכן הם פתחו את חדר המידע מחדש. התמונה תתברר בימים הקרובים, וכך נוכל לדעת מה לבקש מבית המשפט. אם תגיע מבן משה הצעה ראויה - ואנחנו לא פוסלים את האפשרות הזאת - נעלה אותה לדיון. אך אני והיועצים הכלכליים מסופקים אם יש יתכנות לדבר הזה. אותי זה יפתיע".

השופט: "אז ההסדר הקיים יצא מהעולם, ואם יהיה הסדר אחר הוא יהיה שונה לחלוטין".

נאור: "אנחנו נמצאים במצב שאנחנו כבולים לפסק הדין. איננו מוכנים להותיר את פסק הדין על כנו. יש מציעים שלא מוכנים להציע כל עוד בן משה לא זז מהתמונה, ויש להם יתרון".

השופט: "אני מבין שההסדר מבטל את ההסכמות עם רשות המסים".

נאור: "אין מניעה שהחברה תיישם את ההסדר עם רשות המסים. אין לנו פלוגתא עם רשויות המס".

השופט: "זה יאפשר לתובע הנגזר לחדש את התביעה שלו נגד לבייב. זה ברור לכם? ברגע שאין הסדר נושים - אני לא יכול לדחות את ההתנגות שהוגשה להמשך ההליך. זה לא תיק שנמצא אצלי. ברור לכם שאני אאשר להם להמשיך את ההליך - אני לא נותן לכם יד בצעדים שאתם עושים. אין לי מושג איך החברה מתנהלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker