"חינוך פיננסי לקוי, פופוליזם וטעויות": ערב הבחירות, מנכ"ל הבורסה בביקורת על הממשלה

איתי בן זאב בכנס ההנפקות של S&P מעלות, משרד עו"ד גולדפרב-זליגמן ואיגוד החברות הציבוריות: "הכוונות בירושלים טובות – אך לא תמיד באות לידי ביטוי, המדינה חייבת לחבק את המגזר העסקי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסהצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב אינו מרוצה ממדיניות הממשלה בנושא שוק ההון – וערב הבחירות לכנסת, הוא מעביר ביקורת על מדיניותו של משרד האוצר והרגולטור בשנים האחרונות, שלטעמו אינו מקדם מדיניות שתתמוך בסקטור העסקי במדינה ובבורסה.

"הכוונות בירושלים טובות – אך לא תמיד באות לידי ביטוי", אמר הבוקר (א') בן זאב בוועידת ההנפקות 2019 של חברת הדירוג S&P מעלות, משרד עו"ד גולדפרב-זליגמן ואיגוד החברות הציבוריות. "אם מדינת ישראל רוצה לצמוח היא צריכה לחבק את הסקטור העסקי. הנפקות של חברות חדשות, השתתפות הציבור בבורסה והשקעות דרך החיסכון הפנסיוני - כל אלה עוד לא נמצאים במקום הנכון. חלק מכך נובע מחינוך פיננסי לקוי, חלק מפופוליזם וחלק מטעויות.

"ההנפקות הן נושא שחשוב הרבה מעבר למספרים. אנחנו מנסים לייצר גשר בין הסקטור העסקי לבין הרגולטור. סקטור עסקי חיוני לצמיחה של כל מדינה. רשות ניירות ערך מובילה מהלכים לקרב את הציבור לבורסה ולחברות. מה שחסר, ואנו לפני בחירות, הוא מפלגות שמציגות את המצע שלה בעניין שוק ההון. הבחירות הן הזדמנות שפוליטיקאים ירימו את הכפפה ויתחילו לדבר על החיסכון הפנסיוני של הציבור הישראלי שנמצא פה בבורסה ברובו.

"כשחברה עסקית מצליחה זה דבר טוב. כולם מרווחים מזה. יש המון חברות בישראל שהן חברות פרטיות – ונכון שהן ייהפכו לציבוריות. כל המהלכים השיווקיים והצרכניים צריכים לקבל פוקוס צרכני. אנחנו מנסים לדבר לציבור הרחב כדי לחבר בין החברות לציבור. הורדנו בצורה ניכרת את דמי הבדיקה לחברה חדשה שרוצה להגיע לבורסה. אנחנו מוזילים את העלות של חברה ציבורית בין 50% ל-70% - זה דבר שעוזר לחברות ציבוריות.

"שמחנו שגפני העביר החוק להכרה בהוצאות הנפקה בבורסה כהוצאת מס מוכרת. זה נכון שלא נרשמה נהירה של חברות – אבל מבחינתי זה דבר חשוב. כולי תקווה שנראה שורה של צעדים לתת הקלות כדי שיותר חברות יבחרו להיות ציבוריות. צריך לעזור איפה שאפשר - כולם מרוויחים מכך.  אנחנו רוצים שיהיו פה כמה שיותר חברות איכותיות ועוזרות לצרכן הישראלי", הדגיש בן זאב.

"העשור שעבר מאז המשבר הכלכלי הוא עשור אבוד"

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, ציין כי "מקבלי ההחלטות בשוק ההון לא ניצלו את תקופת הגאות בשווקים כדי להיערך לימים פחות טובים, והמשיכו לקדם רגולציה מזיקה ולהימנע מהרפורמה הנדרשת בתחום המס על שוק ההון. לכן אנחנו רואים פחות הנפקות וירידה במספר החברות הציבוריות בישראל.  לצערנו, שר האוצר משה כחלון לא עשה דבר לקידום שוק ההון, אך אנו מקווים שהממשלה הבאה תדע לשנות סדרי עדיפויות".

רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות, התייחסה לשוק החוב הישראלי - והשינויים שעבר בין 2007 ל-2018. "העשור שעבר מאז המשבר הפיננסי היה מבחינות רבות  עשור אבוד מאחר והפעילות בשוק החוב לא צמחה באופן מספק לצרכי השוק. הביקוש להשקעות מצד המוסדיים גדל בעידן של ריבית אפסית. ניתן היה לנצל את המצב לעודד הנפקות של חברות גדולות וגיוסים לצרכי השקעות, צמיחה ופיתוח, מעבר לגיוסים לצרכי מימון מחדש שאפיינו את מרבית ההנפקות בעשור זה".

רונית הראל בן זאבצילום: אסנת רום

עוד הוסיפה בן זאב כי "מבחינת המשקיעים, בצד החיובי, מבחר אלטרנטיבות ההשקעה עלה, ויש יותר סחורה ויותר מגוון, כאשר התווסף האפיק השקלי. מצד אחד, התבססות של מקור מימון נוסף וריבית נמוכה תמכו בחיזוק הפרופיל הפיננסי כך שחברות יכולות להתמודד טוב יותר עם אתגרים עסקיים. מצד שני, הסחירות והנזילות נשארו ברמה נמוכה יחסית, והיצע האג"ח שגדל לא עלה בהתאם לגידול בביקוש להשקעות ולנזילות של המוסדיים.

בהמשך אמרה בן זאב כי "קיימת ריכוזיות ענפית גדולה בשוק החוב. חלקו של מגזר הנדל"ן עלה מ-16% ל-38%. למעשה, שוק האג"ח בישראל מציע בעיקר סקטור פיננסי וסקטור נדל"ן. יש מעט הנפקות של חברות שאינן מהנדל"ן, בוודאי חברות גדולות. הריכוזיות הענפית עלתה מאוד ותפחת רק בהתווסף מכשירים חדשים וחברות גדולות חדשות, כגון חברות ממשלתיות, הנפקות של עיריות, מוצרים מובנים, הנפקות מתחום התשתיות ועוד. אלה יתרמו הן לגיוון ההשקעות והן לפיתוח ולצמיחה.

רו"ח ועו"ד איתי רושקביץ, שותף בפירמת הייעוץ וראיית החשבון PwC, התייחס לצורך לפתח חדשנות פיננסית בישראל: "כאשר עוסקים בחדשנות בהנפקות בשוק ההון בישראל, ראוי לזכור שרק לפני כ-15 שנה החל להתפתח בישראל שוק אג"ח קונצרניות בהיקפים משמעותיים. כיום, השוק נחשב כבר למפותח, ייחודי בעולם מבחינת דפוסי המסחר וכזה הנהנה מביקושים רחבים, שאפילו מביאים לעלייה לרגל מצד מנפיקים זרים. ואולם, החדשנות הפיננסית בשוק ההון בישראל עודנה נמוכה יחסית והיצע המכשירים הקיים בשוק הסחיר נמוך ומסתכם בעיקר באג"ח סטרייט ומניות. המציאות היא שהשוק אינו באמת מפותח ומכשירים חדשים כמעט אינם מונפקים".

"הבלוקצ'יין תפס את הרגולטורים לא מוכנים"

עו"ד נחמה ברין, ראש מחלקת חברות ושוק הון, במשרד גולדפרב זליגמן, התייחסה לחדשנות בשוק ההון, ואמרה: "בשנים האחרונות הגיחו לפתע לעולם הפיננסי המסורתי המטבעות הווירטואליים והבלוקצ'יין, שתפסו את הרגולטורים של שוק ההון, בארץ ובעולם, וביניהם רשויות ניירות ערך, המפקחים על הבנקים ורשויות המס, לא מוכנים להתמודדות עם הדבר החדש הזה. נראה שזה היה אחד מהגורמים שהביאו את רשות ניירות ערך להקים לאחרונה, יחד עם רגולטורים פיננסיים במדינות אחרות, את ה-  ,Global Financial Innovation Network ה-GFIN.

"הרשת הבינלאומית הזו אמורה לשמש פלטפורמה משותפת עבור רגולטורים ברחבי העולם, אך לא פחות חשוב מכך – היא אמורה גם לסייע לחברות בארץ ובעולם "לנווט" בין המדינות השונות ולאפשר להן לבחון יישום של מוצרים ושירותים חדשניים בתחומי שיפוט שונים. בעיני זו יוזמה חשובה ומתבקשת בעולם שהוא גלובאלי ואינטרנטי - כפי שהחדשנות היא גלובאלית, כך גם הרגולציה שתסדיר אותה צריכה להיות גלובאלית ומתואמת.

"בשנים האחרונות, בבואנו לייעץ ללקוחות בתחום, חווינו יחד איתם את הקושי של אי הוודאות הנלווה לחדשנות – היעדר רגולציה מתאימה או חוסר קוהרנטיות ברגולציה ששוררת ברחבי הגלובוס והרשת. חדשנות כשלעצמה היא לא רק רעיונות חדשים וטובים, אלא גם הביצוע שלהם. לכן יש חשיבות קריטית לרגולציה שגם תתמודד עם האתגרים שהחדשנות מביאה עימה וגם תספק פתרונות קוהרנטיים ותומכים שיאפשרו את היישום שלה", אמרה ברין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker