סטארבורד מכרה 30% מאחזקתה במלאנוקס תמורת 112 מיליון דולר

הקרן האקטיביסטית, שרכשה את מניותיה בסוף 2017 וניסתה להדיח את איל וולדמן המנכ"ל והמייסד, מגדרת את עצמה למקרה שהמו"מ למכירת מלאנוקס ייכשל והמניה תרד

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקס
איל וולדמן, מנכ"ל מלאנוקסצילום: עופר וקנין

הקרן האקטיביסטית סטארבורד מקטינה את אחזקתה בחברת מלאנוקס , על רקע השיחות הנמשכות על מכירתה. סטארבורד דיווחה בסוף השבוע על מכירת 1.178 מיליון מניות מלאנוקס, שהם 2.2% ממניותיה של החברה, בתמורה כוללת של 112 מיליון דולר שמשקפת מחיר ממוצע של 95 דולר למניה. בעקבות המכירה ירדו אחזקותיה של סטארבורד במלאנוקס ל-5.9%. הקרן דיווחה שעלות הרכישה של מניותיה במלאנוקס היא 147 מיליון דולר ומשקפת שווי ממוצע של 47 דולר למניה, לעומת השווי הנוכחי של מניית מלאנוקס - 101 דולר.

סטארבורד ערכה את מימוש המניות מסוף ינואר 2019 ועד למחצית פברואר 2019. נראה שהיא מגנה על עצמה מירידת שווי המניה במקרה של כישלון המו"מ למכירת הבעלות במלאנוקס. מימוש 27% מאחזקתה של סטארבורד במלאנוקס מתרחש לאחר שהחברה עלתה למחיר שיא ב-6.5 השנים האחרונות, על רקע הדיווחים שהחברה שכרה בנק השקעות כדי לנהל מו"מ על מכירתה.

אתר CNBC דיווח בסוף אוקטובר 2018 שמלאנוקס קיבלה שתי הצעות רכישה - כשעל פי הערכות מדובר בחברות אינטל ו-זיילינקס (Xilinx), שנציגיה הגיעו בשבוע שעבר לישראל כדי לנהל מו"מ על העסקה. על פי הערכות, שתי החברות הציעו לרכוש את מלאנוקס במחירים של 125-110 דולר למניה, שמשקפים שווי של 7-6 מיליארד דולר.

סטארבורד חשפה בנובמבר 2017 שהיא מחזיקה ב-9.8% מהחברה. מאוחר יותר הגדילה הקרן את אחזקתה ל-10.5% ובכך נהפכה לבעלת המניות הגדולה ביותר. סטארבורד מתחה ביקורת חריפה על הנהלת מלאנוקס, ובראשה וולדמן, על השקעות מופרזות ולא יעילות במחקר ופיתוח, שגרמו לכך שהחברה הציגה רווחיות תפעולית נמוכה יחסית לחברות מתחרות, ומנייתה הציגה ביצועי חסר. בינואר 2018 הגישה הקרן הצעה למנות דירקטוריון חדש במקומו של המכהן, ולמעשה דרשה את פיטוריו של וולדמן, המחזיק ב-3.7% ממניות החברה.

הניסיון להדיח את וולדמן הסתיים בהסכם פשרה ביוני 2018. זאת, טרם כונסה אסיפת בעלי המניות שהיתה אמורה להצביע על הרשימות המתחרות של חברי הדירקטוריון, שהגישה מלאנוקס מצד אחד וסטארבורד מצד שני. על פי ההסכם, שלושה מ-11 הדירקטורים שכיהנו עד אז בדירקטוריון מלאנוקס - דב בהרב, שי כהן ותומאס ריורדן - התפטרו מיידית מהדירקטוריון. במקומם מונו שני דירקטורים בלתי תלויים שהומלצו על ידי סטארבורד, אולסון וגרגורי ווטרס; ודירקטור בלתי תלוי, ג'ק לזר, שמונה בהסכמה משותפת של דירקטוריון מלאנוקס וקרן סטארבורד.

סטארבורד דיווחה בתחילת יולי 2018 על מכירת  890 אלף מניות של מלאנוקס תמורת 75 מיליון דולר, כלומר במחיר ממוצע של  84 דולר למניה, והקטינה בכך את אחזקתה ל-8.65% ממניות החברה. סטארבורד הסבירה אז שהמכירה נועדה לאזן את תיק ההשקעות שלה, ולהקטין את חלקה של מלאנוקס בו, לנוכח העלייה המשמעותית במחיר המניה מאז דיווחה על היותה בעלת עניין במלאנוקס בנובמבר 2017.

סטארבורד ציינה שבכוונתה להישאר בעלת מניות גדולה במלאנוקס. ברצונה לפקח על התקדמותה של החברה לקראת עמידה ביעדי המינימום, שנכללו בהסכם הפשרה בין דירקטוריון מלאנוקס לבין סטארבורד; ועל מימוש מחויבותה של מלאנוקס לצמיחת רווחיה. הזכויות המשמעותיות שניתנו לקרן בהסכם הפשרה יישמרו כל עוד אחזקתה במלאנוקס אינה נופלת מ-3%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker