דירקטוריון רפאל אישר את רכישת אירונאוטיקס; פרנקל ינסה להעלות המחיר

לאחר בדיקת הנאותות שקיימו רפאל וסטולרו ליצרנית המל"טים, הצדדים מקווים לחתום על מכירה סופית בימים הקרובים ■ אהרן פרנקל הגדיל את אחזקותיו בימים האחרונים ליותר מ-30%, וצפוי לדרוש מחיר מכירה גבוה יותר

גיא ארז
גיא ארז
מזל"ט דומינייטור של אירונאוטיקס
מזל"ט דומינייטור של אירונאוטיקס

העסקה למכירת אירונאוטיקס מתקרבת. ל-TheMarker נודע כי לאחר בדיקת הנאותות שקיימו רפאל ואיש העסקים אביחי סטולרו, אישר דירקוטריון רפאל את העסקה – וכי הצדדיים מקיימים כעת ישיבות על טיטות משפטיות לצורך הוצאתה אל הפועל. רפאל וסטולרו צפויים לשלם 850 מיליון שקל על החברה, הנסחרת כיום לפי שווי של 754 מיליון שקל.

במהלך השבוע שעבר הגדיל איש העסקים אהרן פרנקל את אחזקתו בחברה ליותר מ-30% ממניותיה, כנראה בניסיון להשתלט עליה בעצמו, במידה ועסקת מכירתה לא תצא אל הפועל. ככל הידוע, בשל אישור דירקטוריון רפאל לרכוש את החברה, פרנקל לא יוכל למנוע זאת.

מניות אירונאוטיקס זינקו מתחילת השנה ב-55%, בשל ההצעה לרכישת החברה. למניות "נותר" לעלות בעוד כ-13% כדי להגיע לשווי מכירתה, 850 מיליון שקל. את המסחר היום פתחו המניות בקפיצה של יותר מ-2%.

במהלך השבוע שעבר הגדיל איש העסקים אהרן פרנקל את אחזקתו בחברה לכמעט 30% ממניותיה, כנראה בניסיון להשתלט עליה בעצמו, במידה ועסקת מכירתה לא תצא אל הפועל. ככל הידוע,  בשל אישור דירקטוריון רפאל לרכוש את החברה, פרנקל לא יוכל למנוע זאת. עם זאת, הדרמה מאחורי הקלעים נמשכת. פרנקל, שמקורביו עומדים על כך שהוא נכנס להשקעה באירונאוטיקס כ"משקיע פיננסי", עשוי לנסות לנצל את כוחו בחברה כבעל המניות הגדול בה – בעוד הקרנות בראשית (12.5%) קייסיפיאס (12.5%) ו-ויולה (10.9%) מחזיקות יחדיו בכ-36% מהמניות. שלוש הקרנות היו אלו שהנפיקו את החברה, יחד עם לאומי פרטנס, לפי שווי של כמיליארד שקל ביוני 2017.

פרנקל, העוסק בתחום התעופה האזרחית ומחזיק בחברת יו-ויז'ן הפועלת בתחום המל"טים, מחזיק כעת 29.9% ממניות אירונאוטיקס,  לאחר שרכש בשבוע שעבר עוד 5.3% ממניות החברה  מלאומי פרטנרס, בתמורה ליותר מ-40 מיליון שקל. הוא החל לרכוש את מניות אירונאוטיקס בסוף 2018, והגדיל את אחזקותיו במספר רכישות. כבר ברכישותיו הראשונות היה מוכן פרנקל לשלם הרבה מעבר למחיר השוק של המניות, והסכים לשלם לחברת הביטוח  הפניקס    פרמיה של לא פחות מ-25% על מחיר השוק, כ-25 מיליון שקל. בסך הכל הוא רכש עד כה מניות ב-160 מיליון שקל, ואלה שוות כעת כמעט 230 מיליון שקל – רווח של כ-70 מיליון שקל בתוך פחות מחודשיים,  אשר יגדל עוד יותר עם מכירת החברה בשווי המוסכם.

למרות הרווח המרשים שהניב בתוך זמן קצר, קשה להאמין שפרנקל ביצע את רכישות המניות – בפרט אלו של השבוע שעבר, רק לצורך השאת ערך מעלייתן הצפויה אם העסקה תאושר. יהיה זה נאיבי להניח כי איש עסקים מולטי מליונר, "מכלה" את זמנו רק לצורך רווח פיננסי נמוך עבורו, לאור הפרמיה המצומצמת שנותרה למניות לעלות. בשל אחזקותיו בחברה, שאף עשויות לעלות אם ירכוש מניות נוספות מהציבור, או מחברת הביטוח מנורה (9.4%) – פרנקל עשוי לנסות לסכל את הרכישה בהצבעה באסיפת בעלי המניות, מתוך טענה כי אירונאוטיקס שווה מעל לשוויה בהנפקה – וכי ניתן יהיה להשיג עסקה טובה יותר לבעלי המניות. לא מן הנמנע כי כפי שהציע פרמיה דו ספרתית להפניקס – הוא יבצע מהלך דומה מול מנורה – ובכך יציג לאסיפת בעלי המניות כי ניתן למכור את החברה בשווי גבוה יותר מ-850 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker