ישראכרט תשלם קנס של 675 אלף שקל בגלל קמפיין "ממינוס לפלוס"

הפיקוח על הבנקים הטיל על חברת כרטיסי האשראי את הקנס בעקבות הקמפיין, שהבטיח ל"סגור את המינוס" - אבל בפועל רק הפך אותו לחוב לישראכרט ■ ישראכרט: זו תקלה טכנית נקודתית, שתוקנה מיידית ברגע שנתגלתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט חוצות מתוך הקמפיין של ישראכרט
שלט חוצות מתוך הקמפיין של ישראכרט

בנק ישראל הטיל על ישראכרט קנס כספי בסך 675 אלף שקל לאחר שלא הציגה אזהרה כנדרש בקמפיין הפרסום "ממינוס לפלוס".

הקמפיין הושק בדצמבר ונמשך עד אמצע ינואר 2019. הפרסומת הוצגה באתר האינטרנט השיווקי של החברה, אליו ניתן היה להיכנס באמצעות המכשיר הנייד וזאת ללא הצגת אזהרה כנדרש. בהתאם לחוק, הקנס המקסימלי שניתן להטיל בגלל הפרה מסוג זה הוא 750 אלף שקל. ישראכרט הורידה את הפרסומת מהאתר בעקבות הדרישה של בנק ישראל שטען כי מדובר בקמפיין מטעה לכאורה. ואולם, הדרישה הגיעה באיחור אופנתי ולאחר ביקורת ציבורית שנמשכה לאורך כמה שבועות.

במסגרת הקמפיין הסביר יובל סמו, הפרזנטור של ישראכרט, שאפשר להפוך את המינוס לפלוס אך בפועל מדובר בהטעיה לכאורה של הציבור. מה שחברת האשראי מציעה הוא לסגור את המינוס באמצעות הלוואה מטעמה - ולהפוך את המינוס בבנק לחוב לישראכרט.

לא זו בלבד שמדובר בהלוואה נוספת במסווה, אלא גם ההלוואה של חברת האשראי עולה לא מעט - ולעתים אף יותר - מאשר בבנק. לפי ישראכרט, עלות ההלוואה היא ריבית פריים (1.75%) בתוספת ריבית שנעה בין 3% ל-11.9%, "בהתאם לנתוניו האישיים של הלקוח". כך שנניח שהלוואה של 20 אלף שקל לארבע שנים, בריבית של 5% (+פריים), תעלה בתוספת ריבית של כ-5,000 שקל. ריבית כפולה מזה תעלה כבר כמעט 10,000 שקל. ונזכיר - זוהי הלוואה של 20 אלף שקל.

חדוה בר, המפקחת על הבנקים
חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: עופר וקנין

ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים מסרה בתגובה כי "הפיקוח על הבנקים רואה חשיבות רבה באזהרה בפרסום אשראי צרכני, שנועדה לגרום לצרכנים, שלא כולם בעלי ידע והבנה פיננסיים, לשקול את יכולתם לעמוד בתנאי ההלוואה ולהגביר את המודעות להשלכות הכלכליות שעשויות להיות כתוצאה מלקיחת ההלוואה. הפיקוח תמך בחקיקת החוק ורואה חשיבות רבה בנושא לנוכח הגידול בזמינות האשראי הצרכני והפיתוי שזמינות זו עלולה ליצור, בפרט ללקוחות מוחלשים כלכלית".

מישראכרט נמסר בתגובה: "ישראכרט הסיקה את מסקנותיה ומדגישה כי תמשיך לפעול בהתאם להנחיות בנק ישראל. במקרה הנדון, מדובר בתקלה טכנית נקודתית שתוקנה מיידית ברגע שנתגלתה. התבקשנו על ידי בנק ישראל לבחון את הנושא, ולאחר בדיקה החלטנו להסיר את הפרסומת לאלתר. חשוב לציין, שמדובר בתקלה חריגה ושמתוך מאות פרסומים ותשדירים בכלי התקשורת לרבות תשדירים בטלוויזיה, סרטי וידיאו ושלטי חוצות ברחבי הארץ - האזהרה לא צוינה בבאנר אחד ספציפי ובגירסת המובייל בלבד. כחברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, ישראכרט מציעה לכלל הלקוחות פתרונות תשלום ומימון מתקדמים המאפשרים להם להגשים את המטרות והיעדים שלהם באופן שהולם את יכולותיהם, בצורה נכונה ואחראית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker