טבע תשלם לעובדי מפעל הקופקסון בכפר סבא תוספת שכר של 2.2% ב-2019

סוף לסכסוך העבודה: הסכם קיבוצי נחתם בין טבע לעובדי המפעל, והוא יחול רטרואקטיבית לתחילת 2018 ויהיה בתוקף עד סוף 2019 ■ העובדים יקבלו מענק של שתי משכורות בגין 2018 והטבות נוספות כמו העלאת התגמול עבור כוננות וקריאות מיוחדות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע בכפר סבא
מפעל טבע בכפר סבאצילום: עופר וקנין

סכסוך העבודה בין חברת טבע לעובדי מפעל הקופקסון בכפר סבא הסתיים. טבע חתמה על הסכם קיבוצי חדש שיהיה בתוקף ב-2019-2018 עם ועד העובדים בראשות אלירן קוזליק. על פי ההסכם החדש יקבלו העובדים תוספת שכר אחידה של 2.2% ב-2019. עבור 2018 לא תינתן תוספת שכר, אך העובדים קיבלו פיצוי על שחיקת השכר באמצעות קיצור שבוע העבודה ומעבר מ-186 ל-182 שעות עבודה - כך שהשכר לשעה עלה אפקטיבית ב-2.2%.

עובדי כפר סבא יקבלו מענק של שתי משכורות בגין 2018. המענק ישולם במשכורת מארס, שתשולם ב-1 באפריל 2019. העובדים השיגו גם עלייה בתשלום הכוננות ל-4.5 שעות עבור כל כוננות במקום 4 שעות, ותשלום של 6 שעות על קריאה מיוחדת גם אם העובד, כולל עובד שהיה כונן, עבד פחות מ-6 שעות.

אלירן קוזליק, יו"ר ועד העובדים של מפעל הקופסקון בכפר סבאצילום: מוטי מילרוד

עובדי המפעל בכפר סבא, שהוא אתר הייצור העיקרי של התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה, הכריזו על סכסוך עבודה בראשית ינואר 2019. הסכסוך הוכרז בתגובה להצעת הנהלת טבע לא לתת כל תוספת שכר ב-2018 ותוספת שכר של 1.4% ב-2019 - וגם זאת בכפוף להערכת ביצועיו של העובד ולא תוספת שכר אחידה, כפי שסוכם בסופו של דבר. המפעל של טבע בכפר סבא מעסיק 1,600 עובדים, מהם 1,370 מאוגדים. זהו אחד האתרים התפעוליים הגדולים של טבע בישראל וכלולים בו גם יחידות מחקר ופיתוח ומעבדות. האתר לא השתתף בתוכנית ההתייעלות של החברה שהוכרזה בדצמבר 2017 על ידי קור שולץ במטרה לחסוך 3 מיליארד דולר בעלויות התפעול של החברה עד לסוף 2019. כחלק מתוכנית זו יפוטרו 1,750 מעובדי החברה עד סוף 2019, כשעד כה פוטרו 1,200 עובדים.

קוזליק אמר בתגובה להסכם הקיבוצי החדש: "אני שמח על שהגענו להבנות ולסיום הסכסוך ללא צורך בצעדים ארגוניים, שהיו פוגעים בשני הצדדים. שוב הוכחנו שמתוך הידברות הצלחנו להתגבר על הפערים, לסיים את הסכסוך ולהגיע להבנות בכל חילוקי הדעות שהיו בינינו. אני קורא כעת לכולם, מנהלים ועובדים, לאחד כוחות ולפעול ביחד על מנת לעמוד ביעדים שמוצבים בפנינו, כדי שיחד נצעיד את אתר כפר סבא לעתיד טוב יותר".

הנהלת טבע מסרה בתגובה להסכם: ״אנו מברכים על ההסכמות שהושגו, בתום משא ומתן מתמשך ואינטנסיבי, עם ההסתדרות ונציגות העובדים בכפר-סבא. הצדדים פעלו במשותף לגישור על הפערים ולגיבוש הסכם הוגן ומכבד לטובת העובדים והמפעל כאחד. יחד עם זאת, ההסכם אינו מתעלם גם מהנסיבות העסקיות המורכבות עמן טבע עודנה מתמודדת. ויודגש, ההסכם הקיבוצי אינו אלא אמצעי להשגת המטרה המשותפת למנהלי ועובדי האתר, שהיא, כידוע, להבטיח שאתר כפר-סבא יהיה יעיל, תחרותי ובעל אופק ועתיד ברי-קיימא בסביבה המאתגרת והמשתנה תדיר. עוד ראוי להיאמר, כי הזכאות לבונוס תלויה בביצועי חברה ובביצועים האישיים ואין היא חלק מההסכם הקיבוצי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker