גלובל פאואר הגדילה אחזקתה בתחנת הכוח בבאר טוביה תמורת 47 מיליון שקל

חברת גלובל פאואר רכשה ממשה טרי ומוטי פרידמן 5.25% מהתחנה שמוקמת בימים אלה ■ הפניקס מימנה לגלובל פאואר את הרכישה עם הלוואה צמודת מדד בריבית של 5.5%, ותקבל זכות להמיר את ההלוואה למניות בתחנת הכוח

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של תחנת הכוח של IPM באזור התעשייה של באר טוביהצילום: Griffin Aerial Imaging
יורם גביזון

חברת גלובל פאואר, שמנוהלת על ידי חגי מילר, תגדיל את חלקה בפרויקט תחנת הכוח IPM בבאר טוביה. גלובל פאואר חתמה על הסכם לרכישת 6.25% מהון המניות של חברת טריפל אם מידי משה טרי ומוטי פרידמן, תמורת השקעה כוללת של 46.75 מיליון שקל. גלובל פאואר תשלם לשניים 28 מיליון שקל עבור המניות ותפרע עבורם הלוואה של 18.75 מיליון שקל שקיבלו מחברת אי.פי.אמ אחזקות.

טריפל אם מחזיקה ב-84% ממניותיה של חברת IPM שמקימה את תחנת הכוח. יתרת המניות נמצאות בבעלות חברת IPM 3000, שגלובל פאואר מחזיקה ב-15% ממניותיה. טרי, לשעבר יו"ר רשות ניירות ערך וכיום הנאמן של כלל ביטוח, ופרידמן, לשעבר יו"ר חברת החשמל, מחזיקים ב-20% ממניותיה של טריפל אם. השניים הציעו את מניותיהם לכל בעלי מניותיה של טריפל אם: חברת IPMH, שמחזיקה 51% מהקבוצה, וחברת אלון רבוע כחול ויצחק מירילשווילי שמחזיקים כל אחד ב-14.5% מטריפל אם. IPMH העבירה לבעלי מניותיה את זכותה לרכוש את חלקה היחסי במניות שהוצעו על ידי טרי ופרידמן. IPMH נמצאת בבעלות גלובל פאואר (49%), קרן נוי ולאומי פרטנרס (20% כל אחד) וא.י.ה פריז שבבעלות אהוד בן ש"ך (11%).

משה טריצילום: תומר אפלבאום

כל בעלי המניות של טריפל אם, כולל מירלשווילי ואלון ריבוע כחול, הודיעו על מימוש זכותם לרכוש את מניותיהם של טרי ופרידמן תמורת 90 מיליון שקל ופירעון הלוואה בסכום של 60 מיליון שקל שקיבלו מ-IPMH לצורך מימון חלקם בהון העצמי שהושקע עד כה בתחנה. בעקבות הודעת כל השותפים על מימוש זכותם לרכוש את חלקם היחסי במניות טרי ופרידמן בטריפל אם, רכשה חברת גלובל פאואר 6.25% ממניותיה של הראשונה - שהם 5.25% ממניות תחנת הכוח - ואחזקתה בטריפל אם גדלה ל-31.24%.

חברת אלון רבוע כחול, שבבעלותו המלאה של מוטי בן משה, הגדילה את אחזקתה בטריפל אם מ-14.5% ל-18.125%. גלובל פאואר חתמה על הסכם מימון עם חברת הביטוח הפניקס, שבמסגרתו תקבל גלובל הלוואה מהפניקס על מלוא סכום הרכישה - 46.75 מיליון שקל - בריבית צמודת מדד של 5.5%. ההלוואה תהיה ללא זכות חזרה ללווה, כלומר הבטוחה היחידה לפירעונה יהיו מניות טריפל אם שגלובל פאואר תרכוש. הפניקס תקבל אופציה להמיר את מלוא סכום ההלוואה למניות טריפל אם, בתוספת תשלום של 2.7 מיליון שקל. האופציה ניתנת להמרה עד ל-3 חודשים מיום ההפעלה המסחרית של התחנה.

חברת IPM יוזמת את הקמת תחנת כוח בבאר טוביה, שהספקה 451-430 מגה-ואט, בהשקעה מוערכת של 2 מיליארד שקל. התחנה, שמוקמת על ידי חברת סימנס, צפויה להיכנס לשלב ההרצה ברבעון השני של 2020, ולהתחיל לפעול מסחרית ברבעון השלישי. תחנת הכוח תפעל לפי החלטה 914 של רשות החשמל. היא תעמיד זמינות קבועה של 85% מכושר הייצור שלה לרשת החשמל, ואת היתרה תמכור ללקוחותיה הפרטיים דרך אותה רשת. התחנה תופעל על פי שיקולי מנהל מערכת החשמל, אך סיכוייה לפעול בצורה רציפה טובים. זאת משום שהיא צפויה להיות תחנת הכוח היעילה בישראל, עם שיעור נצילות של 60%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker